Постанова № 26142330, 17.09.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2012
Номер справи
2а-1870/6510/12
Номер документу
26142330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/6510/12

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції, Шосткинського управління Державної казначейської служби України Сумської області про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов’язання з податку на прибуток, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, публічне акціонерне товариство “Сумиобленерго” (далі –ПАТ “Сумиобленерго”), звернувся до суду з позовом до Шосткинської об’єднаної державної податкової інспекції (далі –відповідач, Шосткинська ОДПІ), Шосткинського управління Державної казначейської служби України (далі –Шосткинське УДКСУ), в якому з урахуванням уточнень просив стягнути з Державного бюджету надміру сплачену суму грошового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 1 055 285 грн та витрати зі сплати судового збору в сумі 3219,00 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам –Шосткинський район електричних мереж та Шосткинське районне відділення “Енергозбут” –податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало:

- за 2 квартал 2011 року –878 087 грн (розрахунок по Шосткинському району електричних мереж (далі –Шосткинський РЕМ));

- за 2-3 квартал 2011 року – 312 656 грн (розрахунок по Шосткинському РЕМ);

- за 2 квартали 2011 року – 754 907 грн (розрахунок по Шосткинському районному відділенню “Енергозбут” (далі – Шосткинський РВЕ);

- за 2-3 квартал 2011 року – 265 063 грн (розрахунок по Шосткинському РВЕ)).

У зв'язку з тим, що питома вага витрат по зазначеним структурним підрозділам в 3 кварталі зменшилася порівняно з 2 кварталом 2011 року, що відобразилося на сумі податку, яка підлягає сплаті в цілому по даним структурним підрозділам, виникла переплата у сумі 1 055 285 грн, що підтверджується актом звірки від 24.11.2011 року, складеним між сторонами.

22.04.2011 року загальними зборами акціонерів ВАТ “Сумиобленерго” прийняте рішення про ліквідацію структурних підрозділів ВАТ “Сумиобленерго”, у тому числі Шосткинського РЕМ та Шосткинського ВРЕ.

Згідно зі статтею 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

09.11.2011 року ПАТ “Сумиобленерго” було подано заяву (вих. № 52/10776) про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток до Шосткинської ОДПІ, однак відповідач не виконав свої зобов’язання.

Відповідач –Шосткинська ОДПІ –позов не визнав, зазначив, що відповідно до п. 26.5 Наказу ДПА в Сумській області від 11.11.2011 року № 474, п.п. 22, 27.6 Наказу ДПА в Сумській області від 12.12.2011 р. № 503 Шосткинська ОДПІ у разі звернення платника з проханням щодо повернення надміру сплачених сум податкових зобов’язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов’язань за іншими податками (обов’язковими платежами) щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн) повинна надати інформацію до ДПС в Сумській області з метою подальшого надання до ДПС України для рівномірного забезпечення збору платежів до загального фонду Державного бюджету України. Інформація про звернення ПАТ “Сумиобленерго” до Шосткинської ОДПІ була направлена 07.12.2011 року до ДПС у Сумській області на погодження. Про це підприємство було повідомлено листом № 19065/10/19-005 від 19.12.2011 р.

Відповідно до п. 17.2 Наказу ДПС у Сумській області № 225 від 21.05.2012 р., враховуючи напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду Державного бюджету України на травень 2012 року, заборонено повернення надміру сплачених сум податкових зобов’язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов’язань за іншими податками (обов’язковими платежами) без попереднього повідомлення Департаменту прогнозування, аналізу, обліку та звітності (щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн).

На виконання п. 17.2, п. 22.5. Наказу ДПС у Сумській області № 225 від 21.05.2012 р. Шосткинською ОДПІ від 07.12.2011 р. за № 18367/8/20-010 направлена інформація на погодження до ДПС у Сумській області з метою подальшого подання до ДПС України для рівномірного забезпечення збору платежів до загального фонду Державного бюджету України.

На даний час погодження на повернення коштів не надходило, у зв’язку з чим Шосткинська ОДПІ в задоволенні позову ПАТ “Сумиобленерго” просить відмовити.

Відповідач –Шосткинське УДКСУ –позов не визнав, зазначив, що відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 р. N 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за N 1000/7288, повернення платежів здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках, за заявою платника та поданням (висновком) органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету, на ім’я територіального органу Державного казначейства України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. N 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», органом, за яким закріплено контроль за справлянням надходжень бюджету по КБКД 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств», є Державна податкова служба України.

Висновок Шосткинської об’єднаної державної податкової інспекції на повернення з державного бюджету надміру сплаченої суми податку на прибуток в сумі 1 055 285 грн ПАТ “Сумиобленерго” до Шосткинського УДКСУ не надходив.

При отриманні належним чином оформленого висновку кошти будуть повернуті платнику податку.

У судове засідання представник позивача не прибув, 17.09.2012 р. подав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі (а.с. 91).

У судове засідання представник Шосткинської ОДПІ не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, про причини неявки всупереч ч. 2 ст. 40 КАС України суд не повідомив. Крім того, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

У судове засідання представник Шосткинського УДКСУ також не з’явився, 17.09.2012 р. подав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 92).

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно зі ст. ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи й дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам –Шосткинський район електричних мереж та Шосткинське районне відділення “Енергозбут” –податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало:

- за 2 квартал 2011 року –878 087 грн (розрахунок по Шосткинському району електричних мереж (а.с. 12-13), платіжне доручення № 6383 від 18.08.2011 (а.с. 14));

- за 2-3 квартал 2011 року – 312 656 грн (розрахунок по Шосткинському РЕМ (а.с. 8-9));

- за 2 квартали 2011 року – 754 907 грн (розрахунок по Шосткинському районному відділенню “Енергозбут” (а.с. 10-11), платіжне доручення № 6389 від 18.08.2011 р. (а.с. 14));

- за 2-3 квартал 2011 року – 265 063 грн (розрахунок по Шосткинському РВЕ (а.с 6-7)).

24.11.2011 року Шосткинська ОДПІ та Шосткинський РЕМ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складено акт, за даними Шосткинської ОДПІ по роботі з Шосткинським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 21.11.2011 року –в сумі 565 431 грн (а.с. 16).

24.11.2011 року Шосткинська ОДПІ та Шосткинське РВЕ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складений акт, за даними Шосткинської ОДПІ по роботі з Шосткинським РВЕ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 21.11.2011 року –в сумі 489 854 грн (а.с. 17).

З метою повернення надміру сплаченого податку позивач 09.11.2011 року звернувся до Шосткинської ОДПІ з заявою за № 52/10776 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 1 055 285 грн (а.с.15). Проте кошти не були повернені.

Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, нормативно правових актів, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на таке.

Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Відповідно до частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі розрахунку податкових зобов'язань за 2011 рік та заяви про їх повернення, поданої 09.11.2011 року, тобто в межах встановленого законом строку. Відповідач не заперечує того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.

Статтею 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

На виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі –Порядок № 974/1597/499).

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Станом на день розгляду справи судом встановлено, що залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 1 055 285 грн, який позивачу з державного бюджету не повернуто.

Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 1 055 285 грн.

З урахуванням приписів частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору (а.с. 2), суд вважає, що судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України підлягають стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції, Шосткинського управління Державної казначейської служби України Сумської області про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов’язання з податку на прибуток –задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету (державний бюджет - м. Шостка, рахунок № 31110009700012, банк ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37512251, код бюджетної класифікації 11021000) на користь публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (вул. Д. Коротченка, 7, м. Суми, 40035, п/р 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) надміру сплачену суму грошового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 1 055 285 грн (один мільйон п’ятдесят п’ять тисяч двісті вісімдесят п’ять гривень).

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (код ЄДРПОУ 23293513) 3219,00 грн в рахунок повернення судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

З оригіналом згідно

Суддя Л.М. Опімах