ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 квітня 2011 р. Справа №2а-15881/10/14/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі :
Головуючого судді Кірєєва Д.В., при секретарі судового засідання Жигалової К.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача - Барилюк, представник за дов.,
від відповідача - не з'явився,
розглянув у судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК
до Кримського регіонального відділення Спілки землевпорядників України
про ліквідацію громадської організації,
Суть спору: Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Кримського регіонального відділення Спілки землевпорядників України (далі -відповідач) про ліквідацію громадської організації.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи сповіщений через засоби масової інформації.
Відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з Положенням "Про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі затвердженого Наказом від 14.02.2007 року № 47/5 Міністерства юстиції України (далі Положення) Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України (далі - Мін'юст) та є його територіальними органами.
Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 3 Положення одним з основних завдань є здійснення легалізації місцевих об'єднань громадян та реєстрації інших юридичних осіб у порядку, установленому чинним законодавством, здійснення в межах компетенції контролю за їх діяльністю.
За таких обставин Головне управління юстиції Міністерства юстиції України відповідно до п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень як орган державної влади.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про об'єднання громадян " від 16.06.1992 року і постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993р. № 140 "Про затвердження Положення про порядок легалізації об'єднань громадян " на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. А якщо органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій відповідно до п. 4 ст.17 має право звертатися з позовами до адміністративного суду.
Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України "Про об'єднання громадян " визначено, що об'єднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.
Згідно з ст. 14 Закону України "Про об'єднання громадян", легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Судом встановлено, що Кримське регіональне відділення Спілки землевпорядників України зареєстровано Головним управлінням юстиції в АР Крим 17.12.1999р. за адресою м. Сімферополь, вул. Кечкеметська,114 (ідентифікаційний код 24401347), про що свідчить свідоцтво про держану реєстрацію №312.
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України "Про об'єднання громадян " Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Так, перевіркою Головного управління юстиції статутної діяльності організації було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах, Кримське регіональне відділення Спілки землевпорядників України не знаходиться, у зв'язку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність організації складено акт від 15.01.2011 року.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про об'єднання громадян",статутний документ об'єднання громадян повинен містити: назву об'єднання громадян (повну, а також скорочену відповідно до частини третьої статті 121 цього Закону), його статус та юридичну адресу; мету та завдання об'єднання громадян; умови і порядок прийому в члени об'єднання громадян, вибуття з нього; права і обов'язки членів (учасників) об'єднання; порядок утворення і діяльності статутних органів об'єднання, місцевих осередків та їх повноваження; джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна об'єднання, порядок звітності, контролю, здійснення господарської та іншої комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних завдань; порядок внесення змін і доповнень до статутного документа об'єднання; порядок припинення діяльності об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з його ліквідацією.
Відповідно до статті 15 вищезазначеного Закону, зміни та доповнення до статуту підлягають обов'язковій реєстрації.
Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом..
Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту у зв'язку зі зміною місцезнаходження організації Кримського регіонального відділення Спілки землевпорядників України до реєструючого органу не надавались.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України "Про об'єднання громадян " та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" в частині обов'язкової реєстрації змін у статутних документах.
Листом Головного управління ПФУ в АР Крим від 12.11.10р. №8253/02-16 надана інформація, що остання звітність до органів пенсійного фонду Кримським регіональним відділенням Спілки землевпорядників України була надана за грудень 2006р.
Однак з моменту реєстрації організації до Головного управління юстиції протоколи засідань статутних органів, в тому числі про переобрання останніх відповідачем не надавались. За такі порушення об'єднання громадян несуть відповідальність, яка передбачена ст. 28 Закону "Про об'єднання громадян ", у тому числі в виді попередження і примусового розпуску (ліквідації).
Згідно з ст. 29 Закону "Про об'єднання громадян", при вчиненні об'єднанням громадян правопорушення, яке не тягне за собою обов'язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження..
За таких обставин Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим на підставі ст.ст. 28, 29 Закону України "Про об'єднання громадян" винесено Попередження № 03-10/1112 від 30.03.2010 року (а.с.8-10), у якому вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації.
Не зважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.
За таких обставин суд приходить до висновку що Кримське регіональне відділення Спілки землевпорядників України не знаходиться за юридичною адресою, не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по обов'язкових платежах, не вносить платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України "Про об'єднання громадян" і заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України «Про об'єднання громадян», примусовий розпуск (ліквідація) об'єднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.
Кримське регіональне відділення Спілки землевпорядників України після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, порушуючи ст. 25 Закону України "Про об'єднання громадян".
Таким чином, суд вважає наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим стосовно ліквідації Кримського регіонального відділення Спілки землевпорядників України, так як вони підтверджені матеріалами справи та засновані на нормах чинного законодавства.
Відповідно до статті 32 Закону України "Про об'єднання громадян", про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян реєструючий орган протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
У зв'язку зі складністю справи судом 19.04.2011 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, 26.04.201року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Примусово розпустити (ліквідувати) Кримське регіональне відділення Спілки землевпорядників України (м. Сімферополь, вул. Кечкеметська,114, ідентифікаційний код 24401347), зареєстрованої Головним управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим.
3.Зобов'язати Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономної Республіці Крим протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити про ліквідацію Кримського регіонального відділення Спілки землевпорядників України у засобах масової інформації.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.