Справа №2-а/0550/3558/2012р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2012 року Харцизький міський суд Донецької області у складі:
головуючої-судді Труханової Л.М.,
при секретарі-Чикаленкової Я.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харцизьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити грошову допомогу в розмірі 10 посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця, -
В С Т А Н О В И В:
09.07.2012р. позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області (далі - управління ПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити грошову допомогу в розмірі 10 посадових окладів в зв'язку з виходом на пенсію державного службовця, мотивуючи свої вимоги тим, що з 18.03.1996 року вона працювала в УПФУ на посаді державного службовця 12 и 11 рангу, головним спеціалістом відділу надходження доходів.
Згідно наказу № 15-о від 12.03.2012 року вона була звільнена із займаної посади за скороченням штатів за ст. 40 п. 1 КЗпП України.
Згідно з ст. 6 п. 3 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»від 8 липня 2011 року № 3668-У1, яка є чинною з 01 жовтня 2011 року, вона має право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого ст.. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після звільнення за скороченням штату їй достроково начислили і виплачують пенсію, як державному службовцю.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу»від 16.12.1993 року № 3723-Х11 (зі змінами листопада 2011 року.) державним службовцям при виході на пенсію при наявності державної служби не менш 10 років виплачується компенсація в розмірі 10 посадових окладів. Вона працювала державним службовим 15 років 11 місяців 24 дні.
Але в порушення даної статті відповідач не виплатив їй 10 посадових окладів, хоча вона є пенсіонером державної служби.
Вона у письмовій формі звернулася до відповідача, але їй відмовили у виплаті компенсації листом № 2116-Б-02 від 14.05.2012 року, який вона отримала 27.06.2012 року.
У судовому засіданні позивач доводи і вимоги позовної заяви підтримала в повному обсязі з підстав , зазначених в позові.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила,що даний позов мав би взагалі бути не прийнятий до розгляду судом, оскільки станом на 09.07.2012 р. минув строк звернення до суду, передбачений ч. З ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме становлений для звернення до суду в справах щодо прийняття громадян на публічну пужбу, її проходження, звільнення з публічної служби місячний строк.
Позивач про порушені, на його думку, права дізнався 12.03.12р. (дата винесення наказу про звільнення). Отже, станом на 09.07.2012 р. строк звернення до суду минув.
Як зрозуміло з доданих до адміністративного позову матеріалів, клопотання про поновлення строку на звернення до суду відсутнє.
Щодо самого позову, управління вважає його безпідставним, оскільки звільнення за п. 1 ст.40 КЗпП України не є вихід на пенсію, отже і державному службовцю у даному випадку не вилачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів, а сплачується на підставі ст. 44 КЗпП України вихідна допомога у розмірі не меньшому середньомісячного заробітку.
Так, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не меньше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Обов»язковою умовою для виплати вказаної допомоги є звільнення працівника з посади державного службовця у зв»язку з виходом на пенсію державного службовця.В той же час, вихід на пенсію визначається як підстава щодо припинення трудового говору з ініціативи працівника відповідно до ст. 38 КЗпП України за власним бажанням у зв"язку з виходом на пенсію або п. З ст. 30 Закону України «Про державну службу»у зв"язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі та виходом на пенсію, якщо останнє буде зазначено у заяві державного службовця про припинення державної служби.
Заява ОСОБА_2 про звільненні з посади головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів від 12.03.2012 р. та Наказ про звільнення № 15-0 від 12.03.2012 р. підставою для розірвання трудових відносин на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України. При цьому відповідно до ст. 21 Закону України № 3721 від 16.12.1993 р. «Про основні соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»особам , трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне вання" , або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України „Про державну службу" , "Про статус народного депутата України" , "Про прокуратуру" , „Про наукову і науково-технічну діяльність" (за наявності відповідних умов), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою звідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі , передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування".
Також ст.26 Закону України № 803 від 01.03.1991 р. «Про зайнятість населення»надані особливі гарантії працівникам, які втратили роботу у зв»язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, і військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності штату без права на пенсію, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу. А саме п. Г даного Закону передбачає право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно законів України "Про державну службу" , "Про статус народного депутата України" , „Про прокуратуру" , "Про наукову і науково-технічну діяльність" (за наявності відповідних умов), у разі якщо до визнання такої особи безробітною для неї неможливо було підібратипідходящу роботу та якщо вона має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пп. Д п. 7 Постанови Правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що для призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення»до заяви про призначення пенсії за віком додається клопотання відповідної державної служби зайнятості. Клопотання про дострокове призначення пенсії за віком державна служба зайнятості має право подати до відповідного органу ПФУ лише після припинення трудових відносин державного службовця з органом державної влади на підставі п.1ст.40 КЗпП України та його реєстрації в службі зайнятості протягом 7 календарних днів після звільнення як такого, що шукає роботу.
На момент припинення трудових відносин з ОСОБА_2 відповідно до п. 1 сті 40 КЗпП України у зв»язку зі скороченням штатів, вУправлінні Пенсійного Фонду України в місті Харцизьку не виникло правової підстави (зобов»зання) для нарахування та виплати їй 10 посадових окладів, так як зазначена підстава припинення державної служби для такої виплати не передбачена ст. 37 України «Про державну службу».
Заслухавши пояснення сторін , перевіривши матеріали справи , суд встановив наступне.
Відповідно до частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 3) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Судом встановлено, що позивач працювала у відповідача в період з 18.03.1996 року по 12.03.2012 року на посаді головного спеціаліста відділу надходжень доходів.
На підставі наказу від 12.03.2012 року №15-о начальника управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецькій області позивачка з 12.03.2012року була звільнена з посади головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області на підставі п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку з скороченням штату.
На підставі ст.44 КЗпП України позивачу виплачено вихідну допомогу у розмірі середньомісячного заробітку.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, отримує пенсію за віком . Зазначені обставині сторонами не спростовуються.
Листом від 14.05.2012 року Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , яке позивачем отримане 15.06.2011 року позивачу було відмовлено в виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.
Стаж державної служби позивача, згідно трудової книжки та протоколу відповідача про призначення пенсії, складає 15 років 11 місяців 24 днів, тому з 12.03.2012 року позивачу призначена пенсія як державному службовцю.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України від 16.12.1993, № 3723-XII «Про державну службу».
Положеннями ст.37 Закону України «Про державну службу»встановлено, що державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Позивач, вважаючи, що має право на отримання грошової допомоги відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», звернулась до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами нарахувати та виплатити зазначену грошову допомогу, однак в листом від 14.05.2012 року їй відмовлено в вчинені заявлених дій у зв'язку з відсутністю правових підстав для такої виплати, оскільки звільнення на підставі п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку зі зміною структури управління Пенсійне фонду України не є виходом на пенсію.
Позивач на момент призначення їй пенсії державного службовця, за своїм віком, страховим стажем та стажем державної служби набула право на достроковий вихід на пенсію відповідно до ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», а тому, відповідач зобов'язаний був виплатити їй грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, згідно із ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», особам пред пенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Статтю 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»було виключено на підставі пп. 3 п. 22 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», але зміни, внесені до Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»підпунктом 3 пункту 22 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Оскільки станом на 12.03.2012 року, тобто на момент звільнення позивача з роботи, стаття 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»діяла, суд приходить до висновку про правомірність призначення позивачу пенсії державного службовця достроково за рік до встановленого законодавством строку.
Відповідно до п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 року №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», при припиненні трудового договору вихідна допомога виплачується у випадках і розмірі, передбачених як ст. 44 КЗпП, так і іншими нормами закону. Наприклад, при звільненні державного службовця у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі вихідна допомога виплачується йому не за ст. 44 КЗпП, а згідно зі ст. 37 Закону «Про державну службу».
На підставі ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно із ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу», державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
З наведеного виходить, що положення ст.37 Закону України «Про державну службу»в частині виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів застосовується також і при достроковому виході на пенсію державних службовців у зв'язку із звільненням згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України.
З наведеного виходить, що право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання відповідача виплатити на користь позивача грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів.
А ні КЗпП України, а ні Законом України «Про державну службу»не передбачено сплату двох видів вихідної допомоги одночасно. При звільненні державного службовця у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі вихідна допомога виплачується йому не за ст. 44 КЗпП, а згідно зі ст. 37 Закону «Про державну службу».
З огляду на викладене суд вважає , що позов підлягає задоволенню.
Посилення представника відповідача на порушення позивача строку звернення до суду з даним позовом є безпідставним, оскільки позивач звернулась до суду в строк , визначений ст.. 99 КАС України.
Керуючись ст..ст. ст.ст.2,7,8,9, 23,70,71, 159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про державну службу»,суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити грошову допомогу в розмірі 10 посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в . Харцизьку Донецької області у виплаті ОСОБА_2 грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області (86700,м. Харцизьк, м-н „Металургів" , 2 , р/р 2560253 в АППБ „Аваль" м.Донецька , МФО 335076, код ОКПО 23413070 ) виплатити на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що проживає за адресою : АДРЕСА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу»з урахуванням отриманої вихідної допомоги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку в Донецький апеляційний адміністративний суд через Харцизький міський суд протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Повна постанова суду складена 26 вересня 2012 року.
Суддя: