ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 вересня 2012 року 13:00 № 2а-11260/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості доОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 6 071,95 грн., ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 6 071,95 грн.
Ухвалою суду від 17 серпня 2012 року відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу, в разі невизнання адміністративного позову, у десятиденний строк з дня одержання ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та докази на підтвердження цих заперечень або заяву про визнання позову.
Відповідач у визначений судом строк заперечення на позовну заяву не надав, заяву про визнання позову також суду не надіслав. Відповідач ухвалу суду про відкриття скороченого провадження у справі отримав 25 серпня 2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
При цьому, суд зазначає, що повідомленням про вручення поштового відправлення ОСОБА_1 повернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва лише 19 вересня 2012 року.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю за період з 02 жовтня 2011 року по 20 березня 2012 року в розмірі 6 071,95 грн., оскільки під час перебування на обліку в Дарницькому районному центрі зайнятості як безробітний перебував у трудових відносинах з ЖБК «Вагоноремонтник».
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
12 вересня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Дарницького районного центру зайнятості в м. Києві із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до законів України «Про зайнятість населення»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». ОСОБА_1 в заяві зазначив, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, отримує пенсію по інвалідності з 2010 року.
Наказом № НТ110912 від 12 вересня 2011 року Дарницьким районним центром зайнятості в м. Києві ОСОБА_1 надано статус безробітного, призначено виплату допомоги по безробіттю з 12 вересня 2011 року по 05 вересня 2012 року відповідно до пунктів 1, 3, 4 статті 22 та пункту 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пункту 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності. Зазначеним наказом ОСОБА_1 відкладено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з наданням особі вихідної допомоги або інших виплат при звільненні з ПОУ або закінченні строку повноважень за виборною посадою, що забезпечують часткову або тимчасову компенсацію втраченого заробітку з 12 вересня 2011 року по 01 жовтня 2011 року.
03 жовтня 2011 року Дарницьким районним центром зайнятості в м. Києві прийнято наказ № НТ111003, яким розпочато (поновлено) виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю з 02 жовтня 2011 року.
Наказом від 20 березня 2012 року № НТ120320 Дарницький районний центр зайнятості в м. Києві з 19 березня 2012 року припинив виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та знято ОСОБА_1 з обліку відповідно до пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до абзацу другого підпункту 1 пункту 20 Порядку.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 22 Закону України від 02.03.2000 № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(із змінами та доповненнями) застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»Дарницьким районним центром зайнятості складено акт № 93 від 15 червня 2012 року, яким встановлено, що ОСОБА_1 в четвертому кварталі 2011 року працював за сумісництвом в ЖБК «Вагоноремонтник-3»та отримав дохід в розмірі 3 080,65 грн., а саме: з жовтня по грудень 2011 року -1 155,63 грн. та з січня 2012 року по травень 2012 року -1 925,60 грн.
На підставі складеного акту перевірки, наказом Дарницького районного центру зайнятості в м. Києві № 37 від 25 червня 2012 року зобов'язано ОСОБА_1 протягом 15 календарних днів з дня ознайомлення з наказом повернути суму одержаної допомоги по безробіттю за увесь період перебування на обліку, що складає 6 071,95 грн.
Згідно листа Дарницького районного центру зайнятості від 27 липня 2012 року № 21/1626 ОСОБА_1 в період з 02 жовтня 2011 року по 18 березня 2012 року отримав допомогу по безробіттю в розмірі 6 071,95 грн.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (пункт 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним).
27 червня 2012 року Дарницький районний центр зайнятості направив на адресу ОСОБА_1 повідомлення про необхідність повернення коштів в розмірі 6 071,95 грн. Вказане повідомлення отримане відповідачем 03 липня 2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Проте, кошти повернуті не були.
Спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку (стаття 39 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Частиною першою статті 18 Закону України від 01.03.1991 № 803-ХІІ «Про зайнятість населення»(із змінами та доповненнями) встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування..
Згідно Положення про Київський міський центр зайнятості, затвердженого Директором Державного центру зайнятості 18 травня 2011 року, Київський міський центр зайнятості є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у місті Києві.
У відповідності до пункту 6 розділу 3 Положення про Київський міський центр зайнятості одним із основних завдань Київського міського центру зайнятості є контроль за цільовим використанням коштів Фонду.
Київський міський центр зайнятості, відповідно до покладених на нього завдань, представляє інтереси Фонду в судових та інших органах (пункт 11 розділу 4 Положення про Київський міський центр зайнятості) та має право стягувати кошти у випадках, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Беручи до уваги те, що під час отримання допомоги по безробіттю ОСОБА_1 працював за сумісництвом та в період з жовтня 2011 року по травень 2012 року отримував дохід, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 98, 160-163, 1832, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (юридична адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-б, р/р 37179301900001 в Головному управлінні Державного казначейства України в м. Києві, МФО 820019, код 03491091) кошти в розмірі 6 071 (шість тисяч сімдесят одна) грн. 95 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Відповідно до пунктів 9, 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя К.М. Кобилянський