Постанова № 26125099, 20.09.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.09.2012
Номер справи
2а-10559/12/2670
Номер документу
26125099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 вересня 2012 року 11:39 № 2а-10559/12/2670

за позовом Приватного підприємства «Гранд-Сервіс»до відповідача Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києвапровизнання протиправним та скасування Наказу № 355/22-30 від 08.05.2012 р. та визнання дій, пов'язаних з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки, протиправними

Суддя Добрянська Я.І.

Секретар судового засідання Мороз Ю.М.

Представники:

від позивача: Канарський В.О. (довіреність № б/н від 31.07.2012 р.)

від відповідача: Мазніченко О.В. (довіреність № 1045/9/10-114 від 31.05.2012 р.)

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 20.09.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся позивач Приватне підприємство «Гранд-Сервіс»з позовом до відповідача Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування Наказу № 355/22-30 від 08.05.2012 р. та визнання дій, пов'язаних з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки, протиправними.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.08.2012 р. суддею Добрянською Я.І. було відкрито провадження у справі № 2а-10559/12/2670 та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 20.09.2012 р. представник позивача позовні вимоги підтримав та в судових дебатах просив суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва від 08.05.2012 року № 355/22-30 «Щодо здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Гранд-Сервіс»;

- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва, пов'язані з проведенням документальної невиїзної перевірки Приватного підприємства «Гранд-Сервіс»на підставі наказу від 08.05.2012 року № 355/22-30 «Щодо здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Гранд-Сервіс».

В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржуваний наказ Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва від 08.05.2012 року № 355/22-30 «Щодо здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Гранд-Сервіс»є протиправним, оскільки прийнятий з порушенням правових норм, встановлених п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та ст.19 Конституції України.

Представник відповідача позов не визнав, та просив в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити повністю, зважаючи на те, що податковим органом у повній відповідності до вимог чинного податкового законодавства, на підставі наказу від 08.05.2012 року № 355/22-30, що в свою чергу був належним чином оформлений та рекомендованою кореспонденцією скерований позивачу, було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Приватного підприємства «Гранд-Сервіс»з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість, за наслідками якої було складено Акт від 16.05.2012 року № 418/22-30/30523953.

Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі наказу від 08.05.2012 року № 355/22-30, виданого Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва ДПС, та відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78, п.п.79.1 п.п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Приватного підприємства «Гранд-Сервіс»(код за ЄДРПОУ 30523953) з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ «Берніс Продакт»(код за ЄДРПОУ 37319033) за серпень, вересень 2011 року та ТОВ «ПСВ Тернар Логік» (код ЄДРПОУ 37403219) за вересень 2011 року.

Копію наказу від 08.05.2012 р. № 355/22-30, повідомлення про перевірку від 08.05.2012 р. № 1006/10/22-225, а також повідомлення про запрошення від 08.05.2012 р. № 1005/10/22-225 було направлено позивачу поштою 08.05.2012 року.

Враховуючи те, що на момент проведення перевірки первинні та інші документи по ПП «Гранд-Сервіс»були відсутні, посадові особи за адресою вказаною в реєстраційних документах: 04112 м. Київ, вул. Салютна, буд. 4-а, кв.1 не знаходилися, місцезнаходження посадових осіб було не відомо, зазначену перевірку було проведено за результатами аналізу даних АІС «Реєстр платників податків»ДПІ у Шевченківському р-ні м. Києва, АІС ОР ДПА у м. Києві, ЦБД ПДС ДПА України, АРМ «Бест-Звіт»ДПІ у Шевченківському р-ні м. Києва, ТАХ ДПІ у Шевченківському р-ні м. Києва, АРМ «Аудит»ДПІ у Шевченківському р-ні м. Києва, АІС «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ДПА України».

Однак, вважаючи такий наказ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 08.05.2012 року № 355/22-30 та дії пов'язані з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки протиправними, а саме, що порушують норми п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та ст.19 Конституції України, позивач оскаржив їх в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, зважаючи зокрема на наступне.

Згідно з п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990 р. №509-ХІІ (із змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади (в даному випадку податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові: виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.76.1 ст.76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до абз.3 п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених Податковим кодексом України.

Статтею 78 Податкового кодексу України визначений порядок проведення документальних позапланових перевірок. Так, підставою для проведення документальної позапланової перевірки можливе за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Статтею 79 Податкового кодексу України встановлені особливості проведення саме документальної невиїзної перевірки.

Отже, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова (п.79.1, 79.2, 79.3 ст.79 Податкового кодексу України).

Щодо порядку оформлення результатів перевірки, то згідно з п.86.1 ст.86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Порядок оформлення документальних невиїзних перевірок передбачений п.86.4 ст.86 Податкового кодексу України. Так, акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків чи його законним представникам або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Так, як вбачається з наявних матеріалів справи, зазначену документальну позапланову невиїзну перевірку Приватного підприємства «Гранд-Сервіс»(код за ЄДРПОУ 30523953) було проведено з підстав, визначених п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, а саме, оскільки за наслідками перевірок інших платників податків -контрагентів позивача: ТОВ «Берніс Продакт»(код за ЄДРПОУ 37319033) та ТОВ «ПСВ Тернар Логік»(код ЄДРПОУ 37403219) було виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, оскільки позивачем не було надано пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Зокрема, матеріалами справи підтверджується те, що податковим органом (відповідачем) на адресу позивача надсилалися запити № 14371/10/23-311 від 17.10.2011 року та № 15931/10/23-311 від 21.11.2011 року, як того вимагає п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України

Отримання ПП «Гранд-Сервіс»зазначених письмових запитів представником позивача в судовому засіданні не заперечувалося.

Однак, як також не заперечувалося представником позивача, вважаючи такі запити відповідача оформленими неналежним чином, ПП «Гранд-Сервіс»пояснень та документальних підтверджень пояснень на такі запити до податкового органу не надавало.

Проте, чинним законодавством України не передбачено права платника податків не надавати пояснення та документальні підтвердження таких пояснень на письмовий запит контролюючого органу, вважаючи оформлення такого письмового запиту неналежним чином.

Крім того, правомірність складення чи надсилання таких запитів позивачем в судовому порядку не оскаржувалась.

Зважаючи на таке, а саме не надання ПП «Гранд-Сервіс»пояснень та документальних підтверджень пояснень на запити ДПІ у Шевченківському районі м. Києва № 14371/10/23-311 від 17.10.2011 року та № 15931/10/23-311 від 21.11.2011 року протягом 10 робочих днів з дня отримання таких запитів, відповідачем було прийнято наказ від 08.05.2012 року № 355/22-30 «Щодо здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Гранд-Сервіс».

Як також підтверджується наявними матеріалами справи, копію наказу від 08.05.2012 року № 355/22-30, а також повідомлення про перевірку від 08.05.2012 р. № 1006/10/22-225 та повідомлення про запрошення від 08.05.2012 р. № 1005/10/22-225 було 08.05.2012 року направлено позивачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на юридичну адресу позивача: 04112 м. Київ, вул. Салютна, буд. 4-а, кв.1, тобто у відповідності до вимог п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України

Однак, як видно з наданих відповідачем до матеріалів справи документів, зазначена кореспонденція була повернута на адресу податкового органу з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».

Стаття 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру.

Так, відповідно до ч.1 ст.18 вищезазначеного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Як підтверджується матеріалами справи, на час скерування відповідачем копії наказу від 08.05.2012 року № 355/22-30, а також повідомлення про перевірку від 08.05.2012 р. № 1006/10/22-225 та повідомлення про запрошення від 08.05.2012 р. № 1005/10/22-225, позивач був зареєстрований за юридичною адресою: 04112 м. Київ, вул. Салютна, буд. 4-а, кв.1. За такою самою адресою позивач є зареєстрованим на час розгляду даної адміністративної справи.

Таким чином, відповідачем були виконані всі, передбачені чинним законодавством вимоги, щодо підстав проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, та податковий орган не несе відповідальності за неотримання платником податків кореспонденції, що скеровувалася належним чином на юридичну адресу позивача, визначену в єдиному державному реєстрі.

Враховуючи викладене вище, та зважаючи на наведені норми податкового та іншого законодавства, суд приходить до висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, було доведено правомірність проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Гранд-Сервіс»(код за ЄДРПОУ 30523953) на підставі належним чином виданого (прийнятого) наказу від 08.05.2012 р. № 355/22-30, та відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78, п.п.79.1 п.п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України, на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

А тому, суд вважає, що порушень з боку контролюючого органу під час видачі наказу на проведення перевірки та проведення такої перевірки -не було, а відтак позов задоволенню не підлягає.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач не довів суду обґрунтованість заявлених позовних вимог, що були спростовані відповідачем, зважаючи на що, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови в адміністративному позові.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст.2, 71, 86, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В позові відмовити повністю.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя: Я.І. Добрянська

Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 25.09.2012 р.