Постанова № 26124493, 18.09.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2012
Номер справи
2а-1670/5392/12
Номер документу
26124493
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/5392/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чеснокової А.О.,

при секретарі - Пшенишному В.С.,

за участю:

представника позивача - Кінаша А.Г.,

представника відповідача - Мурич Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк ТОР" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

13 серпня 2012 року позивач ТОВ "Автопарк ТОР" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення від 08 травня 2012 року № 000345/1503/0/514.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що Кременчуцькою ОДПІ проведена документальна невиїзна перевірка податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної влсаності). За результатами вищевказаної перевірки відповідачем зроблено висновок про заниження позивачем суми орендної плати за землю у зв'язку із порушенням п. 286.1, п. 286.2 статті 286 Податкового кодексу України і внесенням протягом перевіряємого періоду щомісячної орендної плати в нижчому розмірі ніж передбачено законодавством. Вказував, що винесене Кременчуцькою ОДПІ податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2012 року № 000345/1503/0/514 на суму 59 326,41 грн. є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки винесене без урахування фактичних обставин, які не були взяті до уваги перевіряючими під час проведення перевірки. Наголошував на тому, що зміна умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати може здійснюватися лише за взаємною згодою сторін цієї угоди, натомість доповнень до договору оренди між орендарем та орендодавцем в частині зміни розміру орендної плати не підписувалось. Крім того, зазначав, що податковий орган відповідно до діючого законодавства України не наділений повноваженнями втручатися у відносини Кременчуцької міської ради з юридичними особами та додатково нараховувати суму орендної плати за землю без урахування внесення сторонами відповідних змін до договорів оренди землі щодо встановленого розміру орендної плати за земельну ділянку. Також зазначав, що позивач не являється платником земельного податку і на нього не поширюється дія ст. 286 Податкового кодексу України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, своє рішення вважає законним та обґрунтованим, просив суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

27 березня 2012 року відповідачем проведена документальна невиїзна перевірка податкової декларації з плати за землю (земельний податок та / або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ТОВ "Автопарк ТОР" поданої за 2011 рік, з питань правильності нарахування плати за землю. За результатами зазначеної перевірки податковим органом винесено акт від 27 березня 2012 року № 410/15-227/36618673, в якому відображено виявлені порушення вимог п. 286.1, п. 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено суму орендної плати за землю за січень-грудень 2011 року на суму 59 326,41 грн., в тому числі за січень 2011 року - 7 516,98 грн., за лютий 2011 року - 7 516,98 грн., за березень 2011 року - 4 429,25 грн., за квітень 2011 року - 4 429,24 грн., за травень 2011 року - 4 429,24 грн., за червень 2011 року - 4 429,25 грн., за липень 2011 року - 4 429,24 грн., за серпень 2011 року - 4 429,24 грн., за вересень 2011 року 4 429,24 грн., за жовтень 2011 року 4 429,25 грн., за листопад 2011 року - 4 429,24 грн., за грудень 2011 року - 4 429,25 грн.

На підставі акта перевірки Кременчуцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2012 року № 0003451503/0/514, яким позивачу визначено зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 67082,58 грн. (за основним платежем в розмірі 59 326,41 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 7756,17 грн.)

Не погодившись з вищевказаним рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. За результатами розгляду скарг відповідачем прийняті рішення про залишення податкового повідомлення-рішення без змін, а скарги без задоволення.

Позивач, не погоджуючись із висновком відповідача про порушення ним умов договорів оренди землі, вважаючи податкове повідомлення-рішення безпідставним та упередженим, звернувся до суду з вимогою про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пунктом 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України визначено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до п.п.14.1.147 ст. 147 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності

Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Судом встановлено, що 18 січня 2010 року між Кременчуцькою міською радою (як орендодавцем) та ТОВ "Автопарк ТОР" (як орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки площею 7820 кв.м. по вул. Ернеста Тельмана, 7, в м. Кременчуці, що зареєстрований у Кременчуцькому районному відділі Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 24 лютого 2010 року № 041057500076. Відповідно до умов даного договору орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки щорічно.

Як слідує з матеріалів справи, Кременчуцька міська рада рішенням XLVII (47) сесії V скликання 24 листопада 2009 року передбачила введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель з 1 січня 2011 року (арк.с. 56-57).

Пунктом 3 вищезгаданого рішення визначено, що фізичним та юридичним особам в 2-х місячний термін необхідно звернутися в Управління Держкомзему у м.Кременчук та замовити витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності.

Рішенням IV Кременчуцької міської ради від 22 лютого 2011 року внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24 вересня 2011 року, яким встановлено, що з 01 березня 2011 року по 30 червня 2011 року нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65. Рішення є чинним та підлягає обов'язковому виконанню.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що сума нарахованої орендної плати за землю за 2011 рік, згідно з поданою ТОВ "Автопарк ТОР" декларацією (арк.с. 62-63) розраховувалась виходячи з 3 % розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2009 рік та склала 15 661,75 грн., а саме: за січень 2011 року - 1 305,15 грн., за лютий 2011 року - 1 305,15 грн., за березень 2011 року - 1305,14 грн., за квітень 2011 року 1 305,15 грн., за травень 2011 року - 1 305,15 грн., за червень 2011 року 1 305,14 грн., за липень 2011 року 1 305,15 грн., за серпень 2011 року - 1 305,14 грн., за вересень 2011 року - 1 305,15 грн., за жовтень 2011 року - 1 305,14 грн. за листопад 2011 року - 1 305,15 грн., за грудень 2011 року - 1 305,14 грн.

Проте, орендна плата за січень - грудень 2011 року повинна була розраховуватись із врахуванням відомостей з технічної документації про нормативно грошову оцінку землі на 2011 рік, та повинна складати: 74 988,16 грн. (78200,00 кв.м. х 451, 26 грн. = 3528853,20 грн. х 3% = 105865,60 грн. - річна сума), а саме: за січень 2011 року - 8 822,13 грн., за лютий 2011 року - 8 822,13 грн., з урахуванням коригуючого коефіцієнту 0,65 - 5734,39 грн. в місяць, за березень 2011 року - 5 734,39 грн., за квітень 2011 року - 5 734,39 грн., за травень 2011 року 5 734,39 грн., за червень 2011 року 5 734,39 грн., за липень 2011 року - 5 734,39 грн., за серпень 2011 року 5 734,39 грн., за вересень 2011 року 5 734,39 грн., за жовтень 2011 року - 5 734,39 грн., за листопад 2011 року - 5 734,39 грн., за грудень 2011 року - 5 734,39 грн. (5734,39 х 10 місяців).

Отже, з вищенаведеного вбачається що, орендна плата за січень - грудень 2011 року занижена на 59 326,41 грн., в тому числі: за січень 2011 року - 7 516,98 грн., за лютий 2011 року - 7 516,98 грн., за березень 2011 року - 4 429,25 грн., за квітень 2011 року 4 429,24 грн., за травень 2011 року - 4 429,24грн., за червень 2011 року 4 429,25 грн., за липень 2011 року 4 429,24 грн., за серпень 2011 року - 4 429,25 грн., за вересень 2011 року - 4 429,24 грн., за жовтень 2011 року - 4 429,25 грн. за листопад 2011 року - 4 429,24 грн., за грудень 2011 року - 4 429,25 грн.

У зв'язку з тим, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати яких регламентовано положеннями Податкового кодексу України, позицію позивача стосовно того, що зміна умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати може здійснюватися лише за взаємною згодою сторін, суд вважає необґрунтованою, оскільки не можуть судом визнаватись правомірними положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать Податкового кодексу України.

При цьому суд виходить з того, що податкова політика держави головним чином реалізується через систему оподаткування, яка відповідно до пункту 1 частини 2 статті 92 Конституції України встановлюється виключно законами України.

Зважаючи на викладене, доводи позивача про відсутність у нього обов'язку по сплаті донарахованого податкового зобов'язання відповідачем за 2011 рік щодо орендної плати за користування земельною ділянкою є необґрунтованими.

Отже, податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 08 травня 2012 року №0003451503/0/514 прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Таким чином, із врахуванням вищезазначених обставин, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ "Автопарк ТОР" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення - необґрунтовані та в їх задоволенні необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк ТОР" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 24 вересня 2012 року.

Суддя А.О. Чеснокова