Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
20.09.2012 р. Справа № 2а-4620/12/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Корнієнко О.М. розглянувши адміністративну справу
за позовом
Державного підприємства "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП", (вул. Знам’янська, 4, м. Миколаїв, 54037)
до
ДПІ у Корабельному районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби, (вул. Артема, 1-А,Миколаїв,54001)
про
визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство “Миколаївський авіаремонтний завод “НАРП””(далі по тексту – підприємство, ДП “НАРП”) звернулося до Державної податкової інспекції у Корабельному районі м.Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення–рішення від 27.08.2012р. №0002111500, яким суб’єкту господарювання нарахована штрафна санкція у сумі 14742,41грн. за прострочення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з частини прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань, посилаючись на неправомірність оспорюваного рішення.
Відповідач, ДПІ у Корабельному районі м.Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби (далі по тексту - ДПІ), позов не визнав, вказавши на порушення підприємством термінів сплати до бюджету самостійно визначеної частини чистого прибутку, що слугувало підставою для застосування ст.126 ПК України (порушення правил сплати податків), оскільки прострочена сума зобов’язання є податковим боргом.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд приходить до висновку про задоволення позову, зважаючи на таке.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем в межах визначеного ПК України граничного терміну подано до ДПІ розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за І квартал 2012 року (вказана обставина відповідачем не оспорюється).
30 травня 2012 року між ДПІ, з одного боку, та ДП «НАРП», з іншого боку, було укладено Договір про розстрочення боргу зі сплати частини чистого прибутку державних унітарних підприємств на загальну суму 147424,06грн. під проценти строком з 30.05.2012 до 25.07.2012 та сплати пені, яка нараховується на суму сплаченого боргу з моменту його виникнення. Зобов’язання за Договором ДП «НАРП»виконало достроково, сплативши розстрочений борг та нараховані проценти 05.06.2012 в сумі 149000,00 грн., про що 07.06.2012 з ДПІ укладено додаткову угоду.
07.08.2012 відповідачем проведено камеральну перевірку державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП»з питання розрухунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за І квартал 2012 року.
За результатами перевірки складено акт від 07.08.2012 №1636/15-00/09794409 (далі по тексту - акт), яким встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету протягом строків визначених п.2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 №138, та п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.
На підставі акта перевірки відповідачем 27.08.2012 прийнято податкове повідомлення-рішення за №0002111500, яким зобов’язано сплатити штраф у розмірі 14742грн. 41коп. за порушення граничного терміну (затримку на 18 календарних днів) сплати податкового боргу (частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств, що вилучається до бюджету), визначеного п.2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 №138, п.57.1 ст.57 ПК України, на підставі ст.126 ПК України.
Відповідно до ст. 1 ПК України Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, що справляються в Україні, визначає їх вичерпний перелік, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 6 Кодексу надано визначення понять "податок" та "збір". Так, податок - це обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платника податку відповідно до цього Кодексу. Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податків, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.
Статтею 126 ПК України передбачено відповідальність за порушення правил сплати тільки податків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету»визначено, що контроль за справлянням «частини чистого прибутку», який є неподатковим платежем, покладено на Державну податкову службу та Державну фінансову інспекцію.
В Листі Державної податкової служби України від 08.05.2012 р. №13074/7/15-1217, на який як на правову підставу застосування штрафної санкції посилається відповідач, надано роз’яснення щодо застосування штрафних санкцій за неподання або несвоєчасне подання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями. Із вказаного роз’яснення слідує, що «частина чистого прибутку (доходу)»є неподатковим платежем, хоча контроль за відрахуванням сказаного платежу і покладено до Державну податкову службу України, а відповідальність у підприємства виникає тільки в разі неподання або несвоєчасного подання розрахунку чистого прибутку, що підлягає сплаті до бюджету, за п.120.1 ст.120 ПК України, оскільки «частина чистого прибутку»зазначається в декларації з податку на прибуток підприємств.
Системний аналіз наведених правових норм та роз’яснення ДПС України, в контексті статтей 9 та 10 КПК України, якими визначено вичерпний перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів, вказує на обґрунтованість позиції позивача про те, що обов’язкова до сплати на користь бюджету частина чистого прибутку, не є податковим платежем, а тому застосування контролюючим органом до даних правовідносин ст.126 ПК України (порушення правил сплати податків) за аналогією є безпідставним, оскільки відповідальність (санкції), яка носить індивідуальний та конкретний характер, не може застосовуватись за аналогією норм права або законів, а диспозиції норм, що визначають поняття правопорушення не підлягає довільному розширеному тлумаченню.
Помилкове використання терміну «податковий борг»при укладені угоди про розстрочення сплати «частини чистого прибутку підприємства»не змінює сутності вказаного платежу, який не є податковим платежем, та не може бути підставою для ототожнення вказаного платежу з податком.
Встановлені в судовому засіданні обставини вказується на те, що відповідач - суб’єкт владних повноважень при прийнятті оспорюваного рішення діяв не на підставі, не спосіб, що передбачені законами України, без врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у Корабельному районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби від 27.08.2012 року №0002111500.
Стягнути судові витрати в сумі 147 (сто сорок сім) гривень 42 копійки з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку Державної податкової інспекції у Корабельному районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби на користь Державного підприємства "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" (код ЄДРПОУ 09794409).
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний