Постанова № 26115154, 13.09.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2012
Номер справи
2а-4455/12/2670
Номер документу
26115154
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-4455/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Костенко Д.А.

Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"13" вересня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Гром Л.М.

Денісова А.О.

при секретарі: Салоїд І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2012 року у справі за позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення і податкової вимоги,

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Укрнафта»звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва просить про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Охтирської МДПІ від 09.02.2012р. №0000061530 та податкової вимоги Охтирської МДПІ від 28.02.2012р. №26.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2012 року позов задоволено частково: визнано протиправною та скасовано податкову вимогу Охтирської МДПІ Сумської області від 28.02.2012р. №26; відмовлено ПАТ «Укрнафта»в задоволенні адміністративного позову в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Охтирської МДПІ Сумської області від 09.02.2012р. №0000061530.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, ПАТ «Укрнафта»подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2012 року та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно зі ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши в судовому засіданні суддю доповідача, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо судом не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

З матеріалів справи вбачається, що Охтирською МДПІ було проведено камеральну перевірку уточнюючої податкової декларації структурного підрозділу ПАТ «Укрнафта»з плати за землю за 2011 рік та встановлено порушення позивачем п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України, п. 12 договору оренди землі від 11.05.2010 р., укладеного між Охтирською районною державною адміністрацією та ПАТ «Укрнафта»та зареєстрованого 08.04.2011 за №592030004000174.

За наслідками перевірки Охтирською МДПІ складено акт від 10.11.2011 №347/15-213/00135390 та, з врахуванням рішення ДПА в Сумській області від 30.01.2012 р. №1680/10/25-005-386/481/ск, яким скасовано попереднє податкове повідомлення-рішення Охтирською МДПІ від 29.11.2011 р. №0001111530 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 8466,82 грн., прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.02.2012 №0000061530, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати та визначено штраф у загальній сумі 220676,49 грн.

У зв'язку із наявністю податкового боргу з орендної плати за землю, Охтирською МДПІ також винесено податкову вимогу від 28.02.2012 р. №26.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.02.2012 №0000061530 виходив з того, що зміна розміру бази оподаткування плати за землю змінює розмір орендної плати незалежно від змісту умов договору оренди, якими визначається розмір і форма орендної плати, тому відповідачем правомірно здійснено нарахування орендної плати та застосовано до позивача штрафні санкції.

Колегія суддів, враховуючи доводи апеляційної скарги, не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно з п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 288.1. та п. 288.4. ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати, і інформація про орендаря за таким договором подається до 1 лютого органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки. Відповідний орган державної податкової служби також інформується про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з п.п. 288.5.1 п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до редакції п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України, що діяла на момент прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, визначено ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Згідно з п.9 договору оренди земельної ділянки від 11.05.2010 р., укладеного між ПАТ «Укрнафта»та Охтирською районною державною адміністрацією, орендна плата вноситься ПАТ «Укрнафта»виключно в грошовій формі в розмірі 191 590,35 грн. на рік, що перевищує трикратний розмір земельного податку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України. При цьому, на момент укладення договору оренди від 11.05.2010, зазначена сума орендної плати становила 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 651 Цивільного кодексу України, передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до п. 12 договору оренди від 11.05.2010 р. розмір орендної плати переглядається у разі зміни нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оренду землі»та ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку. В цьому випадку, лише після набрання рішенням господарського суду законної сили новий розмір орендної плати є погодженим між сторонами та є обов'язковим до сплати орендарем.

Сторони договору оренди від 11.05.2010 р. -позивач та Охтирська районна державна адміністрація не заперечують проти встановленого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки -4982911,88 грн., однак не досягли згоди щодо строку договору оренди та відсоткового співвідношення розміру орендної плати до нормативної грошової оцінки, що підтверджується листами Охтирської районної державної адміністрації від 25.01.2012 №285/1-08/3/1/1/19, від 24.07.2012 р. №1-08/3/5/1/19/2019 та листом позивача від 04.04.2012 №25/1070, надісланими відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України.

Таким чином, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, однак не тягне автоматичного підвищення розміру орендної плати, встановленого в договорі оренди, тому донарахування позивачеві суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій було здійснено неправомірно.

За вказаних обставин колегія суддів дійшла висновку про неправомірність прийняття Охтирською МДПІ податкового повідомлення-рішення від 09.02.2012 р. №0000061530.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2012 року підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позовних вимог з прийняттям нової постанови по справі, якою необхідно позов ПАТ «Укрнафта»в цій частині задовольнити.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 207 КАС України, суд

Постановив:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2012 року - задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2012 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби від 09.02.2012р. №0000061530 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»в цій частині задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби від 09.02.2012р. №0000061530.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її ухвалення.

Постанову може бути оскаржено в касаційному поряд ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів піс ля набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя Бєлова Л.В.

Судді: Гром Л.М.

Денісов А.О.