ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/5737/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
при секретарі - Пшенишному В.С.,
за участю:
представників позивача - Підопригори О.М., Гученко Т.В.,
відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Новосанжарського району Полтавської області в інтересах Новосанжарського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
05 квітня 2011 року позивач Прокурор Новосанжарського району Полтавської області в інтересах Новосанжарського районного центру зайнятості звернувся до Новосанжарського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до ОСОБА_3 про стягнення безпідставно отриманих коштів у розмірі 19099,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" не мав правових підстав отримувати статус безробітного та отримувати допомогу по безробіттю, оскільки на момент звернень до позивача відповідач значився суб'єктом підприємницької діяльності. У результаті вказаного порушення гр. ОСОБА_3 в період з 12 грудня 2006 року по 26 квітня 2007 року, з 23 листопада 2007 року по 12 травня 2008 року, з 22 грудня 2008 року по 28 травня 2009 року, з 16 грудня 2009 року по 06 травня 2010 року незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 19099,11 грн.
Справа неодноразово розглядалась судами різних інстанцій.
Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 20 серпня 2012 року справа передана до Полтавського окружного адміністративного суду.
Прокуратура Новосанжарського району Полтавської області в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечила, хоча про час та місце розгляду справи позивач повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення, наявне в матеріалах справи.
Представники Новосанжарського РЦЗ у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на відсутність отримання прибутку від підприємницької діяльності протягом періоду його перебування на обліку в центрі зайнятості. Крім того, наполягав на пропущенні позивачем строку звернення до адміністративного суду з позовною заявою та внаслідок чого вимагав залишити останню без розгляду.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05 грудня 2006 року гр. ОСОБА_3 звернувся до Новосанжарського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.
12 грудня 2006 року в зв'язку з відсутністю підходящої роботи відповідачу надано статус безробітного відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" та призначено виплату допомоги по безробіттю у порядку і розмірах, передбачених пунктом 1 статті 22, пунктом 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
26 квітня 2007 року гр. ОСОБА_3 знято з обліку в зв'язку з працевлаштуванням відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
16 листопада 2007 року відповідач звернувся до Новосанжарського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.
23 листопада 2007 року в зв'язку з відсутністю підходящої роботи ОСОБА_3 надано статус безробітного відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" та призначено виплату допомоги по безробіттю у порядку і розмірах, передбачених пунктом 1 статті 22, пунктом 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
12 травня 2008 року гр. ОСОБА_3 знято з обліку в зв'язку з працевлаштуванням відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
15 грудня 2008 року ОСОБА_3 звернувся до Новосанжарського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.
22 грудня 2008 року в зв'язку з відсутністю підходящої роботи надано статус безробітного відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" та призначено виплату допомоги по безробіттю у порядку і розмірах, передбачених пунктом 1 статті 22, пунктом 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
28 травня 2009 року гр. ОСОБА_3 знято з обліку в зв'язку з працевлаштуванням відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
09 грудня 2009 року ОСОБА_3 звернувся до Новосанжарського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.
16 грудня 2009 року в зв'язку з відсутністю підходящої роботи надано статус безробітного відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" та призначено виплату допомоги по безробіттю у порядку і розмірах, передбачених пунктом 1 статті 22, пунктом 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
06 травня 2010 року ОСОБА_3 знято з обліку в зв'язку із працевлаштуванням останнього відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Провівши звірку з державним реєстратором та отримавши довідку з державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 04 січня 2011 року позивачем виявлено, що на дату надання статусу безробітного, гр. ОСОБА_3 був зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Матеріалами справи підтверджено, що перевіркою достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, встановлено, що відповідач 19 вересня 2000 року зареєстрований державним реєстратором Новосанжарської РДА Полтавської області як фізична особа-підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02 грудня 2011 року (а.с. 108).
Судом встановлено, що постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року (а.с. 46) підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_3 припинено.
22 листопада 2010 року державним реєстратором Новосанжарської РДА Полтавської області внесено до ЄДР відомості про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_3
Відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини 3 статті 46 зазначеного Закону фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Таким чином, з грудня 2006 року ОСОБА_3 належав до категорії зайнятого населення і не мав права отримувати послуги центру зайнятості, як безробітний.
Підпунктом "б" пункту 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та ДПА України № 60/62 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечені вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07 грудня 2005 року № 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07 грудня 2005 року № 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07 грудня 2005 року № 368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16 грудня 2005 року № 1523/11803.
Згідно довідки Новосанжарського РЦЗ ОСОБА_3 з 12 грудня 2006 року по 26 квітня 2007 року, з 23 листопада 2007 року по 12 травня 2008 року, з 22 грудня 2008 року по 28 травня 2009 року, з 16 грудня 2009 року по 06 травня 2010 року виплачено допомогу на випадок безробіття в розмірі 19099,11 грн.
Згідно частини 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з неї з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскільки у позивача було відсутнє право на отримання допомоги по безробіттю на момент звернення до районного центру зайнятості, позовні вимоги Прокурора Новосанжарського району в інтересах Новосанжарського РЦЗ про стягнення з відповідача безпідставно виплаченої допомоги на випадок безробіття підлягають задоволенню.
Посилання відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду, суд вважає необґрунтованими, оскільки, як вбачається з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, позивач дізнався про порушення свого права 04 січня 2011 року, а позов був поданий прокуратурою Новосанжарського району Полтавської області в інтересах позивача 05 квітня 2011 року, про що свідчить штам суду, тобто без пропуску строку звернення до суду.
Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно вимог частин 2-3 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Прокурора Новосанжарського району Полтавської області в інтересах Новосанжарського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Новосанжарського районного центру зайнятості (р/р 37170161603202, ГУДКС у Полтавській області, ідентифікаційний код 22529215, МФО 831019) безпідставно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 19099 (дев'ятнадцять тисяч дев'яносто дев'ять) грн. 11 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 24 вересня 2012 року.
Суддя А.О. Чеснокова