Категорія №5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 серпня 2012 року Справа № 2а/1270/6304/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Качуріної Л.С.,
при секретарі судового засідання - Горобець В.О.
в присутності сторін:
прокурора: Трофименко П.В., посвідчення № 103 від 06.04.2011
від позивача: Баранова І.В., довіреність № 173 від 26.01.2012
від відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області, Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 19 про стягнення штрафу в сумі у розмірі 8 500, 00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
14 серпня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області, Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 19 про стягнення штрафу в сумі у розмірі 8 500, 00 грн., в обґрунтування якого зазначено наступне.
05 квітня 2012 року відповідачу видано припис № 02/26-06-0077, яким останнього зобов'язано встановити та внести в експлуатацію пристрій АВР та СМВ 6 кВ, відрекомендувати та внести в експлуатацію МВ 6кВ «Т-2» та інші.
23 травня 2012 року у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки (протоколу) 23 травня 2012 року № 02/26-06-0017 встановлено повне не виконання вимог Припису № 02/26-06-0077 від 05.04.2012. На підставі зазначеного акту перевірки (протоколу), постановою від 29 травня 2012 року № 02/26-06-0017 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 8 500,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно поштового повідомлення отримав 13 червня 2012 року.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача надали пояснення аналогічні викладеним в позові та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави в судах. Підставою представництва прокуратурою інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор звертається до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав, свобод та інших інтересів держави.
В судовому засіданні встановлено, що Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП «НЕК „Укренерго» засновано на державній власності та підпорядковується Міністерству палива та енергетики України.
Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та Положення (пп. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належить створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності електропостачальників та споживачів. Частина 1 ст. 9 цього ж Закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а ч.5 ст. 9 зазначеного Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно правових актів.
Пунктом 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження передбачено, що Державна інспекція з енергозбереження в межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження. Здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням норм законодавства у сфері енергозбереження, узагальнює практику його застосування та розробляє пропозиції щодо вдосконалення цього законодавства, виконує інші регулятивні та дозвільно-реєстраційні функції щодо фізичних та юридичних осіб, що випливають з покладених на Інспекцію завдань.
Пунктом 4 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження встановлено, що Інспекція наділена правом складати протоколи, акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про енергозбереження» Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці.
Так, відповідно ч.3 ст. 27 Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензії штраф у розмірі до 5 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Судом встановлено, що 05 квітня 2012 року відповідачу видано припис № 02/26-06-007 про усунення порушень законодавства про електроенергетику /арк. справи 9/, яким його зобов'язано виконати заходи з усунення певних порушень, повідомити позивача про результати виконання припису відповідач мав до 07.05.2012.
23 травня 2012 року позивачем, в присутності представника відповідача, було проведено перевірку виконання припису.
Згідно акту перевірки від 23 травня 2012 року № 02/26-06-0017 зафіксовано невиконання відповідачем вимоги Припису № 02/26-06-0077 від 05.04.2012 року щодо усунення порушень виявлених під час інспектування у встановлений термін (до 05.05.2012 року), з 5 пунктів не виконано 5 пунктів. Не виконано пункти № № 1,2,3,4,5 Припису № 02/26-06-0077 від 05.04.2011 року, що є правопорушенням в електроенергетиці (ст.. 26 Закону України «Про електроенергетику») і тягне за собою штрафні санкції, на підставі якого 29.05.2012 позивачем прийнято постанову № 02/26-06-0017 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 8500,00 грн. / арк. справи № 6/. Вказану постанову надіслано відповідачу листом № 16/162/1-1189 від 29.05.2012 року, яку останній отримав 13 червня 2012 року, про що свідчить поштове повідомлення /зворотній бік арк. справи 9/.
Враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що оскільки постанова від 29 травня 2012 року № 02/26-06-0017 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, і суму штрафу у добровільному порядку відповідачем не сплачено, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 30 серпня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 04 вересня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області, Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 19 про стягнення штрафу в сумі у розмірі 8 500, 00 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 19 (94562, Луганська область, м. Красний Луч, м. Вахрушеве, вул. Мира, 20) в доход Державного бюджету України на п/р № 31115106700039 до УДКС у м. Красний Луч, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, іден. код 37983618) штраф у сумі 8 500,00 грн. (вісім тисяч п'ятсот грн. 00 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 04 вересня 2012 року.
СуддяЛ.С. Качуріна