ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2012 року 12:41 Справа № 0870/7182/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.,
секретаря Ширшова А.А.
за участю представників
від прокуратури: Стешенко В.Є.
від позивача: Павленко Т.С.
від відповідача: Іванов А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
адміністративного позову: Прокурора Якимівського району в особі Якимівського районного центру зайнятості
до: Комунального підприємства «Розвиток курортної зони»
про: визнання нечинним договору та стягнення отриманих дотацій в розмірі 11738,23 грн,
ВСТАНОВИВ:
24 липня 2012 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Прокурора Якимівського району в особі Якимівського районного центру зайнятості до Комунального підприємства «Розвиток курортної зони» про визнання нечинним договору та стягнення отриманих дотацій в розмірі 11738,23 грн.
В судовому засіданні представник прокуратури підтримав поданий адміністративний позов та надав відповідні пояснення. Окрім того, під час розгляду справи представник прокуратури надав додаткові пояснення та докази.
Предстаник Якимівського районного центру зайнятості надав письмові та усні пояснення з приводу порядку вирішення питання про надання дотації та правового регулювання спірного питання, просили суд вирішити справу відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав відповідні письмові та усні пояснення. Зокрема, зазначив, що порушень законодавства при заключенні договору ані з боку Якимівського районного центру зайнятості, ані з боку Комунального підприємства «Розвиток курортної зони» не було, а відтак, позиція прокуратури не відповідає вимогам законодавчих актів, що регулюють спірні відносини, тому просив суд відмовити в задоволенні заявленого позову.
Вислухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
25.10.2011 Якимівським районним центром зайнятості (далі - Центр зайнятості), в особі директора ОСОБА_8 з КП «Розвиток курортної зони» (далі - КП «РКЗ», роботодавець), в особі керівника ОСОБА_9 укладено договір №08961112500031 про працевлаштування безробітного з наданням дотації (далі - договір).
Відповідно до п.1.1 Договору роботодавець працевлаштовує на постійну роботу за направленням Центру зайнятості безробітну ОСОБА_6, а Центр зайнятості надає дотацію Роботодавцю на створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітного у розмірі витрат на заробітну плату прийнятої за направленням державної служби зайнятості особи.
Згідно з пп.2.1.1 п.2.1 Центр зайнятості зобов'язується направити Роботодавцю для працевлаштування за професією (на посаду) робітник з благоустрою безробітну ОСОБА_6, а Роботодавець відповідно до пп.2.3.1 п.2.3 зобов'язується працевлаштувати на постійну роботу за направленням Центру зайнятості безробітну ОСОБА_6 за професією (на посаду) робітник з благоустрою.
Відповідно до штатного розпису КП «РКЗ» за вересень 2011 року встановлено, що станом на 28.09.2011 року на підприємстві в наявності 2 штатних розписи: одним передбачено 14 штатних одиниць робітників з благоустрою, іншим 15 робітників з благоустрою.
Згідно з табелем обліку робочого часу за вересень 2011 року встановлено, що 28.09.2011, відповідно до розпорядження директора КП «РКЗ» № 152, на роботу на посаду робітника з благоустрою було прийнято ОСОБА_7 Таким чином, починаючи з 28.09.2011 на підприємстві фактично працювало 15 працівників за спеціальністю (професією) робітник з благоустрою.
Відповідно до штатних розписів КП «РКЗ» за жовтень 2011 року встановлено, що станом на 01.10.2011 року на підприємстві обліковувалось 15 штатних одиниць робітників з благоустрою, станом на 25.10.2011 на підприємстві обліковувалось 15 робітників з благоустрою.
Згідно з табелем обліку робочого часу за жовтень 2011 року встановлено, що з 10.10.2011 року робітник з благоустрою ОСОБА_7 на підприємстві не працював, а починаючи з 26.10.2011 на підприємстві на посаді робітник з благоустрою почала працювати ОСОБА_6
Відповідно до книги наказів КП «РКЗ» встановлено, що згідно з наказом директора КП «РКЗ» №156, ОСОБА_7 було звільнено з посади робітника з благоустрою за згодою сторін, а 26.10.2011 року, згідно розпорядження директора КП «РКЗ» №160, на роботу, на посаду робітника з благоустрою, прийнято ОСОБА_6
Прокуратурою Якимівського району проведено прокурорську перевірку, під час якої опитано директора Центру зайнятості ОСОБА_8 та директора КП «РКЗ» ОСОБА_9
Директор центру зайнятості пояснив, що при прийнятті рішення про надання дотацій, центр зайнятості керується вимогами Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, що затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.01.2001р. №1 (далі - Порядок №1), та у спірному випадку у зв'язку з відсутністю скорочення штату на підприємстві відповідача відповідно до Кодексу законів про працю за відповідний період, було прийнято рішення щодо надання останньому дотації.
Зокрема, опитаний директор КП «РКЗ» ОСОБА_9 на запитання чому станом на 25.10.2011 року в штатному розписі підприємства значиться 15 штатних одиниць робітників з благоустрою, а згідно табелю обліку робочого часу станом на вказану дату на підприємстві працювало лише 14 робітників з благоустрою останній пояснив, що з метою прийому на посаду робітника з благоустрою по дотації по рекомендації працівника Якимівського районного центру зайнятості ОСОБА_10 було передбачено в штатному розписі підприємства станом на 25.10.2011 (за 1 день до прийому на роботу ОСОБА_6) штатну одиницю робітника з благоустрою. ОСОБА_10 йому пояснив, що перед працевлаштуванням особи на дату проведення комісії потрібно показати штатну одиницю робітника з благоустрою, що ними і було зроблено та 25.10.2011 на адресу Якимівського РЦЗ було надано штатний розпис, в якому вказано 15 штатних одиниць робітників з благоустрою, в дійсності на 25.10.2011 на підприємстві працювало всього 14 робітників з благоустрою та була 1 вакансія.
На запитання чи зменшувалась чисельність робітників з благоустрою за останні 3 місяці перед наданням дотації на працевлаштування ОСОБА_6 тобто з с 28.07.2011 по 28.10.11 ОСОБА_9 повідомив, що так зменшувалась. Згідно книги наказів підприємства 10.11.2011 робітник з благоустрою ОСОБА_7 був звільнений з займаної посади за згодою сторін. Проте скорочення штату відповідно до Кодексу законів про працю за цей період не проводилось.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, передбачених на ці цілі.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон) фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно пункту 2 статті 10 Закону управління Фондом здійснюють правління Фонду та виконавча дирекція Фонду.
Відповідно до пункту 1 статті 12 Закону функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.
Згідно зі статтею 30 Закону фондом може надаватися дотація роботодавцям для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце у розмірі витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб (але не вище за середній рівень у галузях національної економіки відповідної області) в розрахунку на рік.
Порядок надання роботодавцю дотації для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.
Так, відповідно до абзацу 2 пункту 3 Порядку №1 дотація - це кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, надані роботодавцю, що створює додаткові робочі місця для працевлаштування безробітних за направленням державної служби зайнятості, на покриття витрат на заробітну плату прийнятих на них осіб.
В абзаці 3 пункту 3 Порядку №1 визначено поняття додаткового робочого місця, а саме це робоче місце, на яке прийнята на постійну роботу особа за направленням державної служби зайнятості з числа зареєстрованих безробітних за умови відсутності у роботодавця скорочення чисельності працюючих за професією (спеціальністю), за якою працевлаштовується безробітний (для фізичних осіб-підприємців - за умови використання ним найманої праці), протягом останніх 3 місяців.
Згідно підпункту 3 пункту 2 Методики моніторингу створення робочих місць, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання моніторингу створення робочих місць» від 12.04.2006 № 512, створене робоче місце - місце застосування праці: або на яке прийнято працівника для виконання основної роботи або роботи за сумісництвом після, зокрема, створення юридичної особи (підприємства, установи, організації); реєстрації фізичної особи-підприємця; здійснення відповідних технологічних, організаційних та інвестиційних заходів, спрямованих на впровадження або розширення видів виробництва (робіт, послуг) та зміну умов праці; або яке створено після реєстрації фізичної особи-підприємця чи у процесі діяльності самозайнятих осіб - платників податку з доходів фізичних осіб.
У відповідності до абзацу 2 пункту 6 Порядку №1 дотація не надається роботодавцям, які протягом останніх 3 місяців скорочували чисельність працівників за професією (спеціальністю), за якою відповідно до направлення державної служби зайнятості працевлаштовується безробітний, а фізичним особам - підприємцям - якщо вони не використовували найману працю протягом останніх 3 місяців.
Міністерством праці та соціальної політики України надано Роз'яснення щодо застосування окремих норм законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 30.09.2002 № 20-552, яке доведено Державним центром зайнятості України до відома директорів обласних центрів зайнятості України для використання у практичній діяльності, та яке отримано Запорізьким обласним центром зайнятості 11.10.2002 за вхідним номером 878/4.
Відповідно до пункту 3 зазначених Роз'яснень надано відповідь на запитання: «Чи може вважатись дотаційним вільне робоче місце та вакантна посада?».
Зокрема, зазначено, що виходячи з положень Порядку №1, додатковим робочим місцем вважається робоче місце, на яке прийнята на постійну роботу особа за направленням державної служби зайнятості з числа зареєстрованих безробітних за умови відсутності на підприємстві скорочення чисельності працюючих за професією, за якою працевлаштовується безробітний, протягом останніх 6 місяців, то ним може бути і вільне робоче місце (вакантна посада) на підприємстві протягом зазначеного періоду.
Окрім того, Міністерством праці та соціальної політики України надано Роз'яснення щодо надання дотації роботодавцю для працевлаштування безробітного на новостворене робоче місце від 13.09.2007 № 537/020/99-07, яке доведено Державним центром зайнятості України до відома директорів обласних центрів зайнятості України для використання у практичній діяльності, та яке отримано Запорізьким обласним центром зайнятості 25.09.2007 за вхідним номером 1532/4.
Відповідно до абзацу 5 зазначеного Роз'яснення зазначено, що однією із умов надання дотації є відсутність скорочення на підприємстві протягом останніх 6 місяців чисельності (штату) працівників за професією, на яку працевлаштовується безробітний. Це передбачено з метою уникнення ситуації, коли роботодавець скорочує працівника для працевлаштування за цією професією іншого або й того ж самого працівника, але з отриманням дотації. Прте, це не означає, що дане робоче місце має вже проіснувати півроку до звернення роботодавця за дотацією. Необхідно розглядати це робоче місце з точки зору додаткових можливостей працевлаштування неконкурентноздатних на ринку праці категорій осіб, визначених Пордком. При розгляді зазначеного питання та прийнятті відповідного рішення комісія має проаналізувати роботу даного підприємства в частині можливості забебезпечення роботодавцем гарантій зайнятості прийнятого працівника на строк понад два роки, дотримання ним законодавства про працю та соціальне страхування тощо.
29.08.2008 Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №381 затверджено Зміни до Порядку надання роботодавцю дотації для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце (z0075-01), відповідно до яких у пункті 6: у абзаці першому після слів "на випадок безробіття" доповнити словами та цифрою "менше 3 місяців"; в абзаці другому цифру "6" замінити цифрою "3".
Виходячи з системного аналізу зазначених вище норм законодавства та наданих керівним органом роз'яснень щодо застосування окремих норм в практичній діяльності, вбачається, що дотація не надається роботодавцям, які протягом останніх 3 місяців (з урахуванням законодавчо внесених змін) скорочували чисельність працівників або у яких не були вільними існуючі робочі місця (вакантні посади) протягом зазначеного періоду за професією (спеціальністю), за якою відповідно до направлення державної служби зайнятості працевлаштовується безробітний, а якщо мова йде про саме новостворене робоче місце, то вимоги щодо витримання визначеного строку в цьому випадку не застосовується.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, на підприємстві відповідача нові робочі місця не створювались, а безробітна ОСОБА_6 була працевлаштована відповідно до умов укладеного договору, на вільне (вакантне) робоче місце, яке звільнилось у зв'язку зі звільненням за згодою сторін працівника ОСОБА_7 та проіснувало вільним менше місяця, що є порушенням вимог Порядку №1 з урахуванням наданих керівним органом Роз'яснень.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: зокрема, адміністративний договір - дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 17 КАС України Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
За приписами частини 1 статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Виходячи з системного аналізу зазначених норм, вбачається, що законодавцем, при віднесенні до юрисдикції адміністративних судів спорів щодо, зокрема, визнання нечинними адміністративних договорів, були ототожнені поняття нечинний та недійсний договір, у зв'язку з необхідністю повернення сторін договору у первісний стан у випадку, коли адміністративний договір було укладено з порушенням встановлених вимог, додержання яких є необхідним для укладення таких договорів відповідно до вимог відповідних законодавчих актів. І повернення сторін в первісний стан у зв'язку з визнанням адміністративного договору нечинним в даному випадку полягає саме в тому, що сторони зазначеного договору хоч і вчиняли дії на виконання договору, проте у зв'язку з порушенням встановлених вимог, додержання яких є необхідним для укладення таких договорів відповідно до приписів законодавчих актів, безпідставно отримали будь-які вигоди, які підлягають поверненню, як то отримані кошти у вигляді дотацій.
Відтак, позовна вимога щодо стягнення з відповідача суми отриманої за договором дотації у розмірі 11738,23 грн. узгоджується з вище наведеним та профільними законодавчими актами, що визначають порядок вирішення питання про надання дотацій, а також її повернення.
З огляду на викладене, суд вважає позов Прокурора Якимівського району в особі Якимівського районного центру зайнятості до Комунального підприємства «Розвиток курортної зони» про визнання нечинним договору та стягнення отриманих дотацій в розмірі 11738,23 грн. обґрунтованим, спірний договір №089611102500031 від 25.10.2011 про працевлаштування безробітного з наданням дотації, укладений між Якимівським центром зайнятості та Комунальним підприємством «Розвиток курортної зони» підлягає визнанню нечинним, а отримана сума дотацій в розмірі 11738,23 грн. стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визнати договір №089611102500031 від 25.10.2011 про працевлаштування безробітного з наданням дотації, укладений між Якимівським центром зайнятості та Комунальним підприємством «Розвиток курортної зони» нечинним.
Стягнути з Комунального підприємства «Розвиток курортної зони» (код ЄДРПОУ 31791572) суму отриманої за договором дотації у розмірі 11738 (одинадцять тисяч сімсот тридцять вісім) грн. 23 коп. на користь Якимівського районного центру зайнятості.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст.160 КАС України.
Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 06 вересня 2012 року.
Суддя (підпис) М.С. Лазаренко