Постанова № 26103095, 29.08.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.08.2012
Номер справи
2а-8254/12/0170/1
Номер документу
26103095
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2012 р. Справа №2а-8254/12/0170/1

(12:15) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Веретенниковій Ю.В., за участю представника позивача - Базілевич Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби

до Приватного акціонерного товариства «Керченський скляний комбінат»

про стягнення

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби до Приватного акціонерного товариства «Керченський скляний комбінат» про стягнення податкового боргу у сумі 485 383,85 гривень.

Адміністративний позов мотивований тим, що Приватним акціонерним товариством «Керченський скляний комбінат» станом на день звернення позивача з позовом не сплачено узгоджене податкове зобов'язання з таких видів податку:

- з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 434 298,47 гривень;

- з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 1 359,68 гривня;

- з орендної плати за земельні ділянки у сумі 49 725,70 гривень.

Позивач пояснює, що відповідачем подавались декларації та розрахунки по зазначеним вище податкам, нараховувалися узгоджені податкові зобов'язання за актами перевірок, але на момент розгляду справи Приватне акціонерне товариство «Керченський скляний комбінат» не погасило суми податкового боргу, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалами суду від 27.07.2012 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, зазначив що податковий борг станом на день розгляду справи не погашений відповідачем.

У судове засідання відповідач не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату судового розгляду, надіслав заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що частково податковий борг з податку на доходи фізичних осіб раніше вже стягувався з відповідача в судовому порядку.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Керчі Державної податкової служби під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.

Приватне акціонерне товариство «Керченський скляний комбінат» є юридичною особою, яка зареєстрована 24.11.2000 року Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим, що підтверджується довідкою з ЄДР станом на 07.06.2012 рік за №14002850, та довідкою з ГУ статистики в АР Крим від 19.07.2012 року № 01-3а/4.36.

Приватне акціонерне товариство «Керченський скляний комбінат» є платником податків з 30.11.2000 року, який взято на облік Держаною податковою інспекцією у м. Керч, та присвоєно номер 397, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків № 144 від 28.12.2000 року.

Таким чином, судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Керченський скляний комбінат» є суб'єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України).

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Статтею 34 Податкового кодексу України встановлено, що податковим періодом може бути календарний рік, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.

Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності передбачені Податковим кодексом України, що набрав чинності з 01.01.2011 року.

Пунктом 285.1 статті 285 Податкового кодексу України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно з 286.2. ст.. 86 Податкового кодексу України Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно із 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з п.288.2 ст.288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Відповідно до п.288.3 ст.288 ПК України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Нарахування орендної плати, зарахування її до бюджету здійснюється відповідно до вимог ст.ст.285-287 ПК України.

Судом встановлено, що 16.02.2012 року Приватне акціонерне товариство «Керченський скляний комбінат» подало до ДПІ у м. Керчі АР Крим ДПС податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності №90056686960 за 2012 рік, якою визначено податкове зобов'язання за рік в сумі 190058,13 гривень, у тому числі за січень-листопад 2012 року по 15838,18 гривень щомісяця, та за грудень 2012 року - 15838,15 гривень.

Судом встановлено, що відповідачем податкове зобов'язання за лютий-травень 2012 року в розмірі 63352,72 гривень (15838,18 х4) погашено частково в розмірі 14301,58 гривень, таким чином недоїмка склала 49051,14 гривень (63352,72 - 14301,58) гривень.

Крім того, судом встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкового боргу з орендної плати за землю, позивачем нарахована пеня за період з 01.03.2012 року до 27.04.2012 року в розмірі 674,56 гривень.

Згідно особового рахунку сума недоїмки та пені з орендної плати за землю відповідачем не сплачена, таким чином, сума податкового боргу складає 49725,70 гривень (674,56 + 49051,14) гривень.

Судом встановлено, що до 01.01.2011 року порядок та підстави розрахунку та сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів був визначений Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"№1963-XII від 11.12.1991 року ( що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1.ст. 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"( що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідно до ч. 2.ст. 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"( що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів від 01.03.2010 року (№5081) відповідачем самостійно нараховано за 3 квартал 2010 року станом на 14.10.2010 року податкове зобов'язання в розмірі 1621,75 гривень.

Судом встановлено, що вказана сума податкового зобов'язання була частково погашена відповідачем в розмірі 300,45 гривні, таким чином недоїмка склала 1321,30 (1621,75 - 300,45) гривень.

Крім того, судом встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, позивачем нарахована пеня за період з 17.01.2011 року по 10.05.2011 року в розмірі 38,38 гривень.

Згідно особового рахунку сума недоїмки та пені з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відповідачем не сплачена, таким чином, сума податкового боргу з податку з власників транспортних засобів складає 1359,68 ( 1321,30+38,38) гривень .

Порядок, підстави та строки сплати податку з доходів фізичних осіб до 01.01.2011 року були визначені Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб"від 22.05.2003 року № 889 -ІV та Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року, а з 01.01.2011 року передбачені Податковим кодексом України.

Судом встановлено, що 18.03.2011 року Приватним акціонерним товариством «Керченський скляний комбінат» подано до Державної податкової інспекції у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби податкову декларацію № 12723 з податку на доходи фізичних осіб за січень 2011 року, в якій задекларовано суму заборгованості з податку станом на 01.01.2011 року в розмірі 426688,22 гривні.

Суд зазначає, що оскільки відповідачем задекларована заборгованість, що виникла до 01.01.2011 року, яку позивач просить стягнути по даній справі, суд перевіряє дотримання порядку та строків її стягнення згідно Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які діяли на момент виникнення заборгованості.

Відповідно до пункту 1.13. статті 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.

Відповідно до пункту 1.2. статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до пункту 1.3. статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

Відповідно до пункту 1.6. статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" примусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків;

Пунктом 8.1.1. статті 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" передбачено, що, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Пунктом 17.1. статті 17 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).

Згідно п. 8.1.2. статті 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Судом встановлено, що ПАТ "Керченський скляний комбінат", надавши податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за січень 2012 року, в рядку 12 декларації відобразив всю заборгованість з вказаного податку, яка ним обліковувалася за всі роки станом на 01.01.2011 року в розмірі 426688,22 гривень.

В своїх запереченнях відповідач заявив, що частина цієї заборгованості в розмірі 257750,56 гривень, яка утворилася станом на 30.09.2005 року вже була стягнена на підставі судового рішення, але не зважаючи на це, була включена до боргу, що зазначений в рядку 12 декларації за січень 2012 року, оскільки не була погашена відповідачем.

Судом перевірені зазначені заперечення та встановлено наступне.

В судовому засідання підтверджений факт, що заборгованість в розмірі 426688,22 гривень, яка задекларована відповідачем в рядку 12 декларації за січень 2012 року, виникла з 2004 року, що підтверджується довідками 1-ДФ ПАТ "Керченський скляний комбінат", особовими рахунками відповідача, які досліджувалися судом.

Судом також встановлено, що частина заборгованості з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 257750,56 гривень, яка утворилася за період з 01.01.2004 року до 30.09.2005 року стягнена з відповідача на підставі рішення Господарського суду АРК від 01.06.2006 року по справі № 2-7/4619-2006.

Згідно особового рахунку відповідачем з 01.01.2006 року взагалі не сплачується податок з доходів фізичних осіб.

Таким чином, розмір податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб ПАТ "Керченський скляний комбінат" за період з 2004 року до 01.01.2011 року складає 426688,22 гривень.

З`ясовуючи питання про належний розмір суми податку з доходів фізичних осіб, що увійшла до позовних вимог судом встановлено наступне.

Позовні вимоги включають заборгованість в сумі 426688,22 гривень станом на 01.01.2011 року, яка склалася з урахуванням боргів минулих років, які вже частково була стягнені в судовому порядку, а також по яким закінчився строк стягнення податкового боргу.

У той же час суд не бере до уваги доводів позивача про відсутність строків стягнення податкової заборгованості зі сплати податку з доходів фізичних осіб, оскільки вони не передбачені Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Дійсно, частиною 2 статті 99 КАС України встановлено загальний шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, а Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" не було передбачено будь-яких строків звернення за стягненням, чи строків стягнення заборгованості зі сплати податку з доходів фізичних осіб.

Але відповідно до частини 3 статті 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи, цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.

Також, суд звертає увагу позивача, що преамбулою до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"№ 2191-ІІІ від 21.12.2000 року (який діяв на період виникнення заборгованості), цей Закон визначався як спеціальний з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).

Як зазначалося раніше податковим зобов'язанням, відповідно до п. 1.2) статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Застосовуючи таку дефініцію законодавець навмисно розтлумачив широкий зміст податкового зобов'язання, до якого, на думку суду беззаперечно включається заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб.

Статтею 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" були передбачені строки давності та їх застосування.

Пунктом 15.1.1. статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Податкове зобов'язання, відповідно до п. 15.1.2. статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного у підпункті 15.1.1 цього пункту, у разі коли:

- податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано;

- судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання.

Судом встановлено відсутність жодної із зазначених підстав. Податкові декларації, якими в данному випадку виступають довідки 1-ДФ, відповідачем подавалися, їх зміст досліджено у судовому засіданні.

Граничні строки стягнення податкового боргу передбачені п.15.2 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" -у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

Таким чином суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб з ПАТ "Керченський скляний комбінат" в розмірі 426688,22 гривень є обгрунтованими лише в частині стягнення несплаченого податку з доходів фізичних осіб з урахуванням строків у 1095 календарних днів, а саме з 26.07.2009 року по 01.01.2011 року, оскільки адміністративний позов подано 26.07.2012 року.

Суд зазначає, що оскільки податок з доходів фізичних осіб нараховується відповідачем щоквартально на підставі довідок 1-ДФ, суд зазначає, що в межах 1095 днів стягненню підлягає заборгованість за 2 - 4 квартал 2009 року та 2010 рік.

При цьому заборгованість за 2011 рік та 1-2 квартал 2012 року не підлягає стягненню, оскільки вона не є предметом позову - згідно розрахунку позовних вимог позивач просить стягнути борг в розмірі 426688,22 гривень, який утворився станом на 01.01.2011 року.

Заборгованість, що виникла до 2 кварталу 2009 року (у тому числі і за 1 квартал 2009 року, по якому граничний строк сплати 10.05.2009) не підлягає стягненню, оскільки стосовно неї закінчився строк звернення до суду, визначений ст. 15 Закону України № 2181.

Згідно довідок 1-ДФ за 2 - 4 квартал 2009 року та 2010 рік відповідачем нарахований податок з доходів фізичних осіб в розмірі 14903,65 гривень, а саме:

- 2 квартал 2009 року - 881,44 гривень,

- 3 квартал 2009 року - 745,92 гривень,

- 4 квартал 2009 року - 862,53 гривень,

- 1 квартал 2010 року - 852,29 гривень,

- 2 квартал 2010 року - 4623,28 гривень,

- 3 квартал 2010 року - 3481,91 гривень,

- 4 квартал 2010 року - 3456,28 гривень.

Данний факт також підтверджується службовою запискою позивача від 27.08.2012 року.

Згідно данних особового рахунку відповідачем заборгованість з податку на доходи фізичних осіб з 2006 року взагалі не сплачувалася, що також підтверджується службовою запискою позивача від 23.08.2012 року № 270/20-00.

Таким чином, податковий борг ПАТ "Керченський скляний комбінат" за 2 - 4 квартал 2009 року та 2010 рік складає 14903,65 гривень.

Крім того, судом встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб, позивачем нарахована пеня за період з 02.03.2011 року до 10.05.2011 року в розмірі 7610,25 гривень.

Згідно особового рахунку сума недоїмки та пені з податку з доходів фізичних осіб відповідачем не сплачена, таким чином, сума податкового боргу складає 22513,90 (14903,65+7610,25) гривень .

Порядок стягнення податкового боргу з 01.01.2011 року визначається Податковим кодексом України.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до п.59.4 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби виносить податкову вимогу на кожну суму такого податкового боргу.

Судом встановлено, що 18.04.2012 року ДПІ в м. Керчі АРК ДПС на адресу відповідача була направлена податкова вимога №55, в якій визначена сума податкового боргу у розмірі 480356,56 гривень, яка була направлена відповідачу та отримана ним 24.04.2002 року згідно із підписом відповідача на поштовому повідомленні.

Судом встановлено, що 18.07.2012 року за № 9702/10/19-00 Державною податковою інспекцією у М.Керчі АРК ДПС відповідачу було направлено вимогу про сплаті податків з урахуванням пені:

- з податку з доходів фізичних осіб в сумі 434298,47 гривень;

- з податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в сумі 1359,68 гривень;

- з орендної плати за землю 49725,70 гривень.

З урахуванням всіх викладених вище обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню на суму 73599,28 гривень, а саме в частині стягнення податкового боргу:

- з податку з доходів фізичних осіб в сумі 22513,90 гривень;

- з податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в сумі 1359,68 гривень;

- з орендної плати за землю 49725,70 гривень.

Згідно з п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.95.2 ст.59 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Таким чином, органи державної податкової служби мають звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги на кожну суму податкового боргу.

Приймаючи до уваги, що податковий борг з податку з доходів фізичних осіб, з податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів; з орендної плати за землю на загальну суму 73599,28 гривень, відповідачем станом на день розгляду справи не сплачений, позивачем повністю дотриманий порядок стягнення такого боргу, визначений Податковим кодексом України, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20, ст. 95 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з рахунків у банках, що обслуговують Приватного акціонерного товариства «Керченський скляний комбінат», податкового боргу в сумі 73599,28 гривен.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

У зв'язку зі складністю справи судом 29.08.2012 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 31.08.2012 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Приватне акціонерне товариство «Керченський скляний комбінат» (ідентифікаційний код 31179659) податковий борг в сумі 73599,28 гривень.

3. В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.