Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/10504/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-35 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретарі Токмаковій Є.А.
за участю представника позивача Касьян О.Л.,
розглянув у відкритому судовому засідання в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 5744,30 гривень,
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в сумі 1734,00 гривень та заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 4010,30 гривень. Правовою підставою стягнення позивач вважає норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в загальній сумі 5744,30 гривень.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. В адресу суду повернувся конверт з повісткою з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Відповідно до ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, в зв'язку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 є суб'єктом підприємницької діяльності, страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки як платник внесків.
За даними довідки Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції відповідач в період з 01.03.2010 року по 31.12.2011 відповідача перебувала на спрощеній системі оподаткування та був платником фіксованого податку (а.с. 6).
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
Згідно з пунктом 1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011 (далі «Положення), Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
За приписами статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VI), яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до частини 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача, як страхувальника, заборгованості із сплати страхових внесків до УПФУ за період з липня по грудень 2010 року, тобто щодо заборгованості, яка виникла до 1 січня 2011 року.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону №1058-IV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно частини 4 статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
На підставі частини 6 статті 20 Закону №1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Страхувальниками згідно з пунктом 5 статті 14 Закону №1058-IV є застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
Відповідно до пункту 3 статті 11 Закону №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Стаття 15 Закону №1058-IV передбачає, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Законом України від 8 липня 2010 року №2461-VI «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були внесені зміни до підпункту 4 пункту 8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказана норма була викладена в наступній редакції:
«4) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески».
Нова редакція підпункту 4 пункту 8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набула чинності з моменту опублікування, тобто з 17.07.2010 (Газета «Голос України» №131 від 17.07.2010).
Відповідно до підпункту 1 частини 8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин (липень-вересень 2010 року), страхові внески, що перераховуються до солідарної системи сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і у порядку, визначених цим Законом та в розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для відповідних платників збору.
Статтею 1 Закону України від 26 червня 1997 року №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №400/97-ВР) встановлено перелік осіб, що є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, відповідно до пункту 3 статті 1 цього Закону, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників.
Указ Президента України від 03.07.1998 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», в редакції Указу Президента України від 28.06.1999 № 746/99, передбачає, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до місцевого бюджету - 43 відсотки; до Пенсійного фонду України - 42 відсотки; на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.
За даними картки-розрахунку сплати страхових внесків, наданої УПФУ, сума зарахованої частини єдиного податку до бюджету Пенсійного фонду України за період липень-грудень 2010 року склала 58,80 гривень (9,80 х 6).
Відповідно до статті 2 Закону України від 20 жовтня 2009 року №1646-VI «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» з 1 липня 2010 року розмір мінімальної заробітної плати становив - 888 гривень, з 1 жовтня - 861 гривні, з 1 грудня - 875 гривень.
Згідно з редакцією статті 1 Закону №1058-IV, що діяла на час спірних відносин, мінімальний страховий внесок це сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).
Пунктом 2 статті 4 Закону №400/97-ВР на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах, зокрема, для платників збору, визначених пунктом 3 статті 1, та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, визначених пунктом 1 статті 1 цього Закону, - 33,2 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 2 статті 2 цього Закону.
За даними картки-розрахунку сплати страхових внесків, наданої УПФУ, сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, яку мав сплатити ФОП ОСОБА_2 за період липень-грудень 2010 року складає 1734,00 гривень (1792,80 гривень - 58,80 гривень).
Таким чином, заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень-грудень 2010 року в сумі 1734,00 гривень підлягає стягненню з відповідача.
Щодо стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом №2464-VI.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до пункту 4 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону №2464-VI, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Відповідно до підпункту 3 пункту 1 статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Згідно частини 11 статті 8 Закону №2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Статтею 22 Закону України від 23 грудня 2010 року №2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік» було встановлено на 2011 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 941,00 гривня, з 1 квітня - 960,00 гривень, з 1 жовтня - 985,00 гривень, з 1 грудня - 1004,00 гривні.
Таким чином, розмір мінімального страхового внеску в період січень-березень 2011 року становив 326,53 гривень, квітень-вересень 2011 року - 333.12 гривень, жовтень-листопад 2011 року - 341,80 гривень, грудень 2011 року - 348,39 гривень (а.с.5).
Згідно частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до частини 12 статті 9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Недоїмкою відповідно до статті 1 Закону №2464-VI вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Оскільки відповідач в 2011 році перебував на спрощеній системі оподаткування, то відповідно до вимог Закону №2464-VI мав сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі мінімального страхового внеску, а тому вимоги про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску за 2011 рік в сумі 4010,30 гривень також підлягають задоволенню.
З урахуванням встановлених обставин у справі суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 5744,30 гривень підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2, 8-12, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 5744,30 гривень.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (місце проживання фізичної особи-підприємця: 84646, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області (84627, м. Горлівка, вул. Мініна і Пожарського, 3Е, р/р 256003012014 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 21955097) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період липень-грудень 2010 року в сумі 1734 (одна тисяча сімсот тридцять чотири) грн. 00 коп.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (місце проживання фізичної особи-підприємця: 84646, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області (84627, м. Горлівка, вул. Мініна і Пожарського, 3Е, р/р 256003012014 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 21955097) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень-грудень 2011 року в сумі 4010 (чотири тисячі десять) гривень 30 копійок.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 17 вересня 2012 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 21 вересня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.