Ухвала суду № 26079555, 20.09.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2012
Номер справи
2а/0570/8526/2012
Номер документу
26079555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.

Суддя-доповідач - Попов В.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2012 року справа №2а/0570/8526/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Попова В.В.,

суддів Василенко Л.А., Гімона М.М.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 р. у справі № 2а/0570/8526/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИСК БЕТОН" до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька Державної податкової служби про визнання дій протиправними, скасування рішення про нарахування пені та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо нарахування пені у розмірі 34 010,70 гривень на суму заниженого податку на прибуток відповідно до податкового повідомлення-рішення № 14770/10/23-213/0001822340 від 20.06.2011.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 р. у справі № 2а/0570/8526/2012 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, скасування рішення про нарахування пені та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» пені у розмірі 34 010 (тридцять чотири тисячі десять) гривень 70 копійок на суму податкового зобов'язання з податку на прибуток відповідно до податкового повідомлення-рішення № 14770/10/23-213/0001822340 від 20.06.2011.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби внести зміни до картки особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» шляхом зарахування суми у розмірі 34 010 (тридцять чотири тисячі десять) гривень 70 копійок на сплату податкових зобов'язань з податку на прибуток в рахунок майбутніх платежів.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Постановлено стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 226 (двісті двадцять шість) гривень 74 копійки.

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі .

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом апеляційної та першої інстанцій, та підтверджується матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо нарахування пені у розмірі 34 010,70 гривень на суму заниженого податку на прибуток відповідно до податкового повідомлення-рішення № 14770/10/23-213/0001822340 від 20.06.2011 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до зазначеного податкового повідомлення-рішення позивачу донараховано податкове зобов'язання з податку на прибуток за 4 квартал 2008 року на суму 125 156,25 гривень, у тому числі за основним платежем - 100 125,00 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями - 25 031,25 гривень. Разом із тим, у акті звірки по податку на прибуток станом на 31.12.2011 значиться нарахування платежів за податковим повідомленням-рішенням у розмірі 159 166,95 гривень, тобто на 34 010,70 гривень більше, ніж зазначено в самому податковому повідомленні-рішенні. Відповідачем було пояснено, що сума у розмірі 34 010, 70 гривень є пенею, нарахованою відповідно до статті 129 Податкового кодексу України на суму заниженого податку.

Посилаючись на вимоги пунктів 2.3, 5.1, 5.3 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, підпункт 2.3.1 пункту 2.3 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 № 953, позивач вказує на відсутність підстав для нарахування пені, оскільки за результатами 4 кварталу 2008 року (станом на 01.01.2009) по особовому рахунку позивача рахувалась переплата 957 959 гривень, яка перевищувала розмір донарахованого податкового зобов'язання. Просив позов задовольнити.

Під час судового розгляду справи судом першої інстанції позивач відповідно до статті 137 Кодексу адміністративного судочинства збільшив позовні вимоги, просив визнати протиправними дії щодо нарахування відповідачем пені у розмірі 34 010,70 гривень на суму заниженого податку на прибуток відповідно до податкового повідомлення-рішення № 14770/10/23-213/0001822340 від 20.06.2011 та скасувати рішення про нарахування пені, зобов'язати відповідача повернути на особовий рахунок позивача грошову суму у розмірі 34 010,70 гривень для подальшої сплати податку на прибуток (11021000) в рахунок майбутніх платежів.

Судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради 19.10.2004 згідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 744640, включено до ЄДРПОУ за № 33221450. Позивач перебуває на податковому обліку з 27.10.2004 за № 5065 в Державній податковій інспекції у Київському районі м. Донецька, правонаступником якої є відповідач у справі, та зареєстрован платником податку на додану вартість 28.10.2004р. (свідотство № 100238387).

Відповідач - Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах виконує повноваження, надані Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування.

Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби проводилась перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.08р. по 31.12.10р., за наслідками якої складено акт № 3866/23-213/33221450 від 15.06.2011.

Перевіркою було встановлено порушення позивачем підпунктів 4.1.6, 4.1.2 пункту 4.1 статті 4, підпункту 7.3.3 пункту 7.3 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 100 125 грн.

20.06.2012 Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення № 14770/10/23-213, яким позивачу на підставі вказаного вище акту перевірки та згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статі 54, пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України збільшено податкове зобов'язання з податку на прибуток на суму 125 156,25 гривень, у тому числі за основним платежем - 100 125,00 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями - 25 031,25 гривень.

31.12.2011 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» та Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби складено акт звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2011 по 31.12.2011 з податку на прибуток приватних підприємств, з якого вбачається, що станом на 01.01.2011 сальдо розрахунків становить 958 473,30 гривень, тобто наявна переплата. У зв'язку з донарахуванням податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій за податковим повідомленням-рішенням та їх сплати сальдо розрахунків на 31.12.2011 становить 899 431,35 гривень.

Такий же акт звірки між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» та Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька було складено і на 31.12.2010р., з якого вбачається, що сальдо розрахунків з податку на прибуток приватних підприємств становить 958 473,30 грн. Тобто, за ТОВ «Диск Бетон» з 2009 року обліковується переплата з податку на прибуток приватних підприємств податку на прибуток.

12.04.2012 Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби на адресу позивача спрямовано лист № 1900/10/23-213, яким позивача повідомлено про нарахування пені згідно статті 129 Податкового кодексу України у розмірі 34 010,70 гривень. В обґрунтування нарахування пені відповідач посилається на несплату податкових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 20.06.2012 № 14770/10/23-213.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У відповідності до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

За приписами підпункту 129.1.2 цього пункту, пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

За змістом пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України, пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

З метою виконання статей 129, 130, 131 Податкового кодексу України Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350/18645, затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби (далі - Інструкція № 953).

Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції № 953, пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно з цим пунктом Інструкції № 953 також визначено поняття грошового зобов'язання платника податків як суми коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

За приписами підпункту 2.1.1 пункту 2.1 розділу ІІ Інструкції № 953, пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Кодексом.

На підставі підпункту 2.1.2 цього пункту, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Отже, законодавством пов'язується початок нарахування пені саме із моментом здійснення погашення узгодженого податкового зобов'язання.

Як підтверджено актом звірення розрахунків від 31.12.2011 погашення податкового зобов'язання, нарахованого податковою інспекцією згідно податкового повідомлення-рішення від 20.06.2012 № 14770/10/23-213, здійснено за рахунок переплати, наявної по особовому рахунку позивача. Крім того, переплата по особовому рахунку позивача виникла ще у 2009 році та станом на 31.12.2011 її залишок склав 899 431,35 гривень.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі - Інструкція № 276), встановлено порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).

Пунктом 1.4 Інструкції № 276 встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Згідно з пунктами 5.1, 5.3 Інструкції № 276, для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) органи державної податкової служби провадять оперативний облік надходжень платежів згідно з кодами бюджетної класифікації за доходами на підставі документів, перелічених у розділі 2 цієї Інструкції.

Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Відповідно до пункту 4.1 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, у тому числі, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства, пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.

За приписами підпункту 4.2.3 пункту 4.2 Інструкції № 276, нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі "Нарахування сум пені".

Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини).

Оскільки під час розгляду даної справи встановлено факт своєчасного погашення узгодженого податкового зобов'язання позивачем, нарахованого згідно податкового повідомлення-рішення від 20.06.2012 № 14770/10/23-213, то у даному випадку у відповідача були відсутні підстави для нарахування пені по особовому рахунку позивача за порушення граничних строків сплати такого податкового зобов'язання.

На підставі вищевикладеного, колегія суддв погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач не довів правомірності вчинених ним дій щодо нарахування пені по особовому рахунку позивача у розмірі 34 010,70 гривень за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання, нарахованого згідно податкового повідомлення-рішення від 20.06.2012 № 14770/10/23-213, з огляду на що суд визнає такі дії відповідача протиправними.

Що стосується позовних вимог про скасування рішення відповідача про нарахування пені, то суд вважає ці вимоги такими, що задоволенню не підлягають, з огляду на таке.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За змістом цієї норми, предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, встановлені законом умови їх реалізації.

Закріплення частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України положення про можливість оскарження до адміністративних судів будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження, не означає спростування висновку про юридичне значення рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень як предмета судового оскарження, так само як не означає і нівелювання способу захисту порушених прав, свобод чи законних інтересів.

Як встановлено судом вище, нарахування пені здійснено відповідачем по особовому рахунку платника податку за фактом несплати узгодженого податкового зобов'язання, а не на підставі рішення про нарахування пені.

Лист Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби № 1900/10/23-213 від 12.04.2012, яким позивача повідомлено про нарахування пені, не може вважатись таким рішенням, з податку на прибуток приватних підприємств а є лише способом інформування позивача про дії щодо нарахування пені по його особовому рахунку.

Таким чином, у даному випадку юридичне значення для позивача мають саме дії податкового органу по нарахуванню пені позивачу, щодо протиправності яких суд дійшов висновку вище.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції суд щодо поновлення порушеного право позивача шляхом зобов'язання Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби внести відповідні зміни по особовому рахунку позивача шляхом зарахування суми у розмірі 34 010,70 гривень на сплату податку на прибуток в рахунок майбутніх платежів, тому задовольнив позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИСК БЕТОН» частково, правомірно.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення постанови суду першої інстанції без змін згідно статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254, 267 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 р. у справі № 2а/0570/8526/2012 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 р. у справі № 2а/0570/8526/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИСК БЕТОН" до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька Державної податкової служби про визнання дій протиправними, скасування рішення про нарахування пені та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів : В.В. Попов

Л.А.Василенко

М.М.Гімон