ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 вересня 2012 р.
Справа №2а-5230/12/0170/17
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Папуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим
до Публічного акціонерного товариства "Керченське автотранспортне підприємство 14313"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 18.05.12 року надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК до Відкритого акціонерного товариства " Керченське автотранспортне підприємство 14313" про стягнення заборгованості у сумі 17 980,34 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог пенсійного законодавства не здійснює своєчасне відшкодування витрат на доставку і виплату пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, які понесені територіальним органом Пенсійного фонду України у зв’язку із виконанням положень пенсійного законодавства щодо виплати і доставки пенсій, призначених на пільгових умовах, що призвело до виникнення заборгованості, розмір якої рахується за відповідачем в зазначеній сумі.
За поданим позовом, ухвалою суду від 21.05.12р., відкрито провадження в адміністративній справі, розпочато підготовче провадження, за результатами закінчення якого справу призначено до розгляду в судовому засіданні, сторін повідомлено про місце, день і час судового розгляду.
Розгляд справи, призначеної на 03.07.12р. за клопотанням відповідача від 02.07.12р. (а.с.21) відкладено до 06.09.12р.
Сторони, повідомлені належним чином про місце, день і час судового розгляду (а.с.20,21), явку вповноважених представників у судове засідання, призначене на 06.09.12р. не забезпечили. Позивач 06.09.12р. до канцелярії суду надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримано у повному обсязі.
Відповідач 05.07.12р. до канцелярії суду подав заперечення на позов, за змістом яких, суму боргу, розмір якого заявлено до стягнення, не оспорює та визнає. Проте, зазначаючи про наявність складного фінансового становища, вказав, що не має можливості добровільно погасити суму боргу, та просив надати відстрочку щодо сплати заборгованості за березень 2012 року сумою 17 980,34 грн. до 01.10.2012р.
Розглянувши матеріали справи, клопотання позивача, пояснення відповідача, яким визнано позов та розмір заборгованості, заявленого до стягнення, зважаючи на приписи статті 122 КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті 128 КАС України за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши наявні у справі матеріали в їх сукупності, судом з’ясовано, що позивач, суб'єкт владних повноважень, діючи на реалізацію свої владної компетенції, звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з підстав передбачених п. 5 ч. 4 ст. 50 КАС України, ст. 23, частини 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.03р. № 1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" якою органи Пенсійного фонду України наділені правом на звернення до суду з позовами про стягнення заборгованості, у тому числі щодо заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Вимогами позивача є стягнення розміру заборгованості, що рахується за відповідачем, внаслідок невідшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за березень 2012 року.
Положеннями Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантовано всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлено єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих, а також гарантовано соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку зі збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Пенсійний фонд України, який є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок його коштів, також призначає незалежно від місця останньої роботи на пільгових умовах пенсію за віком.
Стаття 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Згідно частини 2 Прикінцевих положень Закону України 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих (пільгових) пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій призначених згідно з пунктами "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме сума до сплати, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списком № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36.
Розрахунки суми відшкодування розраховуються відповідно до підпункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 (далі - Інструкція).
Пунктом 6.4 зазначеної Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Встановлені судом з матеріалів справи фактичні обставини свідчать про те, що Публічне акціонерне товариство "Керченське автотранспортне підприємство", ідентифікаційний код юридичної особи 03114661, перебуває на обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим.
Відповідно до п. 6 Інструкції, територіальним органом Пенсійного фонду України направлено відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підлягають щомісячному відшкодуванню з 01.03.12р., а також суми щомісячних витрат і доставку іногородніх пільгових пенсій з 01.02.12р. із зазначенням загального розміру фактичних витрат (а.с.6-8).
Згідно розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" розмір фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за березень 2012 року складає 17 980,34 грн. (а.с.5-8).
Як убачається з матеріалів справи, наданих відповідачем пояснень, розмір заборгованості сумою 17 980,34 грн., що рахується за ним за березень 2012 року, відповідачем визнається у повному обсязі та не спростовується.
Що стосується надання відстрочки сплати заборгованості за березень 2012 року до 01.10.2012р., про що у своїх пояснення просив відповідач, суд зазначає, що відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення відповідно до положень статті 263 КАС України, відповідач має право звернутись на стадії виконання судового рішення, подавши до адміністративного суду першої інстанції заяву про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист.
Сума заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, щодо розміру якої заявленого вимогу про стягнення на теперішній час залишається несплаченою.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, зважаючи на визнання відповідачем позову у повному обсязі, враховуючи, що заявлені до відшкодування витрати підтверджено позивачем належним чином, вимоги ґрунтуються на положеннях Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги щодо стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Керченське автотранспортне підприємство № 14313", ідентифікаційний код юридичної особи 03114661, на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим Автономної Республіки Крим заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за березень 2011 року, сумою 17 980,34 грн., що підлягає зарахуванню на р/р 25603010045601 у КРУ ВАТ "Державний Ощадний банк України", м. Сімферополь, МФО 324805, код в ЄДРПОУ 22300406.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя О.В. Папуша