ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 травня 2012 р. Справа №2а-3698/12/0170/17
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Папуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим
до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
10.04.12р. до суду надійшов названий адміністративний позов, яким позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, застосованих фінансових санкцій, нарахованої пені, що рахується за ним станом на 31.11.11р., сумою 4 399,61 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач відповідно до ст. 4 Закон України від 08.07.10р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, проте в порушення п. 1 ч. 2 ст. 6 вказаного Закону, за приписами якої платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, у передбачений законом строк не сплатив єдиний соціальний внесок за квітень-серпень 2011 року, що є підставою для звернення до суду з позовними вимогами.
На підтвердження позовних вимог, позивачем, в якості доказів, надані копії: звітів страхувальника за 10-12 місяці 2011 року та 1 місяць 2012 року, картки особового рахунку платника єдиного внеску, копії рішень про застосування штрафних санкцій, корінець вимоги, свідоцтва про державну реєстрацію, Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, розрахунку суми заборгованості та реєстр поштового відправлення адміністративного позову та додатків до нього (а.с.3-23).
За поданим позовом, ухвалою суду від 11.04.12р., відкрито провадження в адміністративній справі, розпочато підготовче провадження, за результатами закінчення якого справу призначено до розгляду в судовому засіданні.
Сторони, повідомлені належним чином, про місце, день і час судового розгляду, явку повноважних представників не забезпечили, про поважність причин неявки суд не сповістили. Відповідач заперечення на позов або заяву про визнання позову суду не надав.
Позивач, подавши до суду клопотання про уточнення позовних вимог, зазначаючи про часткове погашення відповідачем заборгованості у сумі 3 193,05 грн., просив суд стягнути з відповідача заборгованість розміром 1 206,50 грн.
Розглянувши матеріали справи, клопотання позивача, зважаючи на приписи статті 122 КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті 128 КАС України за наявними в ній матеріалами.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, аналізуючи обставини, якими обґрунтовувались уточнені позовні вимоги та докази, якими вони підтверджуються, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі за наступних підстав.
З огляду на звернення позивача з вимогою про стягнення з відповідача заборгованості в зазначеній сумі, сформованої на підставі статей 12, 13, 25, 26 Закону України від 08.07.10р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якою органи Пенсійного фонду України наділені правом на звернення до суду з позовами про стягнення заборгованості, у тому числі якщо страхувальник порушив порядок нарахування, обчислення і строки сплати єдиного соціального внеску чи подання звітності, цей позов розглядається судом відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України, як спір за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадку прямо передбаченому законом, та, зважаючи на положення ст.ст. 18, 50 КАС України, оскільки однією зі сторін справи є орган державної влади, на цей спір поширюється компетенція адміністративних судів та справа підсудна окружному адміністративному суду.
Положеннями Закону України від 08.07.10р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Встановлені з матеріалів фактичні обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 зареєстровано фізичною особою-підприємцем, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1, Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим 12.05.06р., узято на облік страхувальником в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим.
За приписами статей 4, 5 названого Закону відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Обов'язки платників єдиного внеску відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" виникають з дня їх державної реєстрації, з початку провадження відповідної діяльності, з дня укладення трудового договору (контракту) чи цивільно-правового договору.
Зокрема на вимогу частини 2 статті 6 вказаного Закону платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а також вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Базою нарахування єдиного внеску є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
З положень частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць. Порядок нарахування єдиного внеску визначається "Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 08.10.2010р. № 22-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010р. за № 1014/18309.
Частина дванадцята статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вимагає сплачувати єдиний внесок незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, самостійно нарахований, обчислений, але своєчасно та в повному обсязі не сплачений розмір єдиного внеску, є заборгованістю, яка підлягає стягненню.
Рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20.10.2011р. № 354 , від 14.11.2011р. № 532, до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу загальною сумою розміром 514,20 грн. та нарахована пеня розміром 249,41 грн. (а.с.17,19).
Заходами впливу та стягнення, що застосовуються територіальними органами Пенсійного фонду до платників, у разі наявності заборгованості по сплаті єдиного внеску, відповідно до пункту 4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", є вимога про сплату недоїмки, що надсилається платникам єдиного внеску у порядку та за формою і у строки встановлені Пенсійним Фондом України за погодженням з Центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики.
Платник єдиного соціального внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки, сплатити суму недоїмки, а також суму застосованих штрафів разом з нарахованою пенею.
На виконання вказаних приписів діючого законодавства позивач надіслав відповідачу вимогу від 01.03.12р. № Ф-388 про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску загальною сумою 5 136,41 грн., з яких недоїмка по внеску становить 4 372,80 грн., за штрафами становить 514,20 грн., за пенею - 249,41 грн. (а.с.20).
Доказів оскарження відповідачем рішення позивача від 01.03.12р. № Ф-388 матеріали справи не містять.
Відповідно до наданого позивачем клопотання, судом встановлено, що відповідачем частково погашено заборгованість, сплачено 3 193,05 грн., залишок заборгованості, що рахується за відповідачем становить 1 206,50 грн.
Оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем, як страхувальником, у повному обсязі не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за осіб, пов'язаних з ним трудовими правовідносинами, у зв'язку з чим за ним рахується заборгованість сумою 1 206,50 грн., розмір якої підтверджено належними доказами, відповідачем не спростовуються, а тому суд знаходить підстави для задоволення вимоги про стягнення, яка ґрунтується на положеннях Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1, на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску загальною сумою 1 206,50 грн., повна сума якого підлягає зарахуванню на р/р 25607010049001 у КРУ ВАТ "Державний Ощадний банк України", м. Сімферополь, МФО 824026, код в ЄДРПОУ 22300300.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя О.В. Папуша