Постанова № 26071759, 06.03.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
2а-15703/11/0170/17
Номер документу
26071759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 березня 2012 р. Справа №2а-15703/11/0170/17

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Папуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Крименерго"

до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні

про визнання протиправними та скасування припису і постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 09.12.11р. надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Крименерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні про визнання протиправними та скасування припису від 25.07.11р. № 04/01-01-055 та постанови від 07.11.11р. № 286кр.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на порушення та неправильне застосування відповідачем норм Конституції України, Законів України "Про електроенергетику", "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності" при винесенні припису від 25.07.11р. №04/01-01-055, на підставі якого прийнято постанову від 07.11.11 року № 286кр.

Ухвалою суду від 13.12.11р. відкрито провадження в адміністративній справі за названим позовом, розпочато підготовче провадження, відповідачу надано строк для надання суду та в копії позивачу заперечення проти позову та документів на підтвердження своїх доводів, які в нього є, з'ясовано питання про склад осіб які беруть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, прийнято рішення щодо відсутності необхідності проведення попереднього судового засідання, внаслідок чого закінчено підготовче провадження, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 23.01.12р.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав викладених у адміністративному позові, просив його задовольнити.

Відповідач, повідомлений належним чином про місце, день і час судового розгляду (а.с.32), явку вповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про поважність причин неявки свого повноважного представника не повідомив, заперечення на адміністративний позов суду не надав.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, аналізуючи підстави, якими обґрунтовувались вимоги, та докази, якими вони підтверджуються, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, зважаючи на звернення позивача до окружного адміністративного суду з підстав, передбачених п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, з'ясовуючи фактичні обставини, оцінюючи докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Позивач - Публічне акціонерне товариство "КРИМЕНЕРГО" - суб'єкт господарювання, ідентифікаційний код юридичної особи 00131400, що здійснює свою діяльність на підставі нової редакції Статуту, предметом діяльності якого, у тому числі, є виробництво, передача, постачання електричної і теплової енергії, експлуатація, ремонт, монтаж, налагоджування, діагностика, проведення аварійно-відбудовних робіт енергетичних об'єктів, об'єктів соціальної сфери та теплопостачання, а також інших об'єктів виробничого призначення.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначено положеннями Закону України від 16.10.97р. № 575/97-ВР "Про електроенергетику".

Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

На вимогу статті 7 Закону України "Про електроенергетику" проектування, будівництво, введення в експлуатацію, експлуатація, виведення з експлуатації об'єктів електроенергетики, систем диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інших об'єктів, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, регламентуються нормативно-правовими актами, обов'язковими для виконання всіма суб'єктами електроенергетики.

Державний нагляд в електроенергетиці, відповідно до статті 9 названого Закону, здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. Державним інспекторам з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії надано право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Встановлені судом з матеріалів справи фактичні обставини свідчать про те, що приписом від 25.07.2011р. № 04/01-01-055 на підставі статті 4 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 9 Закону України "Про електроенергетику" акту від 19.07.11р. № 04/09-56-080, позапланового інспектування та огляду за зверненням гр. ОСОБА_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 в прокуратуру м. Ялта з питань дотримання законодавства про електроенергетику генеральному директору - голові правління ПАО "Крименерго" Грубі Г.І., приписано усунути виявлені порушення чинного законодавства, які допущені при складенні Акту про порушення від 26.05.11р. № 207001/199, укласти договір про використання (споживання) електричної енергії з гр. ОСОБА_1 у відповідності з Правилами, провести у відповідності з вимогами нормативних документів прокладку кабельної мережі 0,4кВ, що живить квартиру гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, встановлено термін усунення - 01.09.2011р. (а.с.12,15-17).

Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії проведено позапланову перевірку виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду припису від 25.07.2011р. № 04/01-01-055, за результатами чого складено акт перевірки (протокол) від 05.10.11р. № 04/09-56-065 (а.с.14).

Постановою від 07.11.11р. № 286кр про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання за результатами акту перевірки від 05.10.11р. № 04/09-56-065 ПАТ "Крименерго" за виявлене правопорушення: ухилення від виконання приписів Державної інспекції по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії № 04/01-01-055 від 25.07.2011 р., у відповідності до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" та статті 31 Закону України "Про теплопостачання", накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн. (а.с.11).

Суд, надаючи оцінку законності дій відповідача з прийняття оскарженої постанови - заходу впливу на правопорушника у разі наявного правопорушення у сфері енергетичного нагляду (контролю), виходив з того, що Законом визначено конкретні форми і способи реалізації відповідачем своїх повноважень у сфері забезпечення державної політики енергетичного нагляду (контролю), які в силу ст. 19 Конституції України є вичерпними і дотримання яких є безумовним обов'язком відповідача.

Перед початком здійснення заходу, відповідно до статті 7 Закону України від 05.04.2007р. № 877-V "Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, яке засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Згідно п. 4.2.3. Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. № 817, після прибуття на місце проведення заходу державного енергетичного нагляду інспектор (інспектори) повинен (повинні):

пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі Направлення на проведення заходу та службове посвідчення що засвідчує особу державного інспектора, і надати суб'єкту господарювання копію направлення;

запропонувати план проведення заходу, визначити з керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою порядок і пріоритетність проведення робіт, у разі потреби повідомити про наміри фіксування процесу здійснення планового чи позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки;

вирішити питання щодо уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яка залучається до проведення заходу (це повинен бути керівник, його заступник або особа, відповідальна за електро- та/або теплогосподарство, чи інша особа, що має відповідну кваліфікацію і призначена керівником суб'єкта господарювання), та отримати копію наказу про призначення вищезазначеної уповноваженої особи;

Позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо та здійснюються, на вимогу п. 3.4.6. вказаної Інструкції, за зверненнями громадян безпосередньо до Держенергонагляду.

Крім того, відповідно до п. 4.3. Наказу Міністерства палива та енергетики України 24.12.2004р. № 817 "Про затвердження Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів". Позапланові заходи з державного енергетичного нагляду як правило, проводяться шляхом перевірки, інспектування, огляду. Позапланові заходи з державного енергетичного нагляду проводяться відповідно до підпунктів 4.2.1, 4.2.3 пункту 4.2 цієї Інструкції. Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення заходу зі здійснення державного енергетичного нагляду.

Суб'єкта господарювання слід ознайомити з підставами проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.

З долучених позивачем до матеріалів справи доказів, судом встановлено, що перевірку, за результатами якої складено акт від 19.07.11р. № 04/09-56-080, припис від 25.07.11р. № 04/01-01-055, акт перевірки (протокол) від 04/09-56-065 10.08.11р., які у подальшому стали підставою для прийняття відповідачем оспореної постанови від 07.11.11р. № 286кр, є звернення гр. ОСОБА_1 до прокуратури м. Ялта з питань дотримання вимог законодавства про електроенергетику, що свідчить про порушення вимог Закону України "Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", вимог Наказу Міністерства палива та енергетики України 24.12.2004р. № 817 "Про затвердження Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів", оскільки голові ПАТ "Крименерго" не пред'явлено звернення гр. ОСОБА_1 до Держенергонагляду із відповідною заявою, не надано наказ на проведення перевірки, направлення на проведення перевірки, а також підстав для проведення позапланового заходу з наданням копії відповідного документа керівнику ПАТ "Крименерго".

З огляду на вказане суд зазначає, що відповідач здійснив перевірку не за зверненням фізичної особи, як того вимагає Інструкція, дотримання якої є безумовним обов'язком відповідача у процедурах здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії, за відсутності обов'язкових документів, необхідних для здійснення перевірки.

Положеннями статті 27 Закону України від 16.10.97р. № 575/97-ВР "Про електроенергетику" визначено відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику. Приписами статті 31 Закону України від 02.06.05р. № 2633-IV "Про теплопостачання" визначено розмір штрафних санкцій, що застосовуються до суб'єктів господарювання - юридичних осіб за правопорушення у сфері теплопостачання.

Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99р. № 1312 визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

При цьому суд зазначає, що відповідальність за невиконання припису може вважатися такою, що застосована правомірно виключно у випадках, якщо такий припис є законним. В іншому випадку, зокрема якщо припис винесено протиправно або його заздалегідь неможливо виконати, застосування відповідальності шляхом накладення штрафу не може вважатися правомірним, а рішення про його накладення є протиправним.

Відповідно до вказаних у приписі заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні приписано усунути порушення, які допущено при складенні Акту від 26.05.11р. № 207001/199 Про порушення Правил користування електричною енергією побутового споживача (а.с.15-17).

Вказаний акт складено у присутності ОСОБА_3, від підпису якого він відмовився, на виконання п. 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. № 1357, за змістом якого у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.

Зазначені Правила регулюють відносини між громадянами (далі - споживачі електричної енергії) та енергопостачальниками, обов'язкові для виконання всіма споживачами і енергопостачальниками незалежно від форм власності.

За вказаних обставин надання припису на усунення позивачем виявлених порушень, яким, у свою чергу, в межах своєї компетенції складено акт про виявлене порушення Правил користування електричною енергією побутовим споживачем, суд приходить до висновку, що прийнятий відповідачем припис застосовано неправомірно, через, що застосування відповідальності шляхом накладення штрафу не може вважатися правомірним, а рішення про його накладення є протиправним

Крім того, суд звертає увагу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні на те, що, як то вбачається з норм статті 9 Закону України "Про електроенергетику", якою визначено компетенцію державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, її приписи не містить положень щодо права відповідача видавати приписи постачальнику електроенергії, в тому числі і позивачу.

Інші твердження позивача не спростовують зроблених судом висновків.

Як убачається з наведеного вище, досліджених судом доказів, норм матеріального права, що підлягають застосуванню при розгляді і вирішенні спору, суд знаходить доведеними вимоги позивача, такими що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, а тому, з метою поновлення порушених прав позивача, про які останній просить в адміністративному позові, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача з надання припису від 25.07.2011р. № 04/01-01-055 та постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики і сфері теплопостачання від 07.11.11р. № 286кр, які не засновані на вимогах законодавства, та, обираючи відповідний спосіб захисту порушеного права, - скасувати рішення суб'єкта владних повноважень - постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики і сфері теплопостачання від 07.11.11р. № 286кр, через що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

За правилами частини першої статті 94 КАС України, у разі ухвалення судового на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує на її користь усі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а тому з огляду на понесені позивачем витрати зі сплати судового збору, факт понесення яких підтверджено платіжним доручення від 30.11.11р. № 1200037281, підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України, за рахунок коштів виділених Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні шляхом їх безспірного списання із її рахунків.

Керуючись статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні від 07.11.2011р. № 286кр.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Крименерго" судові витрати, шляхом їх безспірного списання із рахунку Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні , в рахунок відшкодування понесених витрат зі сплати судового збору, розміром 28,23 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.

Суддя О.В. Папуша