УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 2-а/1970/2662/12
"09" липня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Хрущ В.Л.,
за участю:
секретаря судового засідання Мушія А.Б.,
представника позивача - Кадука М.О.
за відсутності відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за адміністративним позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державного підприємства «Санаторій «Збруч»про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з вищезазначеним позовом до Державного підприємства «Санаторій «Збруч»про стягнення заборгованості у сумі 581,53грн., яка виникла у результаті:
- неповернення Державним підприємством «Санаторій «Збруч»за рішенням Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №198 від 23.05.2012 року неправомірно витрачених коштів Фонду у розмірі - 348,20 грн. та 174,10 грн. -штрафу;
- несплати за рішенням Підволочиської міжрайонної дирекції №20/07 від 18.06.2012 року штрафу у розмірі 52,23 грн. та нарахованої пені у розмірі 7,00 грн. -за невиконання рішення Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №198 від 23.05.2012 року.
Відповідач в зазначені строки заперечень на позов та заяви про розгляд справи без його участі - не подавав, в судове засідання -не з'явився та явку представника - не забезпечив, хоча про розгляд справи повідомлений належним чином, у відповідності до положень Глави 3 КАС України.
З огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином відповідача про наявність судової справи з його участю та можливість реалізації ним права захисту у судовому порядку його прав та інтересів,- суд, у відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, за наявними в ній доказами.
Представник позивача в судовому засіданні, яке відбулось 09.07.2012 року, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи,- суд встановив наступні обставини.
16.05.2012 року працівниками контрольно-ревізійного відділу Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку коштів Державного підприємства «Санаторій «Збруч»(ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 03562201) за період з 01.04.2011 року по 01.04.2012 року, результати якої відображені у відповідному акті від 16.05.2012 року.
Перевіркою встановлено, що страхувальник -ДП «Санаторій «Збруч» за обревізований період неправомірно використав кошти Фонду на суму 348,20 грн. (оплата пеших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Фонду), що є порушенням ч. 1,2 п.2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»та п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 зі змінами та доповненнями.
У зв'язку із встановленням вищезазначеного порушення, Тернопільським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 23.05.2012 року прийнято рішення №198, відповідно до якого Державним підприємством «Санаторій «Збруч»підлягали поверненню по коштах Фонду наступні суми: 348,20 грн. -неправомірно витрачені кошти та 174,10грн. -штраф (50% суми неправомірно витрачених коштів).
Вподальшому, у зв'язку з невиконанням вищевказаного рішення у десятиденний термін, - Підволочиською міжрайонною дирекцією прийнято рішення №20/07 від 18.06.2012 року, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 52,23 грн. та нараховано пеню у розмірі 7,00 грн.
Будь-які докази, які б свідчили про оскарження ДП «Санаторій «Збруч»прийнятих щодо нього вищезазначених рішень про повернення неправомірно витрачених коштів, застосування штрафів та нарахування пені, в матеріалах справи -відсутні, відповідачем - не надані, а судом -не встановлені.
Згідно довідки-розрахунку станом на дату звернення позивача до суду заборгованість ДП «Санаторій «Збруч»на загальну суму 581,53 грн., визначена вищезазначеними рішеннями, - відповідачем добровільно у встановленому законом порядку -не сплачена, а тому, позивач просить суд стягнути вказану заборгованість з відповідача в судовому порядку.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові, та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню, - з огляду на наступне.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 року № 2464-VI, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення «Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Разом з цим, згідно з положеннями пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року , в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року , в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Так, згідно зі статтею 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Частиною 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»встановлено, що страхувальники зобов'язані у десятиденний строк перерахувати фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.
Статтею 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»встановлено відповідальність за порушення встановленого порядку використання страхових коштів.
Так, згідно з положеннями цієї статті - страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Частинами 2 - 4 статті 30 вказаного вище Закону встановлено, що за порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону.
При цьому, своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Право розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду.
Статтею 8 вищезазначеного Закону встановлено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються, зокрема, в судовому порядку.
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною 1 статті 69 та частиною 1 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними - є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, а також враховуючи, що на час судового розгляду справи заборгованість у сумі 581,53 грн. - відповідачем в добровільному порядку не сплачена, відповідні докази, які б підтверджували погашення такого боргу та спростовували б доводи позивача, - відповідачем не надані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги - є обґрунтованими, документально підтвердженими та відповідають чинному законодавству.
Таким чином, - позов підлягає задоволенню в повному обсязі шляхом стягнення з ДП «Санаторій «Збруч»на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованості у заявленому в позові розмірі -581,53 грн.
Враховуючи вимоги статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - судові витрати у цій справі з відповідача - не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 69-71, 94, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності -задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства «Санаторій «Збруч»(ідентифікаційний код за ЄДРПОУ -03562201, вул.Санаторна, 10, смт. Гусятин, Гусятинський район, Тернопільська область) на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість по коштах Фонду на суму 581,53 грн. (п'ятсот вісімдесят одна гривня 53 копійки), - шляхом перерахування вказаних коштів за наступними реквізитами: рахунок №25602000955003 в ПАТ «КБ «Надра», МФО 338705, одержувач: Підволочиська міжрайонна виконавча дирекція, код ЄДРПОУ - 26024535.
Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
/Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 липня 2012 року/.
Головуючий суддя (підпис) Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.