Справа №407/696/2012
п/с 2-а/407/75/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2012р. Вільногірський міський суд Дніпропетровської області у складі судді Болоніної М.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Вільногірську Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та спонукання здійснити перерахунок призначеної пенсії,
В С Т А Н О В И В:
До суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління ПФУ в м.Вільногірську про визнання дій неправомірними та спонукання здійснити перерахунок призначеної пенсії, де просить:
визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Вільногірську Дніпропетровської області, щодо відмови їй у перерахунку та виплати пенсії у розмірі, що визначається відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пункту 11 Постанови КМУ №530 від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2009р., що складає -1650,43грн., з 01.08.2012р. по час винесення рішення за цим позовом включно;
зобов'язати відповідача здійснити дії по перерахунку і виплаті пенсії у розмірі, що визначається відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пункту 11 Постанови КМУ №530 від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2009рік, що складає -1650,43грн., з 01.08.2012року по час винесення рішення за цим позовом включно, з врахуванням фактично сплачених на користь позивача сум;
зобов'язати відповідача здійснити з 01.08.2012року та у подальшому, до наступного перерахування, щомісячно нараховувати та виплачувати позивачу пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2009рік, що складає 1650,43грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача як пенсіонер за віком по списку №1 з 05.12.2008р. і відповідно отримує пенсію. Після оформлення пенсії за віком вона продовжує працювати в ПрАТ «Кримський Титан»філія «Вільногірський ГМК»і є, застрахованою особою згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Маючи 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії і здійснення першого перерахунку, позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою у грудні 2010р., щодо здійснення їй перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак відповідач не застосував при проведенні перерахунку середню заробітну плату в Україні в 2009 році, а застосовував середню заробітну плату в Україні в 2007році.
Вважаючи дії відповідача у вигляді перерахунку їй призначеної пенсії із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2007р. неправомірними, вона звернулась до суду з адміністративним позовом,
постановою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 18.07.2011р., по справі №2а-565/11/040 були визнані неправомірними дії відповідача, відповідач був зобов'язаний зробити їй перерахунок пенсії з 01.02.2011р. по 31.07.2011р., із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік.
Однак після 31.07.2011р., відповідач знову неправомірно продовжував виплачувати їй пенсію, виходячи з перерахунку її пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2007 рік, що змусило її знову звернутися досуду задміністративним позовом.
Постановою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 17.01.2012р., по справі №2а-769/11/0407, її позов був задоволений, були визнані неправомірними дії відповідача, та відповідач був зобов'язаний зробити їй перерахунок пенсії з 01.08.2011р. по 31.01.2012р., із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік.
На цей час відповідач не визнає її право на перерахунок та виплату пенсії після 31.01.2012 року, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік.
Позивач вважає дії відповідача у вигляді відмови у перерахуванні призначеної пенсії, виходячи з середньої заробітної плати за 2009рік неправомірними, оскільки вони не ґрунтуються на нормах Конституції України та нормах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та є такими, що істотно обмежують його конституційні права і законні інтереси.
21.08.2012р. № 4737/04-35 на адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача (ар.с.14-15), де Управління ПФУ просить відмовити позивачу в задоволені позовних вимог, зазначаючи наступне.
Позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії не відповідають нормам Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон №1058). Відповідно до ч.2 ст.5 Закону №1058 виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до ст.42 Закону №1058, у зв'язку з чим з 22.05.2008р. відновилася попередня редакція ч.4 цієї норми, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону. Частина 1 ст.40 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, міститься у ч.2 ст.40 Закону, на яку ст.42 Закону не посилається. Крім того, як зазначено вище, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку. Аналіз норм Закону (статей 42-45) свідчить про те, що поняття «призначення»та «перерахунок»пенсії не є тотожними, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовуються Законом. За таких умов відсутні правові підстави застосовувати для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.
Дослідивши та оцінивши в сукупності надані по справі письмові докази, в тому числі копію постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 18.07.2011р. по справі №2а-565/11/0407 за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Вільногірську Дніпропетровської області про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії (ар.с.7-9), копію постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 17.01.2012р. по справі №2а-769/11/04070407 за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Вільногірську Дніпропетровської області про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії (ар.с.10-12),суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.ст.11,71 КАС України розгляд і вирішення адміністративних справ здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З письмових матеріалів справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Вільногірську Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком, при цьому вона продовжує працювати.На підставі наданої позивачем заяви їй відповідачем було здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, тобто 1197,91грн. Станом на 21.08.2012р. розмір пенсії позивача складає 1762,73грн., відповідачем зазначається, що пенсія позивачу обчислена та виплачується згідно вимог чинного законодавства, тобто фактично відповідач відмовився здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009рік.
Отже, при здійсненні вказаного перерахунку відповідач керувався ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно змісту якої передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу загалом в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, котрий визначався згідно ст.40 цього Закону, а також спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. №20/0/18-09/039 та №4096/02-01.
На думку суду з такими висновками відповідача погодитись не можна з наступних підстав.
Так, відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках передбачених законом.
Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(в редакції на 01.01.2007р.) у разі, якщо застрахована особа, після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується середня заробітна плата працівників зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік»були внесені зміни до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими застрахованій особі, яка продовжувала працювати після призначення пенсії, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсій незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного в ч.1 ст.40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»щодо внесення змін до ст.ст.40,42 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд України» у разі визнання положень актів такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фону України від 11.03.2009р. №20/0/18-09/039 та №4096/02-01 вказано, що до законодавчого врегулювання питання показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Після прийняття Конституційним Судом України вищевказаного рішення почали діяти положення ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»відповідно до яких, при здійсненні перерахунку пенсії, застосовується показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Крім того, Закони України мають вищу юридичну силу порівняно з урядовими нормативними актами, тому судом не приймається до уваги спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України.
Таким чином, суд доходить висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.
Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд вважає за необхідне захистити ці права шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, починаючи з 01 лютого 2012р., оскільки постановою суду від 17.01.2012р. по справі №2а-769/11/04070407 за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Вільногірську Дніпропетровської області про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії до 31.01.2012р., до моменту зміни законодавства, чи моменту наступного звернення позивача про черговий перерахунок пенсії при наявності відповідних підстав, чи до настання інших підстав, передбачених законом.
На відшкодуванні понесених судових витрат за рахунок Державного бюджету України позивач не наполягала.
Керуючись ст.ст.8,9,18,71,158-162,183-2 КАС України, ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Вільногірську Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та спонукання здійснити перерахунок призначеної пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Вільногірську Дніпропетровської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Вільногірську Дніпропетровської області (51700 м.Вільногірську Дніпропетровської обл., вул.Жовтнева, 14, код ЄДРПОУ 21928924) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженці м.Теміртау Карагандинської обл., яка мешкає у АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, виходячи з розрахунку та застосування показників середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме -за 2009 рік, відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 лютого 2012р., з урахуванням фактично отриманих нею сум пенсії.
Апеляційна скарга на постанову подається до апеляційного суду Дніпропетровської області через Вільногірський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Копії постанови направити сторонам в порядку ч.7 ст.183-2 КАС України.
СУДДЯ М.Б.БОЛОНІНА