номер провадження справи 15/115/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.09.12 Справа № 5009/2996/12
За позовом Прокурора Хортицького району м. Запоріжжя, 69076, м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, 30, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, 69035, м. Запоріжжя, вул.. 40 років Радянської України, 72-А
до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю "Автопарк", 69123, м. Запоріжжя, вул.. Хортицьке шосе, буд. 3
про стягнення 1 367,68 грн.
Суддя Горохов І.С.
представники:
від прокуратури: Соловйова О.С., помічник прокурора Хортицького району м. Запоріжжя, посвідчення № 235 від 10.08.2011р.
від позивача: Кучугурна О.О., представник дов. № 131/03 від 12.01.2012р.
від відповідача: Щелкунова В.В., представник дов. № б/н від 01.08.2012р.
Суть спору:
Розглянута позовна заява Прокурора Хортицького району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю "Автопарк" про стягнення 1 367,68 грн.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 08.08.2012р. порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 22.08.2012р. Розгляд справи відкладався.
В судовому засіданні 10.09.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позовні вимоги заявлені з наступних підстав: Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Автопарк». Під час якої встановлно, що підприємство не переоформило дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до вимог п. 8 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Відповідно до Методики розрахунку відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря загальна сума завданої шкоди становить 1 367,69 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Відповідач проти задоволення позову не заперечив, письмового відзиву не надав.
За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксування судового процесу.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд встановив наступне.
З 18 по 20 січня 2012 року Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Автопарк». Під час перевірки на підприємстві встановлено, що згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 29.06.2011р., суб'єкт господарювання змінив тип товариства з «Відкритого акціонерного товариства «Автопарк»на «Публічне акціонерне товариство «Автопарк».
У зв'язку зі зміною типу товариства, підприємство не переоформило дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до вимог п. 8 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абз. 10 п. 8 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним.
За результатами перевірки підприємству внесено припис щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
19.01.2012р. спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Запорізькій області здійснено відбір проб промислових викидів стаціонарних джерел ПАТ «Автопарк».
Протоколом вимірювань № 02-12 від 20.01.2012р. встановлено показники вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел.
Відповідно до п. 2.1.2 Методики розрахунку відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. за № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за № 48/16064, наднормативними є викиди забруднюючих речовин джерелами, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до Методики розрахована сума шкоди, заподіяної державі
внаслідок порушення природоохоронного законодавства Товаристваом з додатковою відповідальністю "Автопарк" становить 1 367,69 грн.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»однією з підстав для переоформлення документа дозвільного характеру є, зокрема, зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені, по батькові фізичної особи-підприємця. Не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Статтею 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»передбачена відповідальність за порушення вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, а саме: за перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до ст. ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 1 Цивільного кодексу України регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов'язання, які виникають з угод або в наслідок заподіяння шкоди, що передбачено ст. 11 Цивільного кодексу України.
Згідно з приписами ст. 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків(шкоди).
Статтею 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
При цьому, відповідно до частини 2 цієї статті збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); та доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Статтею 1166 Цивільного кодексу України визначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду. Так, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
З аналізу наведеної норми закону слідує, що вимога про відшкодування шкоди може пред'являтися виключно у разі, якщо шкода є результатом порушення права і виключно до особи, яка це право порушила.
Приписами статті 1188 Цивільного кодексу України встановлено, що шкода завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Враховуючи вище викладене, суд вважає наявними підстави для стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю "Автопарк" 1 367,68 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Позов підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Прокурора Хортицького району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю "Автопарк" задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Автопарк" (69123, м. Запоріжжя, вул.. Хортицьке шосе, буд. 3; код ЄДРПОУ 00184939) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; № рахунку 31215206783007, код класифікації доходів бюджету 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1 367 (одна тисяча триста шістдесят сім) грн. 68 коп., 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору. Видати наказ.
Суддя І.С. Горохов
Рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 14.09.2012р.