Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 серпня 2012 року Справа № 2а/1270/6287/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Борзаниці С.В.,
при секретарі: Колесниковій Я.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську справу за адміністративним позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби України до Державного підприємства "Сватівське лісомисливське господарство" про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби України до Державного підприємства "Сватівське лісомисливське господарство" про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування уточнених позовних вимог зазначено, що у зв'язку з несплатою у встановлені строки податкових зобов'язань у відповідача станом на 06.08.2012 утворився податковий борг у загальному розмірі 5652,91 грн. із них: основний борг - 4330,00 грн., нарахований згідно податкового розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів, та заборгованість по штрафній санкції - 1323,90 грн., нарахованої згідно податкових повідомлень-рішень, що підлягає стягненню з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.
Сватівською міжрайонною державною податковою інспекцією Луганської області було вручено посадовим особам відповідача податкову вимогу від 23.05.2012 № 4. Відповідачем частково сплачена суму боргу у розмірі 993,08 грн. Таким чином, станом на 21.08.2012 сума податкового боргу відповідача складає 4659,83 грн.
За таких підстав позивач просив стягнути з відповідача кошти за податковим боргом в сумі 4659,83 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, надав на адресу суду заяву про зменшення позовних вимог, в якій просив розглянути справу без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явився про дату, місце та час судового розгляду повідомлявся належним чином. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів відповідач не скористався.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-XII.
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-XII посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності зі ст. 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Сватівське лісомисливське господарство» зареєстровано в якості юридичної особи Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області 04.12.1997 за № 13741200000000117 (а.с.8).
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 02.08.2012 № 25 Державне підприємство «Сватівське лісомисливське господарство» зареєстровано Сватівською міжрайонною державною податковою інспекцією Луганської області як платник податків з 29.01.1998 за № 287 (а.с.11).
Державне підприємство «Сватівське лісомисливське господарство» у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання має заборгованість перед бюджетом, яка станом на 21.08.2012 складає 4659,83 грн., що підтверджується обліковою карткою відповідача та розрахунком суми боргу (а.с.6-7).
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Розділом ХVІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою збору за спеціальне використання лісових ресурсів.
Статтею 329 Податкового кодексу України передбачено, що платниками збору є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Відповідно до п. 334.1, 334.2 статті 334 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.
Лісокористувачі щокварталу складають розрахунок збору наростаючим підсумком з початку року за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, у якому окремим рядком зазначається сума збору, сплачена відповідно до підпунктів 334.2.1 та 334.2.2 цього пункту, та подають його органу державної податкової служби за місцезнаходженням лісової ділянки у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду.
Згідно п.334.4 ст. 334 Податкового кодексу України лісокористувачі сплачують збір у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду.
Збір сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми збору, зазначеної в спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році, крім сум збору, сплачених відповідно до підпунктів 334.2.1 і 334.2.2 пункту 334.2 цієї статті.
Платником податку - Державним підприємством «Сватівське лісомисливське господарство» до податкового органу був поданий податковий розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів від 08.05.2012 №4145 на суму 4330,00 грн. (а.с.14).
На підставі акту перевірки від 14.06.2012 №281/15-25356040 за порушення п. 334.4 ст. 334 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань були прийняті та вручені головному бухгалтеру ДП «Сватівське лісомисливське господарство» податкові повідомлення - рішення від 26.06.2012 № 0000661510, № 0000671510, якими нараховано штрафні санкції у загальному розмірі 1323,90 грн.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем частково сплачена сума податкового зобов'язання за спеціальне використання лісових ресурсів на суму 993,80 грн. Таким чином, загальна сума податкової заборгованості складає 4656,83 грн.
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-III від 21.12.2000, позивачем було сформовано та вручено податкову вимогу від 23.05.2012 № 4, яка була отримана відповідачем 23.05.2012, про що свідчить підпис головного бухгалтера на корінці податкової вимоги (а.с.13).
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Внаслідок того, що ДП «Сватівське лісомисливське господарство» станом на дату розгляду справи податковий борг за спеціальне використання лісових ресурсів у загальному розмірі 4656,83 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 4656,83 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби України до Державного підприємства "Сватівське лісомисливське господарство" про стягнення податкового боргу задовольнити у повному обсязі.
Стягнути кошти з Державного підприємства "Сватівське лісомисливське господарство" за податковим боргом за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 4656,83 грн. (чотири тисячі шістсот п'ятдесят шість гривень 83 копійки) з рахунків у банках, обслуговуючих платника, в дохід Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 31 серпня 2012 року.
СуддяС.В. Борзаниця