ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" вересня 2012 р. Справа № 5004/893/12
Господарський суд Волинської області у складі:
головуючого судді -Гарбара Ігоря Олексійовича
секретар судового засідання -Череватий Богдан Любомирович
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні господарського суду Волинської області справу за позовом прокурора Луцького району Волинської області в особі держави в інтересах Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області до фізичної особи -підприємця Кседзюка Руслана Богдановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області, про зобов'язання звільнити тимчасово зайняту земельну ділянку,
За участю представників сторін:
від позивача: Кревський Ю.О. -представник (дов. № 356 від 22.08.2012 р.), Кревський Ю.М. голова селищної ради
від відповідача: Чекаренда О.Ф. -(дов. б/н від 04.09.2012 р.),
від третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Боярчук В.А. -представник (дов. № 85 від 19.01.2012 р.)
У засіданні приймала участь прокурор прокуратури Луцького району Марчук О.В. (дов. № 55-892-12 від 31.07.2012 р.)
В судовому засіданні 12.09.2012 р. у відповідності до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
СУТЬ СПОРУ: прокурор Луцького району Волинської області в особі держави в інтересах Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області звернувся в суд з позовом до фізичної особи -підприємця Кседзюка Руслана Богдановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області, про зобов'язання звільнити тимчасово зайняту земельну ділянку площею 0,0018 га термін користування якою закінчився, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, смт. Торчин, Луцького р-ну, повернути її у власність Торчинської селищної ради та привести у попередні стан.
Ухвалою господарського суду від 23.07.2012 р. за вказаним позовом було порушено провадження у справі та призначено розгляд останньої в судовому засіданні.
07.08.2012 р. відповідачем подано клопотання про витребування із органів прокуратури колективних звернень підприємців на дії та бездіяльність селищного голови Торчинської селищної ради. Клопотання було задоволено судом і прокурора було зобов'язано подати належним чином завірені копії колективних скарг підприємців смт. Торчин за період з 2008 року по 2011 рік на дії та бездіяльність селищного голови Торчинської селищної ради щодо оформлення договорів оренди земельних ділянок.
06.09.2012 р. на виконання вимог ухвали прокурором Луцького району Волинської області подано відповідь на запит в якому зазначається, що звернення підприємців на дії та бездіяльність селищного голови Торчинської селищної ради не розглядались.
08.08.2012 р. враховуючи неявку представників позивача та відповідача в судове засідання з метою повного та всебічного розгляду справи, розгляд справи було відкладено.
22.08.2012 р. на виконання вимог ухвали суду від 08.08.2012 року прокурор подала клопотання в порядку ст. 22 ГПК України в якому просить ухвалити рішення про звільнення підприємцем Ксензюком Русланом Богдановичем тимчасово зайнятої земельної ділянки площею 18 м. кв., термін користування якою закінчився, що знаходиться по вул. Незалежності, смт. Торчин, Луцького району, привівши її у попередні стан.
Представником третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору подано суду лист в якому зазначено, що в довідці № 823 від 07.05.2012 р. про грошову оцінку земельної ділянки була допущена механічна помилка і вдруковане ім'я і по-батькові Торчинського селищного голови замість імені та по-батькові відповідача. Вказана помилка не впливає на визначення розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, оскільки відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України характеристиками земельної ділянки є площа, місце розташування, межі.
22.08.2012 р. у зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання та невиконання сторонами вимог ухвали від 08.08.2012 р. розгляд справи було відкладено.
05.09.2012 р. представник Торчинської селищної ради подав суду копію договору, укладеного з відповідачем, клопотання Держземінспекції у Волинській області про усунення виявлених порушень, рішення Торчинської селищної ради "Про відміну рішень від 18.12.2007 р. з № 15/30 по 18/50 про передачу земельних ділянок в оренду підприємцям" від 22.01.2008 р. № 16/7 та копії звернень підприємців смт. Торчин щодо оформлення договорів оренди земельних ділянок.
12.09.2012 р. представник відповідача подав клопотання про зупинення розгляду справи. Своє клопотання обгрунтовує тим, що в Луцькому міськрайонному суді розглядається справа рішення якої може виплинути на вирішення даної справи. Крім того, подав відзив на позовну заяву в якому просить суд в задоволення позову відмовити.
Відповідно до ст. 79. ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Враховуючи неподання відповідачем доказів, що підтверджують правомірність та підставність його вимоги про зупинення провадження по справі, суд відмовив у задоволенні заяви про зупинення провадження по справі.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Луцького району Волинської області в особі держави в інтересах Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області звернувся в суд з позовом до фізичної особи -підприємця Кседзюка Руслана Богдановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області про зобов'язання звільнити тимчасово зайняту земельну ділянку площею 0,0018 га термін користування якою закінчився, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, смт. Торчин, Луцького р-ну, повернути її у власність Торчинської селищної ради та привести у попередні стан.
Позов мотивував тим, що прокуратурою Луцького району із залученням спеціалістів з управління Держкомзему у луцькому районі Волинської області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Торчинської селищної ради, щодо несвоєчасного повернення тимчасово займаних земель у власність держави, термін користування якими закінчився.
В ході перевірки було встановлено факт порушення строків повернення тимчасово займаної земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Ксендзюком Русланом Богдановичем площею 18 м. кв., яка знаходиться за адресою Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності.
Згідно договору оренди № 324 від 19.01.2007 р., укладеного між Торчинською селищною радою та підприємцем, останньому передано у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування торгового кіоску, яка знаходиться за адресою Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності, площею 0,0018 га.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.06.2011 р. державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у Луцькому районі Боярчук В. А. зафіксував, що на момент перевірки підприємець Ксензюк Р. Б. продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди від 19.01.2007 р. без правовстановлюючих документів та сплати платежів за землю. Цього ж дня підприємцю Ксендзюку Р. Б. вносився припис з вимогою усунути порушення земельного законодавства до 15.07.2011 р.
15.06.2011 р. відносно підприємця Ксендзюка Р. Б. складений протокол про адміністративне правопорушенням про вчинення правопорушення передбаченого ст.54 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За наслідками його розгляду 29.06.2011 р. Ксендзюк Р. Б. притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 170 грн.
Державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Луцькому районі Боярчук В. А. 26.10.2011 р. провів перевірку виконання внесеного ним Ксендзюку Р.Б. припису від 15.06.2011 р. № 54 та встановив, що порушення не були усунуті. Державний інспектор Боярчук І. Г. 26.10.2011 р. виніс припис Ксендзюку Р. Б. про забезпечення виконання припису державного інспектора з контролю за виконанням та охороною земель від 15.06.2011 р. № 54, встановивши строк виконання припису до 10.11.2011р.
04.11.2011 р. відносно підприємця Ксендзюка Р.Б. складено протокол про адміністративне правопорушення про вчинення правопорушення передбаченого ст. 188-5 КУпАП та за наслідками його розгляду 04.11.2011 р. Ксендзюк Р.Б. притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 153 грн., який згідно квитанції №112 від 04.11.2011 р. сплачений відповідачем.
Станом на 25.04.2012 р. Ксендзюк Р.Б. продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди від 19.01.2007 р. без правовстановлюючих документів та сплати платежів за землю.
Просить суд ухвалити рішення про звільнення підприємцем Ксензюком Русланом Богдановичем тимчасово зайнятої земельної ділянки площею 18 м.кв., термін користування якою закінчився, що знаходиться по вул. Незалежності, смт. Торчин, Луцького району, привівши її у попередні стан.
Заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 19.01.2007 р. між Торчинською селищною радою та підприємцем Ксендзюком Р. Б. було укладено договір оренди № 323.
Згідно п.п. 1, 2 договору відповідачу передано у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування торгового кіоску, яка знаходиться за адресою Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності, площею 18 м. кв. (а.с. 25-27).
Згідно акту приймання-передачі земельної ділянки, орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду строком на 1 рік земельну ділянку загальною площею 18 м. кв. кадастровий номер відсутній, яка знаходиться за адресою смт. Торчин, Луцького р-ну, Волинської області, вул. Незалежності (а.с. 29).
Прокуратурою Луцького району із залученням спеціалістів з управління Держкомзему у луцькому районі Волинської області в ході перевірки про дотримання вимог земельного законодавства на території Торчинської селищної ради, щодо несвоєчасного повернення тимчасово займаних земель у власність держави, термін користування якими закінчився, було встановлено факт порушення строків повернення тимчасово займаної земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Ксендзюком Русланом Богдановичем площею 18 м. кв., яка знаходиться за адресою Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.06.2011 р. державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у Луцькому районі Боярчук В. А. зафіксував, що на момент перевірки підприємець Ксензюк Р. Б. продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди від 19.01.2007 р. без правовстановлюючих документів та сплати платежів за землю. Цього ж дня підприємцю Ксендзюку Р. Б. вносився припис з вимогою усунути порушення земельного законодавства до 15.07.2011 р. (а.с. 72-73).
15.06.2011 р. відносно підприємця Ксендзюка Р. Б. складений протокол про адміністративне правопорушенням про вчинення правопорушення передбаченого ст.54 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 74).
29.06.2011 р. Ксендзюк Р. Б. притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 170 грн (а.с. 75).
Державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Луцькому районі Боярчуком В. А. 26.10.2011 р. проведено перевірку виконання внесеного ним Ксендзюку Р. Б. припису від 15.06.2011 р. № 54 (ст. 104).
26.10.2011 р. державний інспектор Боярчук І. Г. виніс припис Ксендзюку Р. Б. про забезпечення виконання припису державного інспектора з контролю за виконанням та охороною земель від 15.06.2011 р. № 54, встановивши строк виконання припису до 10.11.2011 р. (а.с. 78).
04.11.2011 р. відносно підприємця Ксендзюка Р. Б. складено протокол про адміністративне правопорушення про вчинення правопорушення передбаченого ст. 188-5 КУпАП (а.с. 79).
04.11.2011 р. Ксендзюк Р. Б. притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 153 грн., який згідно квитанції № 112 від 04.11.2011 р. сплачений відповідачем (а.с. 80 - 81).
Станом на 25.04.2012 р. Ксендзюк Р. Б. продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди від 19.01.2007 р. без правовстановлюючих документів та сплати платежів за землю.
Як вбачається із матеріалів справи, станом на 05.09.2012 р. підприємець надалі використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів та сплати платежів за користування земельними ділянками (а.с. 98).
Згідно п.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Пунктом 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Пунктом 2 ст.152 Кодексу передбачено, що власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Одним із способів захисту є відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Згідно п. 34 ст. 36 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції селищної ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради -сесії.
За ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній чи державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідне рішення орендодавцем не приймалось.
Відповідно до ст. 33 ЗУ "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі.
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Як встановлено судом, рішенням Торчинської селищної ради № 16/7 від 22.01.2008 р. на виконання клопотання державного інспектора Управління з контролю за використанням та охороною земель у Волинській області було вирішено відмінити рішення "Про передачу земельних ділянок в оренду підприємцям" з № 15/30 по № 15/48.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи Торчинська селищна рада неодноразово повідомляла відповідача про неможливість продовжити договір оренди, оскільки відповідно до змін внесених до Земельного кодексу України, а саме ст. 124, селищна рада не має підстав заключити договір оренди, оскільки передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній або державній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів (а.с. 103).
Після прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у власність або в користування, затвердження результатів аукціону, укладення відповідної цивільно-правової угоди, набуття права власності на житловий будинок, будівлю, споруду особа має право на одержання земельної ділянки у власність або в користування і право вимагати оформлення документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).
За відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності. Такого висновку прийшов Пленум Вищого Господарського Суду України у постанові № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин"
У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом , зокрема з правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із Закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та закону, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Крім того, відповідачем було долучено до матеріалів справи копію платіжного доручення по орендній платі за 1 квартал 2009 р. Дане платіжне доручення суд до уваги не прийняв, оскільки воно не підтверджує факту продовження строку дії договору.
З огляду на викладене, беручи до уваги, що чинним законодавством не передбачено автоматичного поновлення договорів оренди землі, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки у разі відсутності заперечень з боку сторін можливе лише за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування, позовні вимоги підставні і підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073,00 грн. (1 розмір мінімальної заробітної плати) згідно ст. 49 ГПК України слід покласти на нього.
Керуючись ст. ст. 22, 44, 49, 75, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 328, 526 Цивільного кодексу України, ч.1 ст. 16, п. 34 ст. 36, п.1 ст. 116, п. 2 ст. 116, ст. 125, п. 2 ст. 152, ч. 1 ст. 124, 125 Земельного кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати фізичну особу -підприємця Кседзюка Руслана Богдановича (Волинська область, Луцький район, с. Усичі, вул. Польова, 6, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2684513075) звільнити тимчасово зайняту земельну площею 18 м.кв., кадастровий номер відсутній, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, смт. Торчин, Луцький район, Волинська область, яка передана у строкове платне користування згідно договору № 323 від 19.01.2007 р., термін користування якою закінчився та привести вказану ділянку у попередній придатний для користування стан.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Кседзюка Руслана Богдановича (Волинська область, Луцький район, с. Усичі, вул. Польова, 6, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2684513075) 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн. судового збору зарахувавши цю суму в доход Державного бюджету м. Луцька 22030001 (код одержувача: 21741605, рахунок 31214206700002, банк одержувач ГУДКУ у Волинській області м. Луцьк, МФО 803014, призначення платежу: "судовий збір", код ЄДРПОУ 03499885, пункт з таблиці ставок судового збору 2.2.).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається через господарський суд Волинської області до Рівненського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту підписання повного тексту рішення.
Суддя І. О. Гарбар
Повний текст рішення
складено та підписано
17.09.12