Постанова № 26019142, 07.09.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2012
Номер справи
8913/12/2070
Номер документу
26019142
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"07" вересня 2012 р. Справа № 2а-8913/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Елоян Ж.Г.,

за участю: представника позивача - Когут Н.М.,

представника відповідача - Осьмуха Н.Г.,

представника третьої особи - Бабича О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський" до Харківської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Харківська міська рада, про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський" (далі - позивач або ТОВ "Готель "Київський") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської обласної ради, в якому просить суд скасувати рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів в частині передачі до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4.

В обґрунтування позову представник ТОВ "Готель "Київський" повідомила наступне.

25.07.2012 Харківською обласною радою XIV сесії VI скликання було винесено Рішення №474-VI про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів згідно з додатком.

Зокрема, вказаним рішенням передано із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області до комунальної власності міста Харкова 1/2 нежитлової будівлі літ.«А-7», загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4.

Як вважає представник позивача, вказане рішення безпосередньо стосується прав та законних інтересів ТОВ «Готель «Київський», є незаконним та підлягає скасуванню адміністративним судом в частині передачі до комунальної власності міста Харкова 1/2 нежитлової будівлі літ.«А-7», загальною площею 5 272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4.

Представник позивача посилається на те, що оскаржуване рішення Харківської обласної ради було прийнято без урахування обставин, що мають суттєве значення, а також на порушення порядку, встановленого чинним законодавством України для вирішення такого характеру питань.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила їх задовольнити.

У судовому засіданні та поданих до суду письмових запереченнях проти позову (т.1 а.с.224-229) представник відповідача проти позову заперечувала.

В обґрунтування заперечень представник відповідача зазначила, що вважає рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 таким, що прийнято відповідачем у межах повноважень, визначених Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про статус депутатів місцевих рад», відповідно до регламенту Харківської обласної ради, Положення про постійні комісії обласної ради, на підставі та у спосіб, що передбачені законодавством України.

У зв'язку з зазначеним представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 03.09.2012 залучено Харківську міську раду до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

У судовому засіданні представник третьої особи підтримав позицію відповідача та просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, заслухавши представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 21.05.2012 у справі №5023/1889/12, яке залишено без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03.07.2012, позов прокурора м.Харкова в особі Харківської міської ради до ТОВ "Готель "Київський", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Харківська обласна рада, про визнання недійсним договору - задоволено повністю: визнано недійсним договір №11-К від 07.04.2008 року, укладений між територіальними громадами сіл, селищ міст Харківської області в особі Харківської обласної ради (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 24283333; юр. адреса: 61002, м. Харків, вул. Сумська, 64) та приватним підприємством "БЕРН-К" (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 35586012, юр. адреса: 61052, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 45), зареєстрований в реєстрі за №1816; визнано право комунальної власності територіальної громади м.Харкова в особі Харківської міської ради (ідентифікаційний код 04059243; юр. адреса: м. Харків, майдан Конституції 7) на 1/2 частину нежитлової будівлі літ. А-7 загальною площею 5272,3 кв.м, розташовану по вул.Культури, 4, у м. Харкові.

Відповідно до ч.5 ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Згідно з ч.3 ст.105 Господарського процесуального кодексу України постанова господарського суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

12.07.2012 виконавчим комітетом Харківської міської ради видано свідоцтво про право комунальної власності територіальної громади сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради на 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4.

Комунальним підприємством "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" 13.07.2012 було зареєстровано право комунальної власності територіальної громади сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради на 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4, що підтверджується витягом з реєстру №34827138 (т.1 а.с.132).

25.07.2012 Харківською обласною радою XIV сесії VI скликання було прийнято рішення №474-VI "Про спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області", відповідно до п.1 якого передано зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єкти згідно з додатком. У п.2 додатку до рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 "Перелік об'єктів, що передаються зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області" зазначено 1/2 нежитлової будівлі літ.«А-7», загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4, яка згідно з цим рішенням з власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради передається в комунальну власність територіальної громади м.Харкова.

При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ст.140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. (Стаття 142 Конституції України.)

Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності, …, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Обласні та районні ради … вирішують питання, віднесені законом до їхньої компетенції. (Стаття 143 Конституції України.)

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. (Стаття 144 Конституції України.)

Статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено питання, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях, зокрема, згідно з п.19 та 20 цієї статті виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: 19) вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку; 20) вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, …, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, …, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. (Частина 2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. (Частина 4 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. (Частина 5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)

Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. (Частина 6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом. (Частина 8 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)

Згідно з ч.1, 2, 11, 12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ч.5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. (Частина 9 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)

Порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". (Частина 14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)

Згідно з Регламентом Харківської обласної ради, затвердженим рішенням Харківської обласної ради від 01 грудня 2010 року №25-VI (т.1 а.с.178-207), гласність роботи ради, постійних комісій реалізується шляхом трансляції засідань по телебаченню і радіо, публікації звіту пленарних засідань ради, публікації її рішень у бюлетені ради, газеті «Слобідський край», розміщення інформації на офіційному сайті ради в мережі Інтернет та/або в інших засобах масової інформації (п.2 ст.3 Регламенту.).

Відповідно до ст.12 Регламенту обласної ради - сесія ради скликається головою обласної ради за необхідності, але не менше одного разу на квартал. Розпорядження про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів ради і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше, як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд ради. Інформація про скликання сесії публікується в газеті «Слобідський край», та/або розміщується на офіційному сайті обласної ради, повідомляється іншими засобами масової інформації.

Питання про спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області внесено пунктом 1.38 до переліку питань для розгляду на пленарних засіданнях сесій обласної ради, що містяться у плані роботи Харківської обласної ради на 2012 рік, затвердженому рішенням Харківської обласної ради від 01.03.2012 №383- VI (т.1 а.с.147-176).

Питання про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області до комунальної власності територіальної громади м.Харкова 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4, було погоджено Харківською міською радою та Харківською обласною державною адміністрацією, про що в матеріалах справи містяться відповідні листи (т.1 а.с.220-223).

Відповідно до положень, передбачених Регламентом обласної ради, Розпорядження обласної ради №94 від 23 липня 2012 року «Про скликання позачергової XIV сесії обласної ради VI скликання» було розміщено на офіційному сайті обласної ради 23 липня 2012р. (т.1 а.с.131, 144). На розгляд ради було винесено питання «Про спільну власність територіальних громад, сіл, селищ, міст Харківської області» (Пункт 3.3 розпорядження Харківської обласної ради №94 від 23.07.2012). Також на сайті обласної ради, у базі даних нормативних документів обласної ради 20 липня 2012р. було розміщено зазначений проект рішення обласної ради з Додатком та пояснювальною запискою до проекту. 23 липня 2012 року зазначений проект рішення та Додаток до нього було доповнено та у подальшому в нього змін не вносилось, про що є відповідна інформація з бази даних нормативних документів, розміщених на сайті обласної ради (т.1 а.с.143).

Постійними комісіями обласної ради у період 23-24 липня 2012 року було розглянуто зазначений проект рішення, про що в матеріалах справи є відповідні витяги з протоколів комісій (т.1 а.с.134-142), які одностайно погодили оскаржуваний проект рішення обласної ради, також є погодження профільної постійної комісії з питань спільної власності територіальних громад області.

Оскаржуване рішення обласної ради, його проект не підлягав громадському обговоренню, оскільки він не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» , а саме, за визначенням ст.1 зазначеного Закону регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Суд критично ставиться до посилання представника позивача на те, що ТОВ «Готель «Київський» було позбавлено можливості висловити на засіданні Харківської обласної ради свою позицію щодо передачі зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4, виходячи з наступного.

Як зазначено раніше, судом встановлено, що розпорядження Харківської обласної ради №94 від 23 липня 2012 року «Про скликання позачергової XIV сесії обласної ради VI скликання», згідно з яким на розгляд ради було винесено питання «Про спільну власність територіальних громад, сіл, селищ, міст Харківської області», було розміщено на офіційному сайті Харківської обласної ради 23 липня 2012р. Також на сайті Харківської обласної ради у базі даних нормативних документів обласної ради 20 липня 2012р. було розміщено зазначений проект рішення обласної ради з Додатком та пояснювальною запискою до проекту. 23 липня 2012 року зазначений проект рішення та Додаток до нього було доповнено та у подальшому в нього змін не вносилось, про що є відповідна інформація з бази даних нормативних документів, розміщених на сайті обласної ради.

Відповідно до статті 4 Регламенту Харківської обласної ради на пленарних засіданнях ради можуть бути присутніми громадяни. Заявки подаються не пізніше як за добу до пленарного засідання ради.

З огляду на зазначене, позивач мав можливість висловити на засіданні Харківської обласної ради свою позицію зі спірного питання.

Враховуючи встановлені у судовому засіданні обставини та наведені приписи нормативно-правових актів судом встановлено, що рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 в частині передачі із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів в частині передачі до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4, прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та в порядку, визначеному підзаконними нормативно-правовими актами.

Суд зазначає, що повідомлені позивачем обставини не свідчать про незаконність оскаржуваного рішення.

Таким чином, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову у зв'язку з його необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський" до Харківської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Харківська міська рада, про скасування рішення - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 14 вересня 2012 року.

Суддя Р.В. Мельников