Постанова № 26018109, 04.09.2012, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2012
Номер справи
2а-0770/139/11
Номер документу
26018109
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 2а-0770/139/11

Ряд стат. звіту № 8.1.4

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2012 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

суддів: Луцовича М.М., Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання -Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: Цінник М.О. (довіреність від 10.02.2011 року № 795/32-0817)

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України до закритого акціонерного товариства "Скілур" про стягнення заборгованості по застосованих фінансових санкціях у вигляді штрафу у розмірі 6241978,80 грн., -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 4 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 5 вересня 2012 року.

Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України (далі -ДСАТ ДПА України, позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.2-7) до закритого акціонерного товариства "Скілур" (далі - ЗАТ "Скілур", відповідач), якою просить стягнути заборгованість по застосованих фінансових санкціях у вигляді штрафу у розмірі 6241978,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Закарпатській області (далі -РУ ДСАТ ДПА у Закарпатській області) проведено позапланову виїзну перевірку ЗАТ "Скілур", в ході якої встановлено виготовлення алкогольної продукції без спеціального дозволу -ліцензії на право виробництва вина зі знаком для товарів та послуг "БІО натуральне виноградне вино" (знак для товарів та послуг "БІО натуральне виноградне вино" не внесений у додаток до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв), чим порушено вимоги ч. 8 ст. 3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". На підставі акту РУ ДСАТ ДПА у Закарпатській області від 27.10.2010 року за № 257/32-313/31962854 (яким встановлено вищенаведені порушення), 22 листопада 2010 року ДСАТ ДПА України прийнято рішення за № 000357 про застосування до ЗАТ "Скілур" фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 6241978,80 грн., які відповідачем в добровільному порядку не сплачені, в зв'язку з чим ДСАТ ДПА України звернулось до суду про стягнення їх з ЗАТ "Скілур" в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просить суд задовольнити позов з підстав, наведених у позовній заяві, стягнувши з ЗАТ "Скілур" до Державного бюджету України заборгованість по застосованих фінансових санкціях у вигляді штрафу у розмірі 6241978,00 грн.

Відповідач надав суду клопотання про зупинення провадження у справі (лист ЗАТ "Скілур" від 01.06.2011 року за № 370, а.с.22-23), яким просить зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-4706/10/0770 (за позовом ЗАТ "Скілур" до ДСАТ ДПА України про оскарження рішення ДСАТ ДПА України від 22.11.2010 року за № 000357 про застосування до ЗАТ "Скілур" фінансової санкції у вигляді штрафу у сумі 6241978,80 грн.).

Ухвалою суду від 30 червня 2011 року (а.с.34-35) зупинено провадження у справі за позовом ДСАТ ДПА України до ЗАТ "Скілур" про стягнення заборгованості у сумі 6241978,80 грн. до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 2а-4706/10/0770, ухвалою суду від 26 березня 2012 року (а.с.43) провадження у справі поновлено.

В подальшому відповідачем надано суду заперечення проти позову (лист ЗАТ "Скілур" від 24.04.2012 року за № 13, а.с.46-49), яким проти позову заперечує, посилаючись на те, що постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2011 року визнано протиправним та скасовано рішення ДСАТ ДПА України від 22.11.2010 року за № 000357 про застосування до ЗАТ "Скілур" фінансової санкції у вигляді штрафу у сумі 6241978,80 грн., ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2012 року рішення суду залишено без змін, тобто, відсутні підстави для стягнення застосованих фінансових санкцій в зв'язку зі скасуванням рішення, яким їх застосовано, та в зв'язку з наведеним - відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, поданим запереченням просить суд розглянути справу за відсутності представника відповідача та розгляд справи проведено за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, згідно ст. 122 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, РУ ДСАТ ДПА у Закарпатській області проведено позапланову перевірку ЗАТ "Скілур" з питань дотримання організаційних та технологічних вимог провадження діяльності з виробництва алкогольних напоїв за період 0 01.07.2009 року по 01.10.2010 року, якою, зокрема, встановлено порушення вимог ч. 8 ст. 3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (встановлено факт виробництва готової виноробної продукції із знаком для товарів і послуг "БІО", не внесеним у додаток до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв) на суму 5457889,56 грн. (акт РУ ДСАТ ДПА у Закарпатській області від 27.10.2010 року № 257/32-323/31962854, а.с.9-14).

22 листопада 2010 року ДСАТ ДПА України прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за № 000357 (а.с.8), яким застосовано до ЗАТ "Скілур" фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6241978,80 грн. за виробництво алкогольних напоїв без наявності ліцензії, згідно абзацу третього ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Рішення ДСАТ ДПА України від 22.11.2010 року за № 000357 про застосування фінансових санкцій в адміністративному порядку не оскаржено та в зв'язку з несплатою ЗАТ "Скілур" фінансових санкцій у сумі 6241978,80 грн. (застосованих вказаним рішенням), ДСАТ ДПА України звернувся до суду про стягнення з ЗАТ "Скілур" заборгованості у сумі 6241978,80 грн. по застосованих фінансових санкціях в судовому порядку.

У відповідності до абзацу третього ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями, в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі -Закон 481) до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії - 200 відсотків вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менш 8500 гривень

Частиною 4 ст. 17 цього Закону встановлено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону 481, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (з наступними змінами та доповненнями). Зазначеним Порядком (пункт 5) встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Згідно п. 8 Постанови КМ України від 02.06.2003 року № 790, порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.

Пунктом 6.4 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України (затверджено наказом ДПА України від 10.02.2007 року № 71, зареєстровано в Мін'юсті України 12.02.2007 року за N 116/13383, втратив чинність згідно наказу Мінфіну України від 13.10.2011 року № 1389, діючий та в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, далі -Положення про ДСАТ) передбачено, що до функцій ДСАТ ДПА України віднесено, в тому числі, застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Виходячи з наведених приписів законодавства, рішення ДСАТ ДПА України від 22.11.2010року за № 00357 про застосування фінансових санкцій до ЗАТ "Скілур" прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством, сума застосованих фінансових санкцій визначена у відповідності до вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (що не заперечується сторонами та доказуванню не підлягає, згідно ч. 3 ст. 72 КАС України).

Частиною 5 ст. 17 Закону 481 встановлено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду. Аналогічна норма передбачалась нормами Положення про ДСАТ, згідно пункту 3.20 якого -ДСАТ ДПА України звертається до суду з позовами, в тому числі, про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Рішення ДСАТ ДПА України від 22 листопада 2010 року оскаржено ЗАТ "Скілур" в судовому порядку, постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2011 року (справа № 2а-4706/10/0770, головуючий -суддя Андрійцьо В.Д., а.с.24-28) позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення ДСАТ ДПА України про застосування фінансових санкцій № 000357 від 22 листопада 2010 року на суму 6241978,80 грн.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2012 року (а.с.38-40) постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2011 року у справі № 2а-4706/10/0770 (рішення суду набрало законної сили, згідно ч. 5 ст. 254 КАС України).

Обставини щодо відсутності в діяльності ЗАТ "Скілур" порушень вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та, відповідно, відсутності у ДСАТ ДПА України підстав для застосування до ЗАТ "Скілур" фінансових санкцій -встановлені судовим рішенням (постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року в адміністративній справі № 2а-4706/10/0770), рішення суду набрало законної сили та вказані обставини повторно не доказуються.

Виходячи з наведеного, ДСАТ ДПА України звернувся до суду з позовом до ЗАТ "Скілур" про стягнення заборгованості по застосованих фінансових санкціях, що застосовані рішенням ДСАТ ДПА України від 22 листопада 2010 року за № 000357, яке визнано протиправним та скасовано в судовому порядку, тобто, рішення про застосування фінансових санкцій станом на час розгляду справи скасоване, рішення суду набрало законної сили та, відповідно, у ЗАТ "Скілур" відсутня заборгованість по застосованим фінансовим санкціям за скасованим рішенням про їх застосування.

Листом ДПА України від 25.07.2005 року за № 14587/7/19-2118/3905 надано роз'яснення щодо змін, внесених до АІС "Облік податків і платежів" з метою забезпечення виконання Порядку застосування фінсанкцій, передбачених статтею 17 Закону України від 19.12.95 р. N 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою КМУ від 02.06.2003 р. N 790, згідно якого - підставі рішень про застосування фінсанкцій згідно зі ст. 17 Закону N 481 підрозділами адміністрування облікових показників та звітності в режимі 1.1.1 "Ввід нарахованих сум" проводиться занесення нарахованих сум зазначених фінсанкцій по 30-му виду бюджету "Державний бюджет" за кодом бюджетної класифікації 23030311 "Адміністративні штрафи та інші санкції" в картки особових рахунків платників ф. N 6 за <...> типами документів (в залежності від того, яким органом прийняте зазначене рішення). Скасування рішень про застосування зазначених фінсанкцій за результатами апеляційного оскарження проводиться в картках особових рахунків платників в режимі 1.1.1 "Ввід нарахованих сум" за <...> типами документів (в залежності від того, яким органом прийняте зазначене рішення). Таким чином, з дати постановлення судом апеляційної інстанції рішення про скасування рішення про застосування фінансової санкції (або залишення в силі судового рішення першої інстанції про скасування такого рішення) сума застосованих фінансових санкцій, що прийняті за скасованими рішеннями, підлягає виключенню з обліку, в зв'язку з чим і не може стягуватись в судовому порядку (в зв'язку з відсутністю заборгованості по застосованим фінансовим санкціям).

У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративній справі є дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Матеріалами справи підтверджено відсутність заборгованості по застосованим фінансових санкціях у сумі 6241978,80 грн., застосованих рішенням ДСАТ ДПА України від 22.11.2010 року за № 00357, в зв'язку зі скасуванням вказаного рішення в судовому порядку, обставини щодо відсутності підстав для стягнення заборгованості позивачем не спростовано, позовні вимоги не відповідають вимогам закону та суперечать обставинам справи та в їх задоволенні слід відмовити в повному обсязі.

Згідно ст. 94 КАС України та в зв'язку з відсутністю судових витрат відповідача, судові витрати не стягуються та за рахунок державного бюджету не компенсуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 72, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволені позову Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України до закритого акціонерного товариства "Скілур" про стягнення заборгованості по застосованих фінансових санкціях у вигляді штрафу у розмірі 6241978,80 грн. -відмовити.

2. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Головуючий - суддя С. І. Рейті

Судді М. М. Луцович

Н. Д. Маєцька