Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/2554/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення суми штрафу в розмірі 1700 гривень за постановою від 28.10.2011 №02/18-12-252, -
В С Т А Н О В И В:
24 лютого 2012 року заступник прокурора Донецької області - прокурор міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (далі - ДП «Красноармійськвугілля» або «відповідач») про стягнення штрафу у розмірі 1700 гривень. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14.10.2012 державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області від 22.06.2011 №02/18-06-168, про що складено акт перевірки від 14.10.2011 №02/18-06-263. За невиконання вказаного припису постановою №02/18-12-252 від 28.10.2011 на відповідача накладено штраф в розмірі 1700,00 гривень. Суму штрафу відповідач у 30-денний строк з дня прийняття постанови не сплатив, у зв’язку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 1700,00 гривень.
Прокурор у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав заяву вх.№ 38600/12 від 11.09.2012 про розгляд справи без участі його представника.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання № 4-257 від 10.09.2012, в якому просив розглянути справу без його участі.
Оскільки сторони в судове засідання не прибули, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, тому справа відповідно до вимог частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
22 червня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Красноармійського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області виданий припис №02/18-06-168, яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення діючого законодавства України про електроенергетику у строк до 22.09.2011.
Припис №02/18-06-168 від 22.06.2011 про усунення порушень законодавства України про електроенергетику відповідачем оскаржено не було та будь-яких доказів щодо його скасування, визнання протиправним, тощо суду відповідачем не надано.
14 жовтня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Красноармійського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області була проведена перевірка виконання вимог припису №02/18-06-168 від 22.06.2011, в результаті якої було встановлено, що відповідач не виконав у встановлений термін вимоги вказаного припису. За наслідками перевірки був складений акт перевірки (протокол) №02/18-06-263 від 14.10.2011.
28 жовтня 2011 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Красноармійського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області була прийнята постанова №02/18-12-252 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Постановою на відповідача накладений штраф у розмірі 1700,00 гривень.
2 листопада 2011 року відповідачем отримана постанова № 02/18-12-252. Вказана постанова відповідачем у встановлений законом строк не оскаржена, будь-яких доказів щодо її скасування, визнання протиправною, тощо суду відповідачем не надано.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 6 червня 2012 року по справі 2а/0570/3505/2012 залишено без розгляду у зв’язку з пропуском Державним підприємством «Красноармійськвугілля» встановленого законом строку звернення до адміністративного суду за позовом Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до Державного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» про скасування постанови № 02/18-12-252 від 28 жовтня 2012 року. Станом на 09.07.2012 ухвала набрала чинності.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР «Про електроенергетику» (далі – Закон № 575/97-ВР) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Згідно з «Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 року №970, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону №575/97-ВР державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
Статтею 27 Закону №575/97-ВР встановлено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб’єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою
«Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 року №970.
Відповідно до пункту 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 3 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до пункту 10 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд задовольняє позовні вимоги Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення суми штрафу в сумі 1700,00 грн.
Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись статтями 2; 8-12; 17-20; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 186; 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
адміністративний позов Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення суми штрафу в розмірі 1700 гривень за постановою від 28.10.2011 №02/18-12-252 задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (85322, Донецька область, м. Димитрів, вул. Ватутіна, 1, код ЄДРПОУ 32087941) на користь Державного бюджету України штраф в сумі 1700 (тисяча сімсот) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.