ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
16 липня 2012 року 16 год. 35 хв. № 2а-6516/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого - судді Данилишина В.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси до публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" про стягнення з відповідача коштів.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва 14 травня 2012 року надійшов позов управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси (також далі за текстом - позивач, УПФУ в Приморському районі міста Одеси) до публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" (також далі за текстом - відповідач, ПАТ "Укргазбуд") про стягнення з відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах, за липень-серпень 2011 року у розмірі 21196,54 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах, за липень-серпень 2011 року. Просив поновити пропущений з поважних причин строк звернення до суду, пояснивши, що позивач уже звертався до суду з вимогою стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у загальному розмірі 96600,49 грн., у тому числі первинні позовні вимоги - у розмірі 75403,95 грн., уточнені позовні вимоги щодо збільшення суми заборгованості - у розмірі 21196,54 грн. Однак, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 вересня 2011 року позовні вимоги задоволено без урахування уточнень щодо збільшення суми заборгованості, у зв’язку з чим позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 21196,54 грн.
Ухвалою суду від 16 травня 2012 року відкрито скорочене провадження в адміністративний справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати безпосередньо до канцелярії суду письмові заперечення проти позову із посиланням на докази, якими вони обґрунтовуються, або письмову заяву про визнання позову.
До суду 28 травня 2012 року надійшли заперечення представника відповідача проти позову, у зв’язку з чим ухвалою суду від 29 травня 2012 року відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду у судовому засіданні.
У судове засідання представник позивача не прибув, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. До суду 27 червня 2012 року надійшло письмове клопотання представника позивача про розгляд справи у порядку письмового провадження без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у їх задоволенні повністю з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову, поданих до суду 28 травня 2012 року та 05 липня 2012 року. Пояснила, що до надісланої відповідачу копії позову долучено копії розрахунків, зі змісту яких неможливо визначити період роботи працівників, що у свою чергу, не дозволяє правильно застосувати ту чи іншу норму. Єдиним документом, який дає право на отримання працівником пільгової пенсії є відповідна довідка, у якій зазначено період роботи на підприємстві, посада, стаж роботи, проте, такі документи у додатках до позову відсутні. На думку представника відповідача, викладене спростовує доводи позивача щодо існування у відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах. Крім того, зазначила, що спір, що виник між позивачем та відповідачем, взагалі не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (також далі за текстом - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд -
ВСТАНОВИВ:
Будівельно-монтажне управління № 10 ПАТ "Укргазбуд" (також далі за текстом - БМУ-10), яке є структурним підрозділом ПАТ "Укргазбуд", як страхувальник, який сплачує страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, перебуває на обліку у позивача за реєстраційним № П0019.
На момент пред’явлення до суду позову за відповідачем обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за липень-серпень 2011 року у розмірі 21196,54 грн., яка виникла у зв’язку із здійсненням позивачем витрат на виплату та доставку працівникам БМУ-10 пенсій за віком на пільгових умовах у вказаному розмірі.
Так, позивачем до БМУ-10 направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку вказаних пенсій, призначених на пільгових умовах, за липень-серпень 2011 року у розмірі 21196,54 грн., однак такі витрати по даний час залишаються не погашеними.
Відповідно до п.п. "а", "б" ст. 13 Закону "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Згідно з абзацом 1 ч. 2, абзацом 4 п. 1 ч. 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно з п.п. 1, 2 ст. 1, абзацом 4 п. 1 ст. 2, абзацом 3 п. 2 ст. 4 Закону України "Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є: 1) суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; 2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у п. 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Для платників збору, визначених п.п. 1, 2 ст. 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.
На обов’язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.
Згідно з п.п. 6.1, 6.4, абзацом 1 п. 6.8, абзацом 1 п. 6.9 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (також далі за текстом - Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 п. 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу 1 ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у п. 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
З аналізу викладених норм вбачається, що відповідач зобов’язаний відшкодовувати позивачу витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У матеріалах справи міститься копія постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 вересня 2011 року у справі № 2а-10858/11/2670 за позовом УПФУ в Приморському районі міста Одеси до акціонерного товариства фірми "Укргазбуд" про стягнення заборгованості у розмірі 75403,95 грн., якою позов УПФУ в Приморському районі міста Одеси задоволено та з акціонерного товариства фірми "Укргазбуд" стягнуто заборгованість у вказаному розмірі.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2012 року вказану постанову Окружного адміністративного суду міста Києва залишено без змін.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п’ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про доведеність факту існування у відповідача заборгованості перед позивачем.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За переконанням суду, у ході судового розгляду справи позивач надав достатньо доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.
Представник відповідача у ході судового розгляду справи, за переконанням суду, достатньо доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються заперечення проти позову, не надала.
На підставі викладених обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси до публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" про стягнення з відповідача коштів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
У зв’язку з ухваленням судового рішення на користь суб’єкта владних повноважень та відсутністю з його сторони судових витрат, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-11, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Задовольнити повністю позов управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси до публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" про стягнення з відповідача коштів.
2. Стягнути з публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" (ідентифікаційний код 14277604, місцезнаходження: вул. О. Пироговського, 19, корпус 2, м. Київ, 03110) на користь держави в особі управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси (р/р 256013013705 у ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 328845, код ЄДРПОУ 26302649) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах, за липень-серпень 2011 року у розмірі 21196,54 грн. (Двадцять одна тисяча сто дев’яносто шість гривень п’ятдесят чотири копійки).
3. Копії постанови направити сторонам.
Відповідно до ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Згідно зі до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.М. Данилишин