12.09.2012
№ 2а/0506/103/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2012 року Волноваський районний суд Донецької області
в складі:головуючого судді - Троян Л.Г.
при секретарі - Сушко Я.Р.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Арсентьєвої В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Волноваха адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Волноваському районі про скасування рішення, визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії
В с т а н о в и в:
25.06.2012 позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, посилаючись на те, що він отримав право на пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу»24.05.2012 він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на день звільнення згідно ст..37 Закону України «Про державну службу»з урахуванням матеріальної допомоги та індексації з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Рішенням управління Пенсійного Фонду України в Волноваському районі №1031 від 29.05.2012 року в перерахунку відмовлено в зв'язку з тим що зазначені виплати були разовими та не входили до складу заробітної плати.
Вважає відмову незаконною та просив суд скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі № 1031 від 29.05.2012 та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2012 з урахуванням сум матеріальної допомоги та грошової індексації.
В судовому засіданні позивач та його представник на позові наполягали.
Представник відповідача в позові просила відмовити та пояснила, що згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінетів Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»не вносилися і, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеним нормативно-правовими актами.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Волноваському районі, де отримує пенсію за віком. 24.05.2012 він звернувся з заявою про перерахунок пенсії на день звільнення згідно ст..37 Закону України «Про державну службу»з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням управління Пенсійного Фонду України в Волноваському районі №1031 від 29.05.2012 року в перерахунку відмовлено в зв'язку з тим що зазначені виплати були разовими та не входили до складу заробітної плати.
Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670»визнано такими, що втратили чинність: п. п. 1.2. п. 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008, року за № 1161/15852; форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці»структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу»передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, якому відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.06.2012 року.
При зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір, який не підлягає стягненню з відповідача, так як відповідно до ст..5ч.1п.18 Закону України Про судовий збір Пенсійний Фонд України від сплати судового збору звільнений.
На підставі Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну службу», «Про оплату праці», керуючись ст.ст. 5, 6, 71, 160, 161-163 КАС України, суд -
П о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Волноваському районі про скасування рішення, визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, До нецької області № 1031 від 29.05 .2012 р. про відмову в перерахунку пенсії.
Визнати незаконною відмову УПФУ у Волноваському районі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до довідки форми № 5-1від 14.02.2011 року.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі провести з 01.06.2012 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально -побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: