Рішення № 25985789, 13.09.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
13.09.2012
Номер справи
5/5005/6156/2012
Номер документу
25985789
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13.09.12р. Справа № 5/5005/6156/2012

За позовом: Прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Малятко", м. Дніпропетровськ

Третя особа -1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ, м. Дніпропетровськ

Третя особа -2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ

Про: зміну Договору оренди земельної ділянки від 05.02.2003 року, площею 0,1915 га (площа частки складає 0,0036 га)

Суддя: Крижний О.М.

Представники:

Від позивача: Сухова М.П., довіреність від 20.12.2011 року, посвідчення №310 від 19.12.2011 року, помічник прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська

Від позивача: Герасимчук С.С., довіреність №7/11-2524 від 23.12.2011 року, представник

Від відповідача: не з'явився

Від третьої особи-1: Бичкова К.І., довіреність №12/12-2 від 12.01.2012 року, представник

Від третьої особи-2: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Жовтневого району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малятко", у якому з урахуванням уточнень просить виключити п.3.2 договору оренди земельної ділянки від 05.02.2003 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Малятко", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б., зареєстрований в реєстрі за №428, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №3009 від 06.03.2003 року та внести зміни до п.1.3 та п.3.1 зазначеного договору вклавши їх в такій редакції:

"п. 1.3 Нормативна грошова оцінка частки земельної ділянки станом на 15.06.2012р. становить 67 776,48 грн.";

"п. 3.1 Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 2 033 грн. 29 коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється (обчислюється) відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим Кодексом і вноситься орендарем на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту".

Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

Представник Дніпропетровської міської ради позовні вимоги прокурора підтримав у повному обсязі та надав відповідні пояснення стосовно визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та річної орендної плати.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Малятко" у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Матеріали справи містять клопотання відповідача про розгляд справи без участі представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Малятко" (а.с.82).

Відзиву на позов Товариство з обмеженою відповідальністю "Малятко" до суду не надало, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (ст. 75 Господарського процесуального кодексу України).

Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ підтримує позовні вимоги прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська у повному обсязі та просить прийняти рішення відповідно до чинного законодавства на розсуд суду. Також представником третьої особи-1 надані пояснення, відповідно до яких зазначає, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, витребуваний ухвалою суду, надати не може, оскільки така послуга є платною, у зв'язку з чим просить при винесенні рішення по справі №5/5005/6156/2012 керуватися довідкою Управління з розрахунком нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 1 кв.м.

Представник Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

21.08.2012 року від Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська надійшли пояснення з приводу розрахунку орендної плати відповідно до договору оренди земельної ділянки від 05.02.2003 року.

Розгляд справи був відкладений з 02.08.2012 року на 21.08.2012 року, з 21.08.2012 року на 05.09.2012 року, з 05.09.2012 року на 13.09.2012 року.

В судовому засіданні 13.09.2012 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення помічника прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська, представників позивача та третьої особи-1, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 06.11.2002 року №173/4 між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Малятко" (орендар) 05 лютого 2003 року був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає на умовах цього договору частку (1,87%) у користуванні земельною ділянкою загальною площею 0,1915 га (площа частки складає 0,0036 га), що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, бульвар Слави, 6, для фактичного розміщення магазину, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 69099060 згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Відповідно до п. 1.3 договору грошова оцінка частки земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладення цього договору: 27 550,24 грн.

Земельна ділянка передається до 06.11.2017р. Після закінчення терміну дії договору його дія скінчується (п.2.1 договору).

Підписаний сторонами та нотаріально посвідчений договір набуває чинності після державної реєстрації (п.2.2 договору).

Зазначений договір підписаний сторонами, посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б., зареєстрований в реєстрі за №428. Названий договір зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №3009 від 06.03.2003 року.

Відповідно до п.3.1 договору сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 4 132,55 грн. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року (п.3.2 договору).

Розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку. Сума орендної плати індексується у разі збільшення ставок земельного податку за умови виплати її у повному обсязі до закінчення терміну дії договору (п.п. 3.3, 3.4 договору).

Отже, сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни договору орендної плати. Законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.5.1).

В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 року втратив чинність Закон України "Про плату за землю" (ч. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України). Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Прокурор Жовтневого району м. Дніпропетровська вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.02.2003 року, що і є причиною спору.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

З метою приведення рішень міської ради та проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства Дніпропетровська міська рада прийняла рішення №216/8 від 02.02.2011 року "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства", відповідно до п.1 якого вирішила до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Таким чином, відповідач має сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Як вбачається з листа Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області №10/10-797 від 15.06.2012 року наданого на запит прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська, нормативна грошова оцінка 1 кв. м. земельної ділянки по бул. Слави (кадастровий номер 69099060) для комерційної діяльності складає 1 882,68 грн. (а.с.32).

Згідно листа Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №13678/10/15-4 від 20.06.2012 року „Про надання інформації" розрахунок суми орендної плати за землю на 2012 рік (у розмірі 3%), згідно наданої нормативно грошової оцінки за 1 кв.м. по Товариству з обмеженою відповідальністю "Малятко" -на підставі договору оренди землі від 06.03.2003 року №3009 (земельна ділянка за адресою: м. Дніпропетровськ, бульвар Слави, 6 (кадастровий №6999060), загальною площею -0,0036 га) складає: нормативно грошова оцінка 1 кв.м. вказаної земельної ділянки для комерційної діяльності -1 882,68 грн.; річна сума на 2012 рік -2 033,29 грн., з них січень -169,44 грн., лютий - 169,44 грн., березень - 169,44 грн., квітень - 169,44 грн., травень - 169,44 грн., червень - 169,44 грн., липень - 169,44 грн., серпень - 169,44 грн., вересень - 169,44 грн., жовтень - 169,44 грн., листопад - 169,44 грн., грудень -169,45 грн. (а.с. 29-31).

Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.3.4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства").

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

З метою приведення умов договору оренди земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства міський голова звертався до відповідача, як орендаря земельної ділянки комунальної власності у м. Дніпропетровську (лист від 18.02.2011 року №7/22-185 „Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства"), з пропозицією привести договір оренди землі, укладений з відповідачем у відповідність до вимог Податкового кодексу України та рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року №216/8.

Також пропозиція міського голови була опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради у газеті „Наше місто" від 22.02.2011р. №26 (3306) в офіційному повідомленні. Згідно названого повідомлення відповідачу необхідно було у двотижневий строк, з моменту опублікування повідомлення (до 08.03.2011 року) звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладення додаткового договору.

Прокурор зазначає, що у строк, визначений повідомленням, відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, додатковий договір не підписав.

Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею, рішенням Дніпропетровської міської ради встановлений розмір річної орендної плати в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про виключення п.3.2 та внесення змін до пунктів 1.3, 3.1 договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Малятко", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б., зареєстрований в реєстрі за №428, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №3009 від 06.03.2003 року.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Отже, позовні вимоги прокурора Жовтневого району міста Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1 073 грн. підлягає стягненню з відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Виключити п.3.2 договору оренди земельної ділянки від 05.02.2003 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Малятко", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б., зареєстрований в реєстрі за №428, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №3009 від 06.03.2003 року та внести зміни до п.1.3 та п.3.1 зазначеного договору виклавши їх в такій редакції:

"п. 1.3. Нормативна грошова оцінка частки земельної ділянки станом на 15.06.2012р. становить 67 776,48 грн.";

"п. 3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 2 033 грн. 29 коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється (обчислюється) відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим Кодексом і вноситься орендарем на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Малятко" (49000, м. Дніпропетровськ, бул. Слави, 6, ідентифікаційний код 13463894), в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31214206783005 в Відділенні банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012, КБКД 22030001, ідентифікаційний код суду 03499891, пункт 2.2. з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору) судовий збір у розмірі 1 073 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя О.М. Крижний

Повне рішення складено -14.09.2012 року.