ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 серпня 2012 року 12:48 № 2а-4642/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Логопарк Хаджибей» до Державної податкової інспекції в Біляївському районі Одеської області Державної податкової службипровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень від 26.09.2011р. та від 09.12.2011р.,за участю:
позивача - Алексюк М.І.
відповідач -Неплій І.А.
прокуратури - Городнича О.М.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30 серпня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Логопарк Хаджибей»(далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції в Біляївському районі Одеської області Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень від 26.09.2011р. №0001461502, від 09.12.2011р. №0001871502 та №0001881502.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення -рішення прийняті відповідачем протиправно, а тому підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на те, що податкові повідомлення -рішення прийняті правомірно.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією в Біляївському районі Одеської області проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Логопарк Хаджибей»за результатами якої 06.09.2011р. складено акт №1618/1502/35452149 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість (далі по тексту -Акт перевірки).
Актом встановлено порушення п.п. «б»п. 200.14 статті 200 Податкового кодексу України, а саме: зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 1 828 114грн.
На підставі встановленого порушення відповідачем 26.09.2011р. прийнято податкове повідомлення -рішення №0001461502, яки за порушення п.п. «б»п. 200.14 статті 200 Податкового кодексу України позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 1 828 114грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 457 028грн.
В порядку адміністративного оскарження податкове повідомлення - рішення №0001461502 залишено без змін, проте, збільшено суму штрафних санкцій на суму 457 029грн. та донараховано податкове зобов'язання з ПДВ за липень 2011 року в розмірі 667грн. та суму штрафних санкцій в розмірі 116,75грн.
9 грудня 2011 року відповідачем прийняті податкові повідомлення -рішення №0001871502, яким за порушення п.п. «б»п. 200.14 статті 200 Податкового кодексу України та на підставі рішення ДПА в Одеській області про результати розгляду первинної скарги №41354/10/25-007 від 30.11.2011р. до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 457 029грн. та №0001881502, яким за порушення п. 200.1 статті 200 Податкового кодексу України позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на суму 783,75грн., в тому числі 667грн. -основний платіж та 116,75грн. -штрафні санкції.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що позивачем формувався податковий кредит по ПДВ. В декларації з ПДВ за квітень 2010 року позивачем заявлена сума до відшкодування ПДВ в розмірі 3 378 325грн. В подальшому позивачем від'ємне значення з ПДВ формувалось лише в декларації за травень 2010 року в сумі 103 719грн. В жодній іншій декларації позивачем інше від'ємне значення по ПДВ не формувалось. В жодній поданій декларації з ПДВ після декларації за квітень 2010 року позивачем заявлялась до відшкодування фактично одна й та сама сума бюджетного відшкодування по ПДВ (за вирахуванням позитивних нарахувань ПДВ за відповідні періоди, на яку сума бюджетного відшкодування була зменшена).
Позивачем в деклараціях з ПДВ за період з квітня 2010 року по квітень 2012 року заявлено до бюджетного відшкодування суму ПДВ в розмірі 54 086 742грн., при тому, що фактично за даними декларацій по ПДВ позивачем сформовано від'ємне значення по ПДВ у декларації за квітень 2010 року в сумі 3 378 325грн., до якого в декларації за травень 2010 року додано від'ємного значення на суму 103 719грн. В подальшому позивачем жодного від'ємного значення по ПДВ не формувалось, а отже право на отримання бюджетного відшкодування не виникало.
Позивачем до податкового органу подано декларацію з ПДВ за липень 2011 року в якій заявлено суму 1 828 114грн., яка підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів (р. 23.2 декларації).
Згідно з даними Декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року, рядок 9 «Усього податкових зобов'язань»у звітному періоді складає 667,00грн. Податковий кредит у звітному періоді відсутній.
Значення рядка 21 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду, що включається до складу податкового кредиту звітного періоду»відображено у розмірі 3 376 135,00грн. (у тому числі рядок 21.3 «зменшено/збільшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу»- 3 376 135,00грн.); залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22 Декларації з ПДВ) відображено у розмірі 1 828 114,00грн. Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування) визначена в розмірі 1 828 114,00грн.
До графи 4 Довідки 2 «Частина залишку від'ємного значення фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участь у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до р.2 розрахунку бюджетного відшкодування)»у липні 2011 року включено частина залишку від'ємного значення фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участь у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до р.2 розрахунку бюджетного відшкодування)»у розмірі 1 828 114,00грн., яка утворилася у серпні 2009 року у сумі 1 052 029,00грн.; у вересні 2009 року у сумі 59 409,00грн.; у жовтні 2009 року у сумі 260 899,00грн.; у листопаді 2009 року у сумі 5 716,00грн.; у грудні 2009 року у сумі 2 854,00грн.; у січні 2010 року у сумі 92 148,00грн.; у лютому 2010 року у сумі 1 287,00грн.; у березні 2010 року у сумі 148 936,00грн.; у квітні 2010 року у сумі 103 319,00грн.; у травні 2010 року у сумі 94 450,00грн.; у листопаді 2010 року у сумі 6 667,00грн.
При цьому, згідно висновку до акту документальної перевірки з питань нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість №1723/23/35452149 від 16.09.2010 року за червень 2010 року ТОВ «Логопарк Хаджибей»податковим органом встановлено завищення суми бюджетного відшкодування в розмірі 3 376 135,00грн. та визначена сума р. 27 «сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду»-159 178,00грн. в результаті завищення податкового кредиту по податку на додану вартість на 3 535 314,00грн.
Тобто, за результатами акту перевірки №1723/23/35452149 від 16.09.2010 податковим органом встановлено відсутність залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду у червні 2010р. за період з серпня 2009р. по листопад 2010р. та його завищення на 3 376 135,00грн. Таким чином, позивачем неправомірно вказано у рядку 21.3 Декларації з ПДВ за липень 2011р. залишок від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу податок на додану вартість у розмірі 3 376 135,00грн.
Позивачем, в порушення p.V п. 4.6.1. Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України №41 від 25.01.2011 року не заповнено рядок 18 Декларації - різниця між сумою податкових зобов'язань і податкового - позитивне значення, однак сума ПДВ, яка повинна бути зазначена у рядку 18 Декларації, врахована при заповнені рядка 22 Декларації з ПДВ «залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду»(рядок 22 Декларації».
Внаслідок того, що податковим органом встановлено відсутність залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду та його завищення на 3 376 135,00грн., у липні 2011р. позивачем занижено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду на 667,00грн.(рядок 25 Декларації).
Згідно п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України).
Згідно п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п.п. 4.6.1 п. 4.6 ст. 4 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України №41 від 25.01.2011 року, якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації.
Підпунктом 4.6.2 п.4.6 ст. 4 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України №41 від 25.01.2011 року встановлено, що якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.
На підставі п.п.4.6.3 п.4.6 р.4 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України №41 від 25.01.2011 року якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Відповідно п.п. 4.6.4 п.4.6 p.4 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України №41 від 25.01.2011 року якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
Згідно п.п.4.6.5 п.4.6 р.4 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України №41 від 25.01.2011 року платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (ДЗ) (додаток 3).
Згідно п.п.4.6.7 п.4.6 р.4 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України №41 від 25.01.2011 року рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби.
Таким чином, ТОВ ''Логопарк Хаджибей" завищена сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за липень 2011 року на 1 828 114,00грн.
Відповідно до п.1 ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
З урахуванням частини другої п.1 ст. 123 Податкового кодексу України до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50 відсотків завищеної суми бюджетного відшкодування у липні 2011 року, а саме 914 057,00грн.
На підставі п.1 ст. 123 Податкового кодексу України за заниження податку на додану вартість за липень 2011р. на 667,00грн. до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 166,75грн.
Крім того, в матеріалах справи міститься копія постанови Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2011р. по справі №2а-10579/10/1570 за позовом ТОВ «Логопарк Хаджибей»до ДПІ в Біляївському районі Одеської області Державної податкової служби про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень -рішень від 01.10.2010р. №0004712300/0 та №0004702300/0, яка набрала законної сили та відповідно до якої судом визнані неправомірними та скасовані зазначені податкові повідомлення -рішення про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування в сумі 3 376 135грн. та визначення суми податкового зобов'язання у розмірі 159 178грн.
Отже, позивач намагається стягнути з Державного бюджету суму бюджетного відшкодування, яка вже була стягнута ним за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2011р. по справі №2а-10579/10/1570.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів на підтвердження своїх позовних вимог, а відповідач виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень від 26.09.2011р. №0001461502, від 09.12.2011р. №0001871502 та №0001881502, а тому адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Логопарк Хаджибей» вважається таким, що не підлягає задоволенню.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Логопарк Хаджибей»відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 06.09.2012р.
Суддя В.В. Амельохін