Постанова № 25983344, 29.08.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2012
Номер справи
0670/2519/12
Номер документу
25983344
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/2519/12

категорія 8.2.2

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2012 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Семенюк М.М.,

при секретарі - Лисайчуку А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємство "Ружин-молоко"

до Попільнянської міжрайонної державної податкової інспекції

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить, враховуючи надані в послідуючому уточнення до позовної заяви (т.1 а.с.199-202), визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Ружинському районі від 8 червня 2007 року за №№ 0000812301/0, 0000822301/0 повністю, № 0000802301/0 в частині донарахування ПДВ (основного платежу) в сумі 11627,00 грн. і штрафних санкцій в сумі 5813,50 грн. та № 0000491701/0 в частині нарахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 25519,98 грн. і штрафних санкцій в сумі 51039,96 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.07.2008 року (т.1 а.с.240-241) позовні вимоги задоволено повністю.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2009 року (т.1 а.с.270-273) постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 02.07.2008 року скасована та ухвалена нова, якою позовні вимоги задоволено частково - визнано нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000802301/0 від 08.06.2007 року, а у решті позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.03.2012 року (т.2 а.с.115-120) постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2009 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 08.06.2007 року № 0000491701/0 залишена в силі, в решті постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 02.07.2008 року та постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2009 року скасовані і справа в цій частині направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.

У зв'язку з ліквідацією Державної податкової інспекції в Ружинському районі, суд допустив заміну відповідача його правонаступником - Попільнянською міжрайонною державною податковою інспекцією.

Представники позивача в судовому засіданні заявлений позов щодо визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції в Ружинському районі від 8 червня 2007 року за №№ 0000812301/0, 0000822301/0 повністю, а № 0000802301/0 в частині донарахування ПДВ (основного платежу) в сумі 11627,00 грн. і штрафних санкцій в сумі 5813,50 грн. підтримали, з підстав, викладених в позовній заяві та уточненнях до неї.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, з підстав, викладених в письмових запереченнях на позовну заяву ( т.1 а.с.101-107, 195-198).

Проаналізувавши досліджені по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як вбачається з висновків акту перевірки від 30.05.2007 року № 151-2301/31826107 "Про результати виїзної планової перевірки Дочірнього підприємство "Ружин-молоко" (ідентифікаційний код 31826107) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р.", перевіркою встановлено ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку, що призвело до порушення, крім іншого:

- пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, пп. 7.4.1. п.7.4, пп. 7.7.1 п.7.7 ст.7, п. 11.21 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено податок на додану вартість за розрахунками з бюджетом в сумі 37041 грн.;

- п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року " Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ним переробним підприємствам молоко та м'ясо в живі вазі" та п. 11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" в частині:

- нецільового використання дотаційних коштів - 724387,94 грн.;

- неперерахування дотаційних коштів сільськогосподарським товаровиробникам - 16690,00 грн.

На підставі вказаного акту відповідачем 08.06.2007 року прийняті податкові повідомлення-рішення, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість:

- № 0000822301/0 - 16690,00 грн. за штрафними санкціями;

- № 0000802301/0 - 37041,00 грн. за основним платежем та 18521,00 за штрафними санкціями;

- № 0000812301/0 - 724387,94 грн. за штрафними санкціями.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон) та Порядком нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ним переробним підприємствам молоко та м'ясо в живі вазі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року (далі - Порядок).

Пунктом 11.21 ст.11 Закону визначено, що сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Порядку, переробні підприємства щомісяця складають розрахунок нарахування сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продаж переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі згідно з додатком 2 за фактичними даними про обсяги закупленого молока та м'яса в живій вазі і надходження на окремий рахунок сум податку на додану вартість; на підставі цього розрахунку переробними підприємствами проводиться остаточне перерахування платіжними дорученнями сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за здані молоко та м'ясо в живій вазі за звітний період; не перераховані на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням.

Відносно вимоги позивача про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000802301/0 в частині донарахування ПДВ (основного платежу) в сумі 11627,00 грн. і штрафних санкцій в сумі 5813,50 грн., суд вважає, що вона підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як зазначено в акті перевірки, на порушення пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, пп. 7.7.1 п.7.7 ст.7, п. 11.21 ст.11 Закону, п. 1 Порядку, позивач безпідставно користувався пільгою по податку на додану вартість при реалізації молочної продукції, спрямовуючи податок на додану вартість на виплати дотацій несільгосподарським товаровиробникам за продане переробному підприємству молоко (ДП "Ружин-молоко не надало підтверджуючих документів, що громадяни, зазначені в додатках до акту № 10-13, являються сільськогосподарськими товаровиробниками). Вищевказані порушення призвели до завищення чистої суми податкових зобов'язань по податковій декларації з податку на додану вартість (скорочена) на 12806,00 грн.

З п. 1 Порядку вбачається, що до сільськогосподарських товаровиробників відносяться сільськогосподарськи товаровиробники усіх форм власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства, яки реалізують переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі власного виробництва.

З додатків до акту № 10-13 (т. 1 а.с.72-75), та з самого акту, видно, що відповідач відніс до несільгосподарських товаровиробників фізичних осіб, по яким у позивача не було довідки форми № 3-ДФ.

Однак довідка форми № 3-ДФ, згідно Постанови КМ України від 01.08.2006 року № 1063 "Про затвердження Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку та її форми", дає право фізичній особі на отримання доходу від податкового агента без утримання податку, а ні в якому разі не засвідчує факт того, що він є сільськогосподарським товаровиробником і реалізоване ним переробному підприємству молоко є власного виробництва. При цьому суд звертає увагу на те, що вказана постанова набрала чинності з 09.08.2006 року.

Позивачем надані довідки відповідних сільських рад про те, що фізичні особи, зазначені в додатках 10-13 до акту, станом на 2006 рік утримували в підсобному господарстві корову та користуються земельною ділянкою.

Відповідач не довів, що фізичні особи, зазначені в додатках 10-13 до акту, не є сільськогосподарськими товаровиробниками.

Що стосується податкових повідомлень-рішень № 0000822301/0 та 0000812301/0, то суд вважає, що вони прийняті відповідачем правомірно з огляду на наступне.

В акті перевірки зазначено, що на порушення п. 11.21 ст. 11 Закону, п. 7 Порядку, станом на 01.01.2007 року на підприємстві рахуються не перераховані суми дотації, заборгованість по яких виникла станом на 01.01.2006 року - 16690,00 грн.

Як пояснив представник відповідача і це не заперечувалось представниками позивача, 16690,00 грн. не були перераховані підприємствам, які ліквідовані, а тому суд погоджується з висновком податкового органу, що в даному випадку вказані суми дотацій використовуються не за цільовим призначенням.

З акту перевірки вбачається, і не заперечується позивачем, що ним укладались договори доручення з приватними підприємцями (Повіреними) на здійснення останніми від імені та за рахунок ДП "Ружин-молоко" закупівлі молока від виробників. Повірені закупали молоко у особистих селянських господарств, на підтвердження чого складали платіжні відомості (т. 2 а.с.24-32), в яких зазначалась загальна сума виданих коштів та відсутні данні в який кількості придбано молоко в того чи іншого виробника, не зазначена сума самої дотації, у зв'язку з чим не можливо по вказаним відомостям встановити, яка сума дотації сплачена повіреними сільськогосподарським товаровиробникам при придбанні молока.

Відповідно до вимог п. 4 Порядку, під час приймання закуплених молока від особистих селянських господарств переробні підприємства виписують квитанцію за формою ПК-3а, в якій крім ваги та вартості закупленої продукції за договірними цінами, окремим рядком зазначаються суми дотацій, що належать сільськогосподарському товаровиробнику, виходячи із загального обсягу закупленої продукції та розміру дотацій згідно з попереднім розрахунком переробних підприємств.

Позивачем не заперечується той факт, що квитанції за формою ПК-3а, як і інший документ, в якому окремим рядком зазначались суми дотацій, що належать сільськогосподарському товаровиробнику, під час приймання закупленого молока від особистих селянських господарств не складалися, у зв"язку з чим суд погоджується з висновком відповідача щодо відсутності підтвердження виплат позивачем особистим селянським господарствам дотаційних коштів у розмірі 724387,94 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Ружинському районі від 08.06.2007 року № 0000802301/0 в частині донарахування податку на додану вартість за основним платежем в сумі 11627,00 грн. і за штрафними санкціями в сумі 5813,50 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: М.М. Семенюк

Повний текст постанови виготовлено: 04 вересня 2012 р.