ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" вересня 2012 р. Справа № Б-50/14-09
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого -Панової І.Ю.,суддів -Білошкап О.В., Хандуріна М.І.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІК - Харківське будівельне управління" -Макаричева В.В. на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 04.07.2012р. в частині скасування ухвали господарського суду Харківської області від 22.03.2012р., визнання дій ліквідатора ТОВ "ЛІК- Харківське будівельне управління" Макаричева В.В. неправомірними та зобов'язання ліквідатора Макаричева В.В. надати первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК - Харківське будівельне управління" за період з 01.10.2008р. по 13.12.2011р. ДПІ для проведення перевірки по справі №Б-50/14-09 за заявою Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІК - Харківське будівельне управління",-
в с т а н о в и в:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 22.03.2012р. відмовлено в задоволенні скарги Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова на дії ліквідатора.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04.07.2012р. апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова задоволено частково. Ухвалу господарського суду Харківської області від 22.03.12 р. скасовано в частині відмови в задоволенні скарги ДПІ у Київському районі м. Харкова про визнання дій ліквідатора ТОВ "ЛІК - Харківське будівельне управління" Макаричева В.В. неправомірними та зобов'язання ліквідатора Макаричева В.В. надати первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК-ХБУ" за період з 01.10.2008 р. по 13.12.2011 р., ДПІ для проведення позапланової виїзної перевірки.
Задоволено скаргу ДПІ у Київському районі м. Харкова та визнано дії ліквідатора ТОВ " ЛІК-ХБУ" Макаричева В.В. неправомірними.
Зобов'язано ліквідатора Макаричева В.В. надати первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК-ХБУ" за період з 01.10.08 р. по 13.12.11 р., ДПІ для проведення позапланової виїзної перевірки.
В іншій частині ухвалу господарського суду Харківської області від 22.03.12 р. залишено без змін.
Ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІК - Харківське будівельне управління" Макаричев В.В. звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Харківського апеляційного господарського суду від 04.07.2012р. в частині скасування ухвали господарського суду Харківської області від 2.03.2012р., визнання дій ліквідатора ТОВ "ЛІК- Харківське будівельне управління" Макаричева В.В. неправомірними та зобов'язання ліквідатора Макаричева В.В. надати первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК - Харківське будівельне управління" за період з 01.10.2008р. по 13.12.2011р. ДПІ для проведення перевірки скасувати та залишити в силі ухвалу господарського суду Харківської області від 22.03.2012р., посилаючись на порушення та неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Тому колегія суддів вважає можливим розглянути справу у їх відсутність.
Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, ухвалою суду першої інстанції від 10.02.2009р. порушено провадження по справі про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІК - Харківське будівельне управління" за заявою Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.
Постановою господарського суду Харківської області від 12.07.2011р. ТОВ "ЛІК - Харківське будівельне управління" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Макаричева В.В.
08.02.2012р. Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова звернулась до суду першої інстанції зі скаргою на дії ліквідатора, в якій заявник просить зобов'язати ліквідатора Макаричева В.В. надати ДПІ первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК-ХБУ" для проведення позапланової виїзної перевірки та зупинити ліквідаційну процедуру.
Відмовляючи ДПІ у Київському районі м. Харкова в задоволенні вимог щодо зупинення ліквідаційної процедури для проведення ДПІ позапланової виїзної перевірки ТОВ "ЛІК-ХБУ" та прийняття рішень за результатами такої перевірки, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що нормами ГПК України не передбачено можливості зупинення ліквідаційної процедури з зазначених ДПІ підстав.
Відмовляючи ДПІ у Київському районі м. Харкова в задоволенні скарги на дії ліквідатора Макаричева В.В. суд першої інстанції зокрема виходив з того, що з моменту порушення провадження у справі про банкрутство згідно з ухвалою від 10.02.2009 р. до моменту виходу за місцезнаходженням ліквідатора 14.12.2011 р. Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова не вживала заходів щодо проведення відповідної перевірки; що працівниками органу державної податкової служби здійснено вихід за адресою місцезнаходження ліквідатора, тоді як адреса боржника є іншою.
Скасовуючи ухвалу суду першої інстанції про відмову в задоволенні скарги ДПІ у Київському районі м. Харкова в цій частині, визнаючи дії ліквідатора ТОВ "ЛІК-ХБУ" Макаричева В.В. неправомірними, зобов'язуючи ліквідатора Макаричева В.В. надати первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК-ХБУ" за період з 01.10.2008 р. по 13.12.2011 р. ДПІ для проведення позапланової виїзної перевірки, суд апеляційної інстанції виходив з того, що ліквідатор не забезпечив ДПІ можливості виконання покладених на неї судом обов'язків щодо проведення позапланової перевірки діяльності боржника, тоді як ДПІ вживалися відповідні заходи з метою проведення такої перевірки.
Відповідно до ч.2 ст. 4-1 ГПК України провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим Кодексом, з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення визнаних судом вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) -фізична особа, яка має ліцензію, видану в установленому законодавством порядку, та діє на підставі ухвали господарського суду.
Відповідно до ч.6 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" при реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з врахуванням інтересів боржника та його кредиторів.
Повноваження ліквідатора регулюються положеннями ст.25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
Отже всі дії щодо виявлення кредиторів боржника -банкрута та включення до реєстру їх вимог здійснюються ліквідатором.
Згідно ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, за клопотання сторін чи за своєю ініціативою у випадках призначення господарським судом судової експертизи, надсилання господарським судом матеріалів до слідчих органів.
Оскільки судами попередніх інстанцій встановлено, що підстави, за яких заявник просить зупинити ліквідаційну процедуру до завершення проведення податкової перевірки та прийняття рішень за результатами такої перевірки, не передбачені ст. 79 ГПК України, тому правомірними є висновки судів попередніх інстанцій щодо неможливості задоволення вимоги ДПІ про зупинення ліквідаційної процедури.
Крім цього, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова просила суд зобов'язати ліквідатора надати ДПІ первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності для проведення позапланової виїзної перевірки з посиланням на неналежне виконання ліквідатором своїх зобов'язань щодо повідомлення ДПІ про ліквідацію боржника та ухилення ліквідатора від надання можливості ДПІ проведення позапланової перевірки боржника.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зокрема зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи -підприємця.
Відповідно до Наказу ДПА України "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" з метою оподаткування під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід: у 3-денний строк від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи:
1. заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП (додаток 17), дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП;
2. оригінал довідки за ф. N 4-ОПП;
3. копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення;
4. копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).
У такому самому порядку мають бути подані документи і в разі прийняття рішення про закриття відокремлених підрозділів юридичної особи.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, зазначені вимоги Закону ліквідатором Макаричевим В.В. не були виконані.
Статтею 78 Податкового кодексу України визначений порядок проведення документальних позапланових перевірок. Зокрема документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Згідно Наказу ДПА України "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" у зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять процедури, передбачені розділом XI Порядку.
Встановлений порядок зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): 1) заяви за формою № 8-ОПП від платника податків, 2) відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи, 3) відомостей з Єдиного державного реєстру чи з ЄДРПОУ про повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу, наявність судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру чи іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом рішення про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Згідно з пунктом 11.3. Порядку, у разі отримання вищезазначених документів від платника податків ДПІ приймає рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі. Перевірка призначається зокрема, протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим.
Відповідно до п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, тривалість яких встановлена у статті 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 Податкового кодексу України, можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків -не більш як на 5 робочих днів.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, у зв'язку із винесенням постанови про банкрутство ТОВ "ЛІК- Харківське будівельне управління" та у відповідності до п.п. 78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України начальником ДПІ у Київському районі м. Харкова видано наказ №2645 від 13.12.11р. "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ЛІК-ХБУ" за період з 01.10.2008 р. по 13.12.2011р. та направлення на перевірку № 1952 від 14.12.2011 р.
14.12.2011 року працівниками Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова здійснено вихід за місцезнаходженням ліквідатора Макаричева В.В., а саме: АДРЕСА_1, для вручення наказу та направлення на проведення перевірки.
Проте, як встановив суд апеляційної інстанції, ліквідатор Макаричев В.В. відмовився від отримання зазначених документів та відмовив у допуску посадових осіб податкового органу до проведення перевірки, мотивуючи свої доводи тим, що у нього відсутні фінансово-господарські документи ТОВ "ЛІК-ХБУ".
У зв'язку з цим ДПІ у Київському районі м. Харкова було складено акт № 2149/235/25185839 від 14.12.2011 року про відмову у допуску для проведення позапланової документальної виїзної перевірки, яким ДПІ підтвердило, що проведення позапланової виїзної перевірки не видається можливим.
Статтею 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зокрема передбачено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури зокрема підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу. З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.
Статтею 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконують свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Після визнання боржника банкрутом постановою суду першої інстанції від 12.07.2011 р. ліквідатор почав виконувати функції керівника боржника.
Отже, як вірно зазначив суд апеляційної інстанції, посилання суду першої інстанції на те, що з моменту порушення провадження у справі про банкрутство до моменту виходу за місцезнаходженням ліквідатора 14.12.2011 р. ДПІ не вживала заходів щодо проведення відповідної перевірки є безпідставними та не підтверджуються матеріалами справи.
Таким чином, суд апеляційної інстанції прийшов до правильного висновку про те, що ліквідатор не надав можливості Державній податкові інспекції у Київському районі м. Харкова виконати покладені на неї судом обов'язки щодо проведення позапланової перевірки діяльності боржника.
У зв'язку з цим ДПІ у Київському районі м. Харкова була позбавлена можливості провести позапланову перевірку банкрута та, у разі виявлення податкової заборгованості, заявити додаткові грошові вимоги до банкрута внаслідок ухилення ліквідатора від надання податковому органу необхідних для здійснення перевірки документів.
Отже, суд апеляційної інстанції правомірно скасував незаконну ухвалу суду першої інстанції про відмову в задоволенні скарги Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова на дії ліквідатора, визнав дії ліквідатора ТОВ "ЛІК- Харківське будівельне управління" Макаричева В.В. неправомірними та зобов'язав ліквідатора Макаричева В.В. надати первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК - Харківське будівельне управління" за період з 01.10.2008р. по 13.12.2011р. ДПІ для проведення перевірки.
Відповідно до статті 111-7 ГПК України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або в постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Враховуючи визначені ст. 1117 ГПК України межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанова Харківського апеляційного господарського суду від 04.07.2012р. в частині скасування ухвали господарського суду Харківської області від 22.03.2012р., визнання дій ліквідатора ТОВ "ЛІК- Харківське будівельне управління" Макаричева В.В. неправомірними та зобов'язання ліквідатора Макаричева В.В. надати первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК - Харківське будівельне управління" за період з 01.10.2008р. по 13.12.2011р. ДПІ для проведення перевірки по справі №Б-50/14-09 прийнята у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства, тому підстави для її скасування відсутні.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, які викладені в оскаржуваній постанові.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 -11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІК - Харківське будівельне управління" -Макаричева В.В. залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 04.07.2012р. в частині скасування ухвали господарського суду Харківської області від 22.03.2012р., визнання дій ліквідатора ТОВ "ЛІК- Харківське будівельне управління" Макаричева В.В. неправомірними та зобов'язання ліквідатора Макаричева В.В. надати первинні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності ТОВ "ЛІК - Харківське будівельне управління" за період з 01.10.2008р. по 13.12.2011р. ДПІ для проведення перевірки по справі №Б-50/14-09 залишити без змін.
Головуючий: Панова І.Ю. Судді:Білошкап О.В. Хандурін М.І.