ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 вересня 2012 р.
Справа №2а-728/10/0170/3
м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі"
до Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК
про скасування вимоги
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до відповідача про скасування вимоги № Ю-76/12 від 04.12.09 р. на суму 3717725,78грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.05.10 р. провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по справі №2а-27/13234.1-2007А-5002, яка знаходилась в провадженні Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.04.12 р. у справі №2а-27/13234.1-2007А-5002 постанову Господарського суду АР Крим від 02.04.2009 р. по справі №2а-27/13234.1-2007А скасовано; позов задоволено частково; стягнено з Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керч" на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Керч заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 578589,70 грн. станом на 01.01.2004 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.08.12 р. провадження у справі поновлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на відсутність недоїмки, вказаної в оскаржуваній вимозі з огляду на сплату у повному обсязі заборгованості до дня прийняття вимоги.
Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що станом на 01.12.2009 р. у позивача утворилась заборгованість з внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі облікових даних особової картки, заборгованості по фінансових санкціях та пені.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
З урахуванням вищевикладеного, приймаючи до уваги положення ст. 128 КАС України, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" є юридичною особою, ЄДРПОУ 19195199, зареєстровано 15.05.1992 р. Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 98303, АР Крим, м. Керч, вул. Години, буд.2-В, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 641891 та свідчить довідка статистики.
04.12.2009 р. УПФУ в м. Керч АР Крим направило на адресу позивача вимогу № Ю76/12 про сплату недоїмки зі страхових внесків, фінансових санкцій (штрафів), пені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в загальній сумі 3717725,78 грн.
Позивачем було оскаржено вимогу про сплату недоїмки № Ю 76/12 від 04.12.2009 р. до УПФУ в м. Керч АР Крим, зазначена скарга була залишена без задоволення, про що останнім було винесено рішення про результати розгляду скарги вих.№ 15911/10-22 від 22.12.2009 р.
Так, згідно з вказаним рішенням УПФУ в м. Керч АР Крим станом на 01.12.2009 р. підприємство має заборгованість перед Управлінням з внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3461167,52 грн., а також заборгованість по фінансових санкціях в сумі 119641,93 грн. та пені в сумі 136916,33 грн.
В рішенні про результати розгляду скарги УПФУ в м. Керч зазначає, що направлення вимоги пов'язано з повідомленням підприємства про суму існуючої станом на 01.12.2009 р. недоїмки по внесках, яке було сформовано на підставі облікових даних по картці особового рахунку підприємства, та заборгованості по фінансових санкціях та пені, отриманих підприємством та узгоджених згідно діючого законодавства, відповідно копії повідомлення про отримання фінансових санкцій від 14.01.2009 р. та поштового повідомлення про отримання повідомлення про нарахування пені від 01.09.2003 р.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 3 статті 6 КАС України суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду в м. Керч АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Ст. 17 п. 2 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин встановлений обов’язок страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону України № 1058 страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Згідно ст. 18 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати, про що зазначено в ч.6 ст. 18 Закону України № 1058.
Згідно Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 в редакції на час виникнення спірних правовідносин, яка визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме п.п.5.3.3 п. 5.3 ст. 5, страхові внески платниками, визначеними підпунктом 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції, сплачуються до 1 квітня року, наступного за звітним, на підставі даних річної податкової декларації.
Ст. 106 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені законом строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків, тобто недоїмкою, строк давності щодо стягнення якої не застосовується.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону України № 1058, яка діяла на момент вчинення правопорушення відповідачем вимог законодавства із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, яка, згідно п. 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми (п.8.4).
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону України № 1058 територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Відповідно до п. 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
Відповідно до п.8.3 вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи).
В матеріалах справи наявні картки особового рахунку позивача, що підтверджують наявність заборгованості позивача зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Посилання позивача на необґрунтованість вимоги відповідача щодо сплати пені та штрафних санкцій з огляду на наявність судового рішення Господарського суду АР Крим від 12.02.2007 р. про закриття провадження у зв'язку з відмовою позивача від позову по справі № 2-17/8444-2006 А про стягнення заборгованості, до загальної суми якої включено пеню в сумі 136916,33 грн., нарахованої на підставі повідомлення № 5614 від 24.09.2003 р. та штрафні санкції у сумі 119388,85 грн., застосовані на підставі рішення № 135 від 16.07.2003 р., а також недоїмки станом на 01.01.2004 р. у сумі 584424,00 грн., що відображено в оскаржуваній вимозі № Ю76/12 від 04.12.2009 р., не доводять протиправність винесення відповідачем оскаржуваної вимоги.
Так, постановою Господарського суду АР Крим від 02.04.2009 р. у справі № 2-27/13234.1-2007А заява Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим про перегляд ухвали Господарського суду АР Крим від 12.02.2007 р. по справі № 2-17/8444-2006 А за нововиявленими обставинами задоволено. Ухвала ГС АР Крим від 12.02.2007 р. у справі № 2-17/8444-2006 А скасована. Стягнуто з КРП "ВПВКГ в м. Керч" на користь УПФУ в м. Керч АР Крим заборгованість по збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 744357,96 грн. станом на 01.01.2004 р.
Апеляційну скаргу КРП "ВПВКГ в м. Керч" на вказане рішення постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.04.12 р. у справі № 2-27/13234.1-2007А/5002 задоволено частково. Постанову Господарського суду АР Крим від 02.04.2009 р. по справі № 2-27/13234.1-2007А скасовано; позов задоволено частково. Стягнено з КРП "ВПВКГ в м. Керч" на користь УПФУ в м. Керчі АР Крим заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 578589,70 грн. станом на 01.01.2004 р.
Посилання позивача на відсутність рішення про нарахування пені не відповідає вимогам чинного законодавства.
Так, відповідно до п.п.10.1 Інструкції № 21-1 від 19.12.2003 р. на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до абз.а) ч. 4 п. 10.1 Інструкції № 21-1 від 19.12.2003 р. документами, які є підставою для нарахування пені, є: документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України з позитивною сумою; звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду.
В матеріалах справи наявне рішення № 135 від 16.07.2003 р. про застосування до позивача фінансових санкцій за затримку сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Нарахування позивачу пені за порушення законодавчо встановлених строків погашення страхових внесків підтверджується повідомленням УПФУ в м. Керч АР Крим вих.№ 04-01-5/5614 від 24.09.03 р., яке було отримано представником позивача 01.11.03 р., про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення відправлення.
Оскаржувана вимога оформлена відповідно вимог чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства.
Позивачем в порядку ст. 71 КАС України не надано доказів, що підтверджують протиправність винесення відповідачем вимоги № Ю76/12 від 04.12.2009 р.
Позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Постанову винесено у повному обсязі 03.09.12 р.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.