Рішення № 25963778, 10.09.2012, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
6/5014/2178/2012
Номер документу
25963778
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10.09.12 Справа № 6/5014/2178/2012

За позовом

Державного підприємства "Придніпровська залізниця" , м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Нагольчанська", смт. Дубівський м. Антрацит Луганської області

про стягнення 15 400 грн. 00 коп.

Суддя Василенко Т.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Барчунінов К.О., дов. № 30 від 01.01.2012;

Коваленко Ю.М., дов. № 31 від 01.01.2012;

від відповідача: Солощенко Л.М., дов. № 05/874 від 29.08.2012;

Поет А.І., дов. № 05/875 від 29.08.2012.

Позивачем відповідач вказаний як Відкрите акціонерне товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Нагольчанська», але належною назвою відповідача є Публічне акціонерне товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Нагольчанська».

Обставини справи: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу в сумі 15 400 грн. 00 коп., згідно ст.ст. 118,122 Статуту залізниць за невірне зазначення маси вантажу в залізничній накладній.

Представниками відповідача до суду надане клопотання № 05/929 від 10.09.2012., за яким останні відповідно до ст. 233 ГК України просять суд зменшити розмір штрафних санкцій до 1/5 від заявленої суми, у зв'язку із скрутним матеріально -фінансовим становищем. Так, як доказ тяжкого фінансового стану представниками відповідача надана вимога про сплату боргу ПФУ в м. Антрацит із сумою заборгованості 1433261.32 грн., а також звіт про фінансові результати за 1 півріччя 2012.

Представниками позивача подані заперечення на клопотання відповідача від 10.09.2012. № 13-04/342, де зазначено про відсутність у відповідача виняткових обставин, з якими закон пов'язує зменшення розміру штрафних санкцій.

Крім цього, відповідачем наданий відзив на позовну заяву від 10.09.2012. № 05/932, за яким останній вказує на необґрунтованість позовних вимог та, зокрема, зазначає наступне.

Переважування вугілля здійснювалося іншим способом, ніж відправником. Так, первісно вугілля зважувалося на 200т вагах, а переваження здійснювалося на 150 тонних вагонних вагах.

Також позивачем не здійснено записів в розділах «Е»і «Є»комерційного акту, що є порушенням Правил складання актів.

Представники позивача надали усні пояснення з приводу поданого відзиву, за якими зазначили про необґрунтованість доводів останнього.

Розглянувши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

12.05.2012 зі станції Карахаш Донецької залізниці ПАТ ЦЗФ "Нагольчанська" здійснило відправлення групи вагонів згідно накладної № 51829216 на станцію Бердянськ Придніпровської залізниці ДП «Бердянський морський торгівельний порт».

Так, у накладній № 51829216 відповідачем вказано, що у вагоні № 65383671 маса нетто вантажу складає 67000 кг.

16.05.2012. при прибутті вагону на станцію призначення -Бердянськ Придніпровської залізниці згідно замовлення вантажоодержувача було проведено переважування маси вантажу у відповідних вагонах.

За результатами переважування встановлено, що фактична вага вантажу у вагоні № 65383671 не відповідає заявленій у супровідній накладній, а саме виявлено, що маса нетто складає 61 200 кг., замість 67 000 кг., що на 5 800 кг. менше, ніж визначено у накладній.

Переважування здійснено за участю представників станції і вантажоодержувача та за результатами складено комерційний акт АА № 043316/192 від 16.05.2012.

Оскільки відповідачем був припущений факт невірного зазначення у накладній маси вантажу, позивач нарахував штраф відповідно до положень ст.ст.118, 122 Статуту залізниць у сумі 15 400 грн. 00 коп., який просить стягнути на свою користь.

Відповідач проти позовних вимог заперечив та просив зменшити суму штрафу.

Позивач заперечує щодо зменшення штрафних санкцій.

Оцінивши матеріали справи та доводи представників сторін у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення; загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Як встановлено ч.3 ст. 909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.

Згідно ч. 5 ст. 307 ГК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.

Як зазначено в ст. 6 глави 1 Статуту залізниць України (далі -Статут), накладна -це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи -одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.

Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).

В даному випадку, відповідач, за накладною № 51829216 зі станції Карахаш Донецької залізниці відправив вугілля -антрацит вантажоодержувачу - ДП «Бердянський морський торгівельний порт»на станцію призначення -Бердянськ Придніпровської залізниці.

Відповідно до статті 24 Статуту залізниць України, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

При контрольному переважуванні на станції Бердянськ Придніпровської залізниці була встановлена невідповідність фактичної маси вугілля даним, зазначеним у накладній.

Так, у вагоні № 65383671 виявлено, що маса нетто вантажу складає 61 200 кг, замість 67 000 кг, що на 5 800 кг. менше, ніж визначено у накладній.

За вказаними вище фактами складено комерційний акт АА № 043316/192 від 16.05.2012, який відповідач не оскаржив та не оспорив.

В той же час, в комерційному акті АА № 043316/192 від 16.05.2012 зазначено, що навантаження рівномірне, нижче бортів на 20-30 см, двері та люки вагону закриті, течі вантажу не було, маркування не порушене. В технічному стані вагон справний.

При цьому, згідно повідомлення зі станції Карахаш Донецької залізниці, контрольне переважування спірного вагону на станції відправлення не здійснювалося.

Правилами перевезень вантажів, а саме п.1.1. розділу 4 "Правила оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 №644 (z0861-00) (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) (z0763-11) зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила 24.06.2011 за № 765/19503), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих правил. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000. за № 861/5082, визначається відправником.

Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника.

Згідно п. 28 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082, вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), а у даному випадку вагон №65383671 є напіввагоном, приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

Пунктом 22 "Правила видачі вантажів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083, передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Так, згідно Правил перевезення вантажів, пункту 4, розділу 28 "Правила складання актів" (зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855), комерційного акту АА № 043316/192 від 16.05.2012 (а.с.9) контрольне переважування вагону №65383671 проводилось на 150 тонних вагонних вагах, тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст. 122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст.129 Статуту (п. 3.23 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 за № 04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" (зі змінами та доповненнями).

Згідно ст. 24 Статуту, вантажовідправник несе відповідальність за всі наслідки невірності, неточності або неповноту відомостей, зазначених ним у накладній.

Згідно із п.5.5 розділу 5 "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 №644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила 24.06.2011 за № 765/19503), якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України.

Як було наведено вище, факт невірного зазначення відомостей в накладній зафіксований комерційним актом АА № 043316/192 від 16.05.2012.

В той же час, стаття 118 Статуту залізниць України передбачає відповідальність для вантажовідправника не за ту чи іншу кількість вантажу, невідповідність якого виявлено між даними супровідних документів та даними, отриманими при фактичному переважуванні цього вантажу, а лише за сам факт виявлення такої невідповідності.

Разом з цим, статтею 122 Статуту визначено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Згідно накладної № 51829216 провізна плата на один вагон становить 3 080 грн. 00 коп., у зв'язку з чим сума штрафу складає 15 400 грн. 00 коп. (3 080 Х 5 = 15 400).

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного суд вважає, що позивач належним чином довів законність та обґрунтованість своїх позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими.

За таких обставин позовні вимоги щодо стягнення з відповідача штрафу за невірно зазначену масу вантажу у накладній є обґрунтованими.

Щодо клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу слід зазначити наступне.

У застосуванні статей 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.

Але, відповідно до частини 1 статті 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ч.1 ст.550 ЦК України встановлюється загальне правило про те, що кредитор має право на стягнення неустойки у всіх випадках порушення боржником зобов'язання, незалежно від того, виникли чи ні у зв'язку з цим порушенням збитки на стороні кредитора. Проте, частина 3 статті 551 ЦК України передбачає можливість зменшення за рішенням суду розмір неустойки, що стягується з боржника за порушення зобов'язання, якщо розмір неустойки значно перевищує розмір збитків. При цьому відсутність чи невисокий розмір збитків може бути підставою для зменшення судом розміру неустойки, що стягується з боржника.

Так, пунктом 1 ст. 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Частина 3 статті 83 ГПК України надає господарському суду право, ухвалюючи рішення, зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.

Отже, якщо порушення зобов'язання учасника господарських відносин не потягло за собою значні збитки для іншого господарюючого суб'єкта, то суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

У даному випадку позивачем не доведений суду факт наявності збитків у зв'язку із невиконанням відповідачем умов договору. Також слід визначити, що відповідач є збитковим підприємством та знаходиться у тяжкому фінансовому стані.

Так, із наданих відповідачем доказів вбачається, що товариство є вугільним підприємством, знаходиться в тяжкому фінансовому стані та має заборгованість зі сплати обов'язкових податків та зборів.

Виходячи з цього, суди мають право при прийнятті рішення про стягнення штрафу зменшувати його розмір з урахуванням усіх конкретних обставин справи.

В даному випадку, позивачем не доведено суду, що йому були спричинені будь-які збитки внаслідок невірно зазначених відомостей про масу вантажу, які були припущені відповідачем у наведених вище накладних.

Також, недовантаження вугілля не потягло за собою будь-яких наслідків і для безпеки залізниці або її шляхів та інших осіб.

Виходячи з наведеного слід вказати, що позивач нарахував штрафні санкції правомірно, але суд вважає за можливе зменшити їх до 12 320 грн. 00 коп. (розмір 4-х провізних плат).

За таких обставин позов слід задовольнити частково в сумі 12 320 грн. 00 коп., в решті позовних вимог відмовити.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача як на сторону, яка порушила вимоги чинного цивільного законодавства в повному обсязі.

На підставі викладеного, ст.ст. 118 та 122 Статуту залізниць України, керуючись 49, 82-85 ГПК України, суд

в и р і ш и в :

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Нагольчанська", смт. Дубівський м. Антрацит Луганської області, вул. Гагаріна, 51код 00179648, на користь:

- Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,108, код 01073828 штрафу в сумі 12 320 грн. 00 коп., витрати по сплаті судового збору у сумі 1 609 грн. 50 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 92 Господарського процесуального кодексу України рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції протягом десятиденного строку.

Дата виготовлення повного тексту та підписання рішення - 13.09.2012.

Суддя Т.А. Василенко