Категорія №10.2.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/6127/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ципко О.В.
при секретарі - Гаркуші Ю.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Щавинської Л.М. (довіреність від 30.12.2011 р.),
від відповідача: Аніканова І.В. (довіреність від 05.01.2012 р. №33/07-12),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Луганське" до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська про скасування рішення про застосування санкції " № 487 від 15.05.2012 р.,-
ВСТАНОВИВ:
08 серпня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Луганське" до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська про скасування рішення про застосування санкції " № 487 від 15.05.2012 р.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем 15.05.2012 року було винесено рішення № 487 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.11.2011 року по 16.01.2012 року у розмірі: штраф - 733930,95 грн., та пеня - 104044,30 грн.
Позивач зазначає, що підставою для рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки. Оскільки УПФУ у Луганській області не здійснена перевірка, то не має підстав про прийняття рішення про застосування фінансових санкцій (п.6 ч.11 ст.25 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464-VI).
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні надав суду заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що позивач суми єдиного внеску за жовтень 2011 року сплатив з порушенням строків, встановлених законодавством, тому Управлінням були правомірно застосовані штрафні санкції та пеню. Законом не передбачено будь-яких виключень щодо нарахування та сплати єдиного внеску або звільнення від фінансової відповідальності в разі порушення.
Дослідивши надані сторонами суду документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Як зазначено в п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративного суду публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Пенсійний фонд України та його органи, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів є публічно -правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню "адміністративної справи".
Судом встановлено, що державне підприємство "Луганськвугілля" є юридичною особою (а.с.10), зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 року за № 1 382 120 0000 000520 (а.с.9)
Відокремлений підрозділ "Шахтоуправління" державного підприємства "Луганськвугілля" має статус суб'єкта без права юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код - 36090220(а.с.11).
Відповідач - ДП "Луганськвугілля" в особі ВП шахтоуправління "Луганське", є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська, про що свідчить повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску.
Рішенням від 15.05.2012 року №487 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовано до ВП "Шахтоуправління "Луганське" штраф у розмірі 104044,30грн. за період з 21.11.2011 року до 16.01.2012 року (а.с.12).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"
Згідно ст. 1 вищезазначеного Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону № 2464-VI, платниками єдиного внеску є: роботодавці -підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Однією з обов'язків Платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VI, територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках передбачених в абзаці шостому ч.4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - платниками єдиного внеску є:
- роботодавці:
- підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.
Частиною 10 статті 25 Закону передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (ч.ч.13,14 ст. 25 Закону).
Державним підприємством "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шазтоуправління "Луганське", несвоєчасно сплачено (перераховано) суму єдиного внеску, тому суд вважає правомірним винесення 15.05.2012 року відповідачем рішення № 487 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, які підлягають сплаті підприємством.
22.05.2012 року позивач отримав Рішення № 487 від 15.05.2012р. управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. (а.с. 36)
Згідно ч. 8 ст. 9. Закону № 2464-VI, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9. Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Отже, законодавство передбачає обов'язок платника єдиного внеску сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, а не право. Щодо посилання позивача на тяжкий фінансовий стан, суд вважає, що це не є підставою для скасування Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а тим паче Рішення про результати розгляду справи.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 % несвоєчасно не сплачених сум.
Згідно з ч. ч. 10, 13 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку відсотка недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбачено цим Законом, починаючи з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Виходячи з викладеного, суд прийшов до висновку, що тяжкий стан платника єдиного внеску не є підставою для не застосування до підприємства штрафних санкцій, так як законодавством України закріплено обов'язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, а єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Суд вважає, що позивач не надав суду належні докази в обґрунтування позовних вимог про скасування Рішення № 487 від 15.05.2012 року, як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для задоволення позову.
Таким чином, з огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 04 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 88, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Луганське" до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська про скасування рішення про застосування санкції " № 487 від 15.05.2012 р. відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 12.09.2012 року.
Суддя О.В. Ципко