2-а-6126/11
2-а/0538/81/2012
П О С Т А Н О В А
20 серпня 2012 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді -Гноєвой С.С.,
при секретарі -Ковальовій М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
19 грудня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідачки про стягнення незаконно отриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10 квітня 2009 року як застрахована особа. 07 липня 2010 року та 17 січня 2011 року відповідачка звернулась до позивача із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сім'ї. При цьому відповідачем було надано декларацію про доходи, де було зазначено, що доходи сім'ї складаються з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та державної допомоги на дітей одиноким матерям, жодних виплат за місцем роботи відповідачка не отримує. Вказує на те, що під час здійснення державними інспекторами перевірки доходів отримувачів допомоги було виявлено, що ОСОБА_1 протягом 2010 року отримувала грошові кошти від Прокуратури Донецької області. 20.06.2011 року управлінням було отримана відповідь на запит з Прокуратури Донецької області, де зазначалося, що відповідачка протягом 2010 року отримала наступні виплати: в січні 2010 року - заробітку плату в сумі 692,97 грн., у лютому 2010 року - відпускні у сумі 738,40 грн., в червні 2010 року - матеріальна допомога на оздоровлення, в вересні 2010 року - матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань. Зазначені види виплат підлягали врахуванню під час обчислення сукупного доходу сім'ї, однак відповідач умисно не повідомила про них управлінню, внаслідок чого за період з 01.07.2010 року по 28.02.2011 року утворилась переплата на суму 1098,24 грн. Згідно діючого законодавства, на осіб, яким виплачується державна допомога, покладено обов'язок повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які випливають на виплату державної допомогу (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу, тощо). Однак, відповідачка ОСОБА_1 своєчасно не повідомила управління про те, що стала до роботи 16 лютого 2011року. Відповідний наказ Маріупольського транспортного прокурора було надано позивачеві лише 27 жовтня 2011 року, внаслідок чого утворилась переплата коштів в сумі 3872,40 грн. Загальна сума незаконно отриманої ОСОБА_1 допомоги становить 4970,64 грн. У заяві від 27.10.2011 року відповідачка зобов'язувалась добровільно сплатити суму переплати допомоги, одна на теперішній час кошти від неї на рахунок управління не надходили. На підставі викладеного просить суд стягнути з відповідачки ОСОБА_1 незаконно отриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 4970,64 грн.
В ході розгляду справи позивачем була надана заява про зменшення позовних вимог, згідно якої 06.01.2012 року відповідачем було добровільно сплачено частину переплати в сумі 2000 грн. Таким чином, сума незаконно отриманої ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить 2970,64 грн., яку просить стягнути з відповідачки на корить позивача.
Представник позивача Неясова А.А., що діє на підставі довіреності, у судовому засіданні надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та стягнути з відповідачки ОСОБА_1 незаконно отриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 2970,64 гривень.
Відповідачка до судового засідання не з'явилась за невідомих суду причин, про місце, день та час слухання справи повідомлялась своєчасно та належним чином.
Допитавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно до п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є матір'ю малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Також встановлено, що 07 липня 2010 року та 17 січня 2011 року відповідачка ОСОБА_1 подала до УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в якій вказала, що у разі будь-яких змін зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення.
Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 від 07 липня 2010 року та 17 січня 2011 року, відповідачкою вказано, що від організації ніяких виплат не отримує.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно ст. 23 Постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, зокрема: коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).
Як вбачається з Наказу Маріупольського транспортного прокурора №2 від 16 лютого 2011 року, ОСОБА_1 стала до роботи з 16 лютого 2011 року на посаду в.о. спеціаліста 1 категорії Маріупольської транспортної прокуратури.
Відповідно до повідомлення Прокуратури Донецької області за №18-57-558 від 16 червня 2011 року, доходи ОСОБА_1 у 2010 року склали: січень 2010 року - заробітна плата (01.01.2010 по 18.01.2010 року) - 692,97 грн., лютий 2010 року - відпускні (19.01.2010 по 01.02.2010) - 738,40 грн., червень 2010 року - матеріальна допомога на оздоровлення (до відпустки січня 2010 року) - 1256,02 грн., вересень 2010 року - матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань ( до відпустки січня 2010 р.) - 869 грн.
З заяви ОСОБА_1 складеної на ім'я Начальника УПСЗН Орджонікідзевського району від 27 жовтня 2011 року вбачається, що у зв'язку з переплатою допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 4970,64 грн. відповідачка зобов'язалась погасити вказану суму до 20 квітня 2011 року.
Відповідно до розрахунку суми надміру перерахованої допомоги, наданої позивачем, сума надміру перерахованої допомоги за період з 01.07.2010 р. по 31.10.2011 рік складає - 4970,64 грн., а з урахуванням зменшених позовних вимог та частковою сплатою ОСОБА_1 переплати у сумі 2 000 грн., сума надмірно перерахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає - 2 970,64 грн.
Таким чином, дослідивши у сукупності докази по справі, суд встановив надмірну виплату коштів державного бюджету допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 2 970,64 грн., яка підлягає стягненню з відповідачки у повному обсязі на користь Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району м. Маріуполя.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати не стягуються.
На підставі ст.13 п. 8, 33 п. 5, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001р., Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 159 України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради (юр.адреса: м. Маріуполь-87500, пр-т Перемоги, 16) р/р 35416017003158, в ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25968748, незаконно отриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2 970 (дві тисяч дев'ятсот сімдесят) гривень 64 копійки.
Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Гноєвой С. С.