Справа № 2-1848/12
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2012 року Ленінський районний суд м. Луганська
в складі: головуючого-судді: Женеску Е.В.
при секретарі: Тарасенко А.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська
справу за позовом Виконавчого комітету Луганської міської ради і Луганської міської ради до ОСОБА_1, третя особа -Управління Держкомзему м. Луганська в Луганській області, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
28 березня 2012 року Виконавчий комітет Луганської міської ради і Луганська міська рада звернулися до Ленінського районного суду м. Луганська із позовом до ОСОБА_1, третя особа -Управління Держкомзему м. Луганська в Луганській області.
В обґрунтування позивачі зазначили, що рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 13.11.2002 №291/140 гр. ОСОБА_1 була передана в довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років земельна ділянка площею 0,0060 га за адресою: АДРЕСА_1, під будівництво і розміщення гаражу. Між виконавчим комітетом Луганської міської ради та гр. ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки від 20.02.2003, державна реєстрація від 14.03.2003 №4302 (далі - Договір). Згідно з п. 2.1. розділу «Орендна плата»Договору, річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5. Пунктом 4.2 Договору встановлено, що умови договору оренди земельної ділянки діють у випадку, коли після набрання договором чинності законами України встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені договором, крім випадків, визначених ст. 21 Закону України «Про оренду землі». Статтею 21 Закону України «Про оренду землі»було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". На даний час вказані норми закріплені в ст. 288 Податкового кодексу України. З метою приведення Договору у відповідність до вимог діючого законодавства, Луганською міською радою листом від 11.07.2011 №01/03-13/4915/0/2-11 направлена пропозиція щодо внесення змін до Договору з проектом договору про внесення таких змін. В проекті договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.02.2003, державна реєстрація від 14.03.2003 №4302, Відповідачу було запропоновано:
1) абзац перший п. 2.1. розділу «Орендна плата»викласти в новій редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3». Це обґрунтовано тим, що прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-УІ від 03.06.2008 та ст. 288 Податкового кодексу України, направлені саме на підвищення ціни договору -розміру річної орендної плати. Розмір орендної плати за земельну ділянку розраховується за формулою залежно від: а) нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за допомогою якої встановлюється земельний податок; б) договірного коефіцієнту; в) площі земельної ділянки. Таким чином, зміна розміру договірного коефіцієнту призведе до зміни ціни договору, тобто наявні підстави для внесення змін у договір, визначені ст. 632 Цивільного кодексу України.
2) доповнити п. 2.10 розділу 2 «Орендна плата»договору новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, складає 43 123 (сорок три тисячі сто двадцять три) гривні 80 коп.». Це обґрунтовано тим, що відповідно до п. 4 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, що затверджено постановою КМУ від 19.03.2008 №224 питання правильності застосування порядку та визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки належить до компетенції Державного комітету України із земельних ресурсів. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як Витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Управління Держкомзему України в м. Луганську Луганської області є органом державної влади, уповноваженим на надання даних про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Так, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.08.11 №4-2-14/3050 за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,0060 га складає 43123,80 грн. Тобто, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки був визначений на підставі даних Управління Держкомзему у місті Луганськ Луганської області.
3) доповнити п. 2.1. розділу «Орендна плата»Договору оренди земельної ділянки новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.02.2003, державна реєстрація від 14.03.2003 за №4302, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 1293 (одна тисяча двісті дев'яносто три) грн. 71 коп.»; даний розмір орендної плати складається з розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки х на договірний коефіцієнт 3%. (43123,80 грн. х 3% = 1293,71 грн.)
4) викласти п. 2.2. розділу 2. «Орендна плата»в новій редакції: «річна орендна плата сплачується Орендарем до 01 вересня за поточний рік. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або уповноваженого їм органу». Це обгрунтовано тим, що відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу. А частина 287.5 статті 287 Податкового кодексу вказує, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
5) п. п. 2.2.1 п. 2.2 розділу 2 «Орендна плата»виключити;
6) п 2.5 розділу 2. «Орендна плата»договору викласти в наступній новій редакції: «2.5. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня в розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення»Це обґрунтовано тим, що відповідно до п. п. 1.1 ст. 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно п. 4 ст. 129 Податкового кодексу України, пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Тобто, законодавством встановлені інші правила нарахування пені, а Закон України від 21.12.2000 № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платники податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на який посилається п. 2.5 діючої редакції Договору, втратив чинність 01.01.2011 у зв'язку прийняттям Податкового кодексу України.
7) змінити у п. 6.1 розділу 6. «Інші умови»договору слова «Управлінні земельними ресурсами Луганської міської ради»на слова «Управління Луганське міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган, уповноваженим орендодавцем». Це обґрунтовано тим, що Управління земельними ресурсами Луганської міської ради ліквідовано, а на сьогодні контроль за використанням договорів здійснює інше управління, а саме - управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
Відповіддю на лист від 15.08.2011 №01/03-13/4915/0/2-11 відповідач відмовився на внесення змін до договору. Таким чином, як посилаються позивачі, відповідні зміни підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства, а вказана позиція підтверджується судовою практикою, зокрема -постановою Верховного суду України від 06.12.2010 по справі №2-1/10068-2008, в якій зазначено, що «Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. За таких обставин висновок Вищого господарського суду України про відсутність підстав для «несення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати ґрунтується на вимогах закону. Ураховуючи наведене, постанова Вищого господарського суду України від 22 грудня 2009 року підлягає скасуванню, а справа -направленню на новий розгляд до суду касаційної інстанції.»Постановою Вищого господарського суду України від 03.03.2011 по вказаній справі за наслідками нового розгляду позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі міської ради про внесення змін до договору оренди землі задоволені.
Враховуючи викладене, позивачі просили суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 20.02.2003, державна реєстрація від 14.03.2003 №4302, який укладений з громадянкою ОСОБА_1, відносно земельної ділянки площею 0,0060 га терміном на 49 років за адресою: АДРЕСА_1, під будівництво та розміщення гаражу, а саме: 1.1. п. 2.1. розділу «Орендна плата»договору викласти в новій редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3»; 1.2. доповнити п. 2.10. розділу 2. «Орендна плата»договору новим абзацом наступного змісту «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, складає -43 123 (сорок три тисячі сто двадцять три) грн. 80 коп.»; 1.3. доповнити п. 2.1. розділу «Орендна плата»Договору оренди земельної ділянки новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.02.2003, державна реєстрація від 14.03.2003 за №4302, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -1 293 (одна тисяча двісті дев'яносто три) грн. 71 коп.; 1.4. викласти п. 2.2. розділу 2. «Орендна плата»в новій редакції: «річна орендна плата сплачується Орендарем до 01 вересня за поточний рік. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або уповноваженого їм органу»; 1.5. пп. 2.2.1 п. 2.2 розділу 2 «Орендна плата»виключити; 1.6. п 2.5 розділу 2. «Оренда плата»договору викласти в наступній новій редакції: «2.5. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення»; в судове засідання викликати представників сторін; датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду; стягнути з відповідача витрати за сплату державного мита та ІТЗ та перерахувати їх на р/р 35413001003410, МФО 804013, код 35079336 УДКС у м. Луганськ ГУДКСУ у Луганській області.
В наступному представник позивача уточнив вимоги позову і просив суд судовий збір і витрати на ІТЗ стягнути з відповідача на користь Луганської міської ради на р/р 35413001003410, МФО 804013, код 35079336 УДКС у м. Луганськ ГУДКСУ у Луганській області.
В судове засідання представник позивачів не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги позову підтримали.
Відповідачка в судове засідання також не з'явилася, подала суду письмову заяву, в якій вимоги позову визнала, просила розглянути справу у її відсутність.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги позову підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
В силу ч. 1 п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин являється виключною компетенцією міської ради. Враховуючи те, що спірний договір оренди земельної ділянки укладений між відповідачем та Виконавчим комітетом Луганської міської ради, але на теперішній час вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин являється виключною компетенцією міської ради, позивачами є виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганська міська рада.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Луганської міської ради від 13.11.2002 № 291/14, гр. ОСОБА_1 була передана в оренду земельна ділянка загальною площею 0,0060 га терміном на 49 років за адресою: АДРЕСА_1 під будівництво і розміщення гаражу (а.с. 10).
З урахуванням наявного рішення між сторонами у справі було укладено договір оренди землі від 20.02.2003 року, державна реєстрація від 14.03.2003 №4302 (а.с. 6-7).
Відповідно до п. 2.1. розділу «Орендна плата»в існуючій редакції, річна орендна плата встановлюється розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений рішенням Луганської міської ради від 02.04.1999 року № 7/9. (Розрахунок розміру земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки додається до даного договору та є його невід'ємною частиною).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 № 309-VI були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі»було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". На даний час вказані норми закріплені в ст. 288 Податкового кодексу України.
Згідно п. 1 ч. 5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Таким чином, вимоги позивача щодо застосування коефіцієнту 3 для розрахунку орендної плати є обґрунтованими, адже визначення орендної плати на рівні не нижчому трикратного розміру земельного податку встановлено нормами чинного Податкового кодексу України.
Прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-УІ від 03.06.2008 та ст. 288 Податкового кодексу України, направлені саме на підвищення ціни договору -розміру річної орендної плати. Розмір орендної плати за земельну ділянку розраховується за формулою залежно від: а) нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за допомогою якої встановлюється земельний податок; б) договірного коефіцієнту; в) площі земельної ділянки.
З урахуванням викладеного, визначення в договорі річної орендної плати, про що просить позивач, а саме: доповнити п. 2.1. розділу «Орендна плата»Договору оренди земельної ділянки новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.02.2003, державна реєстрація від 14.03.2003 за №4302, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -1293 (одна тисяча двісті дев'яносто три) грн. 71 коп.», на думку суду має на меті врегулювання відносин сторін за договором та визначення їх прав та обов'язків за цим правочином.
Таким чином, зміна розміру договірного коефіцієнту призведе до зміни ціни договору, тобто наявні підстави для внесення змін у договір, визначені ст. 632 Цивільного кодексу України.
Відповідно до п. 4 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, що затверджено постановою КМУ від 19.03.2008 №224 питання правильності застосування порядку та визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки належить до компетенції Державного комітету України із земельних ресурсів.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як Витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Управління Держкомзему України в м. Луганську Луганської області є органом державної влади, уповноваженим на надання даних про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Так, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.08.11 №4-2-14/3050 за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,0060 га складає 43 123,80 грн. (а.с. 13)
Тобто, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки був визначений на підставі даних Управління Держкомзему у місті Луганськ Луганської області.
Враховуючи те, що для визначення розміру орендної плати необхідним є застосування такої величини, як нормативна грошова оцінка земельної ділянки, суд дійшов висновку, що вимоги про внесення таких доповнень є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 2.2. Договору оренди землі в поточній редакції, орендна плата сплачується шляхом перерахування коштів на рахунок міськфінвідділу; реквізити рахунку при сплаті орендної плати орендар уточнює у орендодавця. Викладення вказаних положень договору в наступній редакції, про яку просить позивач, а саме: «річна орендна плата сплачується Орендарем до 01 вересня за поточний рік. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або уповноваженого їм органу», не суперечить вимогам закону, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу, нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
П. 287.5 статті 287 Податкового кодексу вказує, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, вимоги позивача в цій частині відповідають вимогам закону і підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, оскільки за запропонованими умовами договору, передбачено порядок розрахунку орендної плати, порядок і строки її внесення, задоволенню підлягають вимоги позивача про виключення пп. 2.2.1 п. 2.2 розділу 2 «Орендна плата», яким визначено, що орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний період), який дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця).
На думку суду, у тому випадку, якщо залишити без змін вказане положення договору, наявність такої вказівки призведе до можливості неоднозначного трактування умов договору сторонами.
Відповідно до п 2.5 розділу 2 у чинній редакції, у разі несвоєчасного внесення орендної плати, орендар повинен сплатити пеню, яка нараховується на суму (включаючи суму штрафних санкцій) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на момент виникнення такого боргу, або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, згідно з Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-111.
Закон України від 21.12.2000 № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платники податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на який посилається п. 2.5 діючої редакції Договору, втратив чинність 01.01.2011 у зв'язку прийняттям Податкового кодексу України.
Згідно вимог пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно п. 4 ст. 129 Податкового кодексу України, пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Таким чином, у зв'язку із прийняттям Податкового кодексу, законодавством встановлені інші правила нарахування пені, а тому вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Пунктом 4.2 Договору встановлено, що зміна договору оренди можлива за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни договору оренди і спори вирішуються у судовому порядку; зміни і доповнення доданого договору вносяться шляхом укладання додаткових угод, що набирають чинність після підписання, нотаріального посвідчення і державної перереєстрації договору оренди і є невід'ємними частинами даного договору; умови договору оренди земельної ділянки діють у випадку, коли після набрання договором чинності законами України встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені договором, крім випадків, визначених ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а також випадків, визначених законами України, якщо вони підвищують рівень захисту прав орендарів, орендодавців і третіх осіб.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ( 2755-17 ).
Зміни до договору оренди землі, на необхідність внесення яких посилався позивач, обумовлені прийняттям Податкового кодексу, тоді як внесення відповідних змін спрямовано на захист прав орендодавця -Виконавчого комітету Луганської міської ради.
15.08.2011 року Луганською міською радою на адресу відповідача було спрямовано лист в якому зазначено на необхідність внесення змін до договору оренди, з урахуванням змін діючого законодавства, а також проект договору про внесення змін до договору оренди землі (а.с. 25-26).
У заяві, адресованій на ім'я Луганського міського голови, ОСОБА_1 повідомила про те, що не згодна на внесення змін до договорів оренди землі, у т.ч. договору від 20.02.2003 року державна реєстрація 4302 (а.с. 14).
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації. Згідно ст. 20 Закону України «Про оренду землі»державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленим законом. За ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Вказана позиція підтверджується судовою практикою, зокрема постановою Верховного суду України від 06.12.2010 по справі №2-1/10068-2008.
Вимоги позивача стосовно внесення змін до існуючого договору оренди землі є обґрунтованими і знайшли своє підтвердження протягом судового засідання, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. У разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від оплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок держави.
При зверненні до суду із даним позовом Управлінням Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за даним позовом було сплачено судовий збір у розмірі 107,30 грн., які підлягають стягненню з ОСОБА_1
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 632, 651 ЦК України, Земельним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.21, 30 Закону України "Про оренду землі", суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Виконавчого комітету Луганської міської ради і Луганської міської ради до ОСОБА_1, третя особа -Управління Держкомзему м. Луганська в Луганській області, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 20.02.2003, державна реєстрація від 14.03.2003 №4302, який укладений з громадянкою ОСОБА_1, відносно земельної ділянки площею 0,0060 га терміном на 49 років за адресою: АДРЕСА_1, під будівництво та розміщення гаражу, а саме:
1.1. п. 2.1. розділу «Орендна плата»договору викласти в новій редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3»;
1.2. доповнити п. 2.10. розділу 2. «Орендна плата»договору новим абзацом наступного змісту «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, складає -43 123 (сорок три тисячі сто двадцять три) грн. 80 коп.»;
1.3. доповнити п. 2.1. розділу «Орендна плата»Договору оренди земельної ділянки новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.02.2003, державна реєстрація від 14.03.2003 за №4302, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -1 293 (одна тисяча двісті дев'яносто три) грн. 71 коп.;
1.4. викласти п. 2.2. розділу 2. «Орендна плата»в новій редакції: «річна орендна плата сплачується Орендарем до 01 вересня за поточний рік. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або уповноваженого їм органу»;
1.5. пп. 2.2.1 п. 2.2 розділу 2 «Орендна плата»виключити; 1.6. п 2.5 розділу 2. «Оренда плата»договору викласти в наступній новій редакції: «2.5. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення»
Датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Луганської міської ради витрати за сплату судового збору у розмірі 107 (сто сім) гривень 30 копійок та перерахувати їх на р/р 35413001003410, МФО 804013, код 35079336 УДКС у м. Луганськ ГУДКСУ у Луганській області.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення -з дня отримання копії рішення, через Ленінський районний суд м. Луганська.
Головуючий -суддя: ______ Е.В. Женеску