ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 0670/3078/12
категорія 8.2.1
16 серпня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Токаревої М.С. ,
при секретарі - Василюк Т.М.,
за участю представників позивача та відповідача ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби, Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання нечинними податкові повідомлення рішення від 18.11.2008 р. №0007732330/0 та від 16.12.2008 р. №0007732330/1, стягнення суми бюджетного відшкодування по ПДВ за січень 2007 р. в розмірі 7789605,00 грн.
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби, Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання нечинними податкові повідомлення рішення від 18.11.2008 р. №0007732330/0 та від 16.12.2008 р. №0007732330/1, стягнення суми бюджетного відшкодування по ПДВ за січень 2007 р. в розмірі 7789605,00 грн. В обгрунтування позову позивач зазначає, що Новгорад-Волинською об’єднаною державною податковою інспекцією було проведено невиїзну документальну позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами поданого уточнюючого розрахунку за січень 2007 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалась в період з 01.07.2006 року по 31.12.2006 року. За результатами даної перевірки складено акт від 18.11.2008 року за №1344/05-53/23-30/33529350 на підставі якого були прийняті податкові повідомлення-рішення від 18.11.2008 року за № 0007732330/0 та від 16.12.2008 року № 0007732330/1, яким було зменшено ТОВ «Церсаніт Інвест» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року у розмірі 7789605,00 грн. Позивач просить визнати протиправним та скасувати оскаржувані податкові повідомлення-рішення, оскільки, вважає, що вони прийняті з порушенням норм діючого законодавства, крім того просить стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 7789605,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив його задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідачів позов не визнали та просили відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у письмових запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Новгорад-Волинською об’єднаною державною податковою інспекцією було проведено невиїзну документальну позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами поданого уточнюючого розрахунку за січень 2007 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалась в період з 01.07.2006 року по 31.12.2006 року, якою встановлено порушення абз. "а" п.п.7.7.2, п.п.7.7.3, п.п. 7.7.4, п..7.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", яке полягає у завищенні заявленої суми бюджетного відшкодування за січень 2007 року у розмірі 7789605,00 грн.
За результатами даної перевірки складено акт від 18.11.2008 року за №1344/05-53/23-30/33529350 на підставі якого були прийняті податкові повідомлення-рішення від 18.11.2008 року за № 0007732330/0 та від 16.12.2008 року № 0007732330/1, яким було зменшено ТОВ «Церсаніт Інвест» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року у розмірі 7789605,00 грн.
Відповідач вважає, що оскільки ТОВ своєчасно не заявило вказану суму до бюджетного відшкодування, то воно втратило право на відшкодування ПДВ. На думку відповідача, така сума не може в подальшому бути заявленою платником до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів і включатися до декларації інших періодів або дозаявлятись уточнюючим розрахунком, а зараховувана у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.
Відповідно до пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону (в редакції, що діяла до 28.12.2007 року), якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).
Законом України від 28.12.2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до підпункту "а" підпункту 7.7.2. пункту 7 статті 7 Закону.
З урахуванням зазначених змін бюджетному відшкодуванню відповідно до пп. "а" пп. 7.7.2 ст. 7 Закону підлягає частина від'ємного значення, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Таким чином, з наведеної норми Закону вбачається, що платник податків має право на бюджетне відшкодування стосовно тієї суми ПДВ, яка фактично сплачена у будь-якому попередньому податковому періоді, з урахуванням обмежень щодо строків давності (1095 днів), встановлених ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон 2181).
У зв'язку зі зміною порядку розрахунку суми бюджетного відшкодування, Наказом ДПА України від 17.03.2008 року №159 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" викладено в новій редакції форму податкової декларації з податку на додану вартість, затверджену наказом ДПА України від 30.05.97 р. № 166 (зі змінами) та затверджено додаток №2 до податкової декларації з податку на додану вартість "Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоду, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" (далі - Довідка).
Відповідно до абзацу "а" підпункту 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону, у разі якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної (документальної) перевірки податковий орган виявляє заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, то платнику надсилається податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту в зменшення податкових зобов'язань з цього податку у наступних податкових періодах.
В судовому засіданні представники відповідача не надали суду доказів стосовно того, що в ході проведення перевірки податковим органом виявлено суму заниження податку на додану вартість і що позивач внаслідок цього втратив право на бюджетне відшкодування.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону №2181, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Загальний порядок відображення платниками у звітності самостійно виявлених помилок (у тому числі надання уточнюючих розрахунків) з податку на додану вартість встановлено пунктом 4.4 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість (затвердженого наказом державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 р. № 166). Зокрема у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до якої включено уточнені показники, повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників. У разі, коли платник самостійно виявляє заниження бюджетного відшкодування внаслідок недекларування ним оплаченої частини від'ємного значення і цей факт не було виявлено органом податкової служби, такий платник може подати уточнюючий розрахунок і довідку за той період, в якому у нього виникло право на бюджетне відшкодування, задекларувавши в них виявлені показники.
Судом встановлено, що позивач подав до Новоград-Волинської ОДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2007 року (вх. від 12.11.2008 року №44788, вх. від 18.11.2008 року № 45387) та розрахунок суми бюджетного відшкодування, згідно яких дозаявлена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку складає 7789605 грн., що не заперечується представниками відповідача.
При цьому відповідач вважає, що позивачем порушено процедуру виправлення помилки, виявленої самостійно в попередніх звітних періодах, а саме: уточнюючи показники декларації за січень 2007 року позивач зобов'язаний був подати уточнюючий розрахунок за новою формою (додаток №2 - довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду), який до попередньої форми податкової декларації не передбачався. На обґрунтування своєї позиції відповідач посилається на лист-роз'яснення ДПА України від 18.05.09 р. за №10191/7/16-1517.
Проте вказаний документ з приводу порядку відображення платником у звітності самостійно виявлених помилок (у тому числі подання уточнюючих розрахунків) з ПДВ відсилає до п.4.4 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 р. №166.
Необхідно зазначити, що ДПА України своїми листами від 30.01.2009 року №1793/7/16-1517-07 та від 01.04.2009 року № 6810/7/16-1517 роз'яснила, що у разі якщо платником самостійно виявлено заниження бюджетного відшкодування внаслідок недекларування ним оплаченої частини від'ємного значення і даний факт не було виявлено органом податкової служби, такий платник може подати уточнюючий розрахунок і Довідку за той період, в якому у нього виникло право на бюджетне відшкодування (коли фактично була оплата), задекларувавши в них виправлені показники.
В додатку №2 до декларації відображено частину залишку від'ємного значення, що фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах починаю з липня 2006 року включно по вересень 2008 року.
Крім того, слід вказати, що п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що не мають права на бюджетне відшкодування особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування, та/або мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів.
Як вбачається з наданих позивачем документів, що підтверджують сплату сум ПДВ, які в подальшому були заявлені ТОВ "Церсаніт Інвест" до бюджетного відшкодування, а саме: довідок про вартість виконаних підрядних робіт, актів, актів приймання виконаних підрядних робіт та придбання обладнання, рахунків фактур, кошти на підставі яких у позивача виникло право на бюджетне відшкодування були ним сплачені у липні 2006 - вересні 2008 року у зв’язку з придбанням та спорудженням основних фондів.
Враховуючи, що позивач формував податковий кредит та заявляв право на бюджетне відшкодування суми ПДВ внаслідок придбання та спорудження основних фондів, то суд приходить до висновку, що в даному випадку позивач мав повне право на заявлення сум ПДВ до бюджетного відшкодування.
Таким чином, ТОВ "Церсаніт Інвест", маючи право на одержання бюджетного відшкодування, прийняло рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, надавши Новоград-Волинській ОДПІ уточнюючий розрахунок і довідку за ті періоди, у яких у нього виникло право на бюджетне відшкодування, задекларувавши в них виправлені показники.
З огляду на наведені обставини, суд вважає неправомірним висновок Новоград-Волинської ОДПІ щодо того, що товариство в порушення вимог наказу ДПА України від 17.03.2008 року № 159 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" до декларації за січень 2007 року не було подано додаток 2 "Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду", тому втратило право на бюджетне відшкодування з ПДВ, оскільки своєчасно не заявило бюджетне відшкодування.
Даний висновок не ґрунтується на вимогах Законів України "Про податок на додану вартість" та "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо протиправності оспрюваних податкового повідомлення - рішення, та вважає його такими, що підлягає скасуванню, а сума сплаченого ПДВ підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" задовольнити.
Визнати податкові повідомлення-рішення Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби від 18 листопада 2008 року №0007732330/0 та від 16 грудня 2008 року №0007732330/1 протиправними та скасувати їх
Стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість за січень 2007 року в розмірі 7789605,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя М.С. Токарева
Повний текст постанови виготовлено: 23 серпня 2012 р.