ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2012 року Справа № 2а/2370/3147/2012
09 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
при секретарі -Нестеренко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Смілянського міськрайонного центру зайнятості Черкаської області до комунального житлово-виробничого підприємства «Наш дім»про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся Смілянський міськрайонний центр зайнятості Черкаської області, в якому просить стягнути з комунального житлово-виробничого підприємства «Наш дім»заборгованість зі сплати штрафних санкцій в розмірі 9 683 грн. 60 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами перевірки відповідача на предмет дотримання законодавства про зайнятість населення було виявлено порушення вимог п. 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»в частині не подання до державної служби зайнятості звіту про фактичне вивільнення працівників підприємства, що стало підставою для нарахування штрафних санкцій у розмірі 9 683 грн. 60 коп., які станом на час розгляду справи відповідачем в добровільному порядку не сплачені.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника центру зайнятості, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Краснопресненська, буд. 7, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, що визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю є Закон України «Про зайнятість населення»№ 803-XII від 01.03.1991р. (далі по тексту -Закон).
Так, згідно положень статті 34 Закону контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Частиною 4 статті 18 Закону передбачено, що у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
Згідно ч. 2 статті 19 Закону до прав державної служби зайнятості належить одержання від підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, адміністративні дані по наявність вакантних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, характер і умови праці на них, про всіх вивільнюваних, прийнятих і звільнених працівників та інформацію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть призвести до вивільнення працівників.
З метою реалізації Закону та постанови Верховної Ради УРСР про введення його в дію Кабінет Міністрів Української РСР своєю постановою «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР «Про зайнятість населення»№ 47 від 24.06.1991р. затвердив, зокрема, положення про державну службу зайнятості та про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі по тексту -Положення).
Пунктом 1 Положення встановлено, що Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Основними завданнями державної служби зайнятості, окрім іншого, є контроль за дотриманням законодавства про зайнятість підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності (абз. 5 п. 2 Положення).
Так, інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення відповідно до покладених на неї завдань проводяться перевірки додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями, передусім щодо подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників (абз. 1 п.п. «а»п. 6 Положення).
Судом встановлено, що відповідач -комунальне житлово-виробниче підприємство «Наш дім»зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Смілянської міської ради Черкаської області 05.06.2002р. (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 460206).
11 травня 2012 року інспекторами по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості згідно Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 47 від 24.06.1991р., була проведена перевірка комунального житлово-виробничого підприємства «Наш дім»щодо порушення вимог п. 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення». За результатами перевірки встановлено, що 18.05.2011р. до Смілянського міськрайонного центру зайнятості Черкаської області звернулася ОСОБА_1, яка працювала двірником дільниці № 2 на комунальному житловому-виробничому підприємстві «Наш дім»та була звільнена 05.05.2010р. у зв'язку із скороченням штату працівників за п. 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (наказ № 76-вк від 05.05.2010р. «Про звільнення ОСОБА_1.»). Звіт про заплановане вивільнення ОСОБА_1 за формою № 4-ПН (план) до Смілянського міськрайонного центру зайнятості Черкаської області підприємством надано 16.02.2010р., вх. № 605, а звіт про фактичне вивільнення за формою № 4-ПН (факт) наданий не був. За наслідками виявленого правопорушення інспекторами по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості складено акт перевірки № 6 від 11.05.2012р.
Пунктом 5 статті 20 Закону встановлено, що при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 420 від 19.12.2005р. затверджено форми звітності № 4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення працівників»та № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників» та інструкції щодо їх заповнення. Відповідно до п. 3 цього наказу -дані форми та інструкції вступили в дію з 04.01.2006р.
Згідно Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення працівників», та Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників», звіти про заплановане та фактичне вивільнення працівників подаються до центру зайнятості за місцем реєстрації підприємства як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Однак, як встановлено матеріалами перевірки, звіт про фактичне вивільнення працівників по формі № 4-ПН (факт) відповідач до центру зайнятості не подавав, чим порушив вимоги ч. 5 статті 20 Закону.
Абзацом 2 пункту 5 статті 20 Закону встановлено, що у разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Згідно наданого розрахунку, складеного на підставі відомостей про нараховану заробітну плату, що надані відповідачем при проведенні перевірки, ОСОБА_1 за період з 01.05.2009р. по 30.04.2010р. отримала 9 683 грн. 60 коп. заробітної плати.
Відповідно до п. 8 Положення інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" та за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Станом на час розгляду справи вимога Смілянського міськрайонного центру зайнятості Черкаської області щодо сплати штрафу в розмірі 9 683 грн. 60 коп. в добровільному порядку відповідачем не виконана.
З огляду на викладене, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального житлово-виробничого підприємства «Наш дім», ідентифікаційний код 31982446, на користь Смілянського міськрайонного центру зайнятості Черкаської області штрафні санкції в сумі 9 683 (дев`ять тисяч шістсот вісімдесят три) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 07 вересня 2012 року.