Постанова № 25926990, 05.09.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2012
Номер справи
2а/2370/2265/2012
Номер документу
25926990
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2012 року Справа № 2а/2370/2265/2012

15 год. 11 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,

при секретарі -Педані О.В

за участю:

представника позивача -Казіміренко Я.А.

представника прокуратури -Шкрьобка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Жашківського району Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна»про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся прокурор Жашківського району Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інваліді, в якій ставить питання про стягнення з іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна»адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами в сумі 59709,28грн. та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 5170,02грн., та стягнення з відповідача судових витрат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», що полягає у не працевлаштуванні інвалідів, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, у зв'язку з чим підприємство має сплатити адміністративно-господарські санкції.

За невиконання нормативу щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів до відповідача були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій Оскільки відповідачем у встановлений законом термін не було сплачено адміністративно-господарські санкції, то позивач просив стягнути вказані санкції у судовому порядку, що з урахуванням нарахованої пені, становить -64879,30грн.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити, а також уточнили що підтримують позовні вимоги лише в частині стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, про що свідчать наявні в матеріалах справи телефонограми, у судове засідання свого представника не направив (а.с.22,26,75). Проте, 09.08.2012р. надіслав на адресу суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення від 13.08.2012р. у справі №2а/2370/2324/2012 за позовом іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна» до Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання неправомірними дій посадової особи відповідача -начальника відділу Дмитренко Олени Сергіївни при проведенні позапланової виїзної перевірки відповідно до направлення від 23.04.2012 іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна»в частині ненадання примірників актів перевірки від 24.04.2012р.

Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи і відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи у таких випадках не відкладається, а справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши клопотання представника відповідача, щодо зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення у справі №2а/2370/2324/2012 суд дійшов висновку, що клопотання не підлягає задоволенню. Так, судом встановлено, що при розгляді адміністративної справи №2а/2370/2324/2012 іноземним підприємством «Агро-Вільд Україна»не оспорювався акт перевірки від 24.04.2012р., порядок та результати виявлених порушень при проведенні перевірки. При цьому, спір виник саме щодо порушення процедури вручення актів перевірки від 24.04.2012р. Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі, оскільки порушення порядку вручення акта перевірки не є перешкодою для розгляду справи №2а/2370/2265/2012.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991р. №875-XII (далі -Закон №875-XII) передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності.

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом державної виконавчої влади, одним із завдань якого є здійснення на території області контролю за виконанням встановленого підприємствам, установам, організаціям, в тому числі підприємствам і організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а також за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій у разі недотримання ними даного нормативу.

Відповідно до Закону №875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виконувати встановлений зазначеним Законом чотирьохвідсотковий норматив працевлаштування інвалідів, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Згідно з частиною 3 статті 18 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 181 цього Закону №875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

У частині 1 статті 20 Закону №875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 ст. 20 Закону №875-ХІІ встановлено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому, до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України

Порядок і терміни сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідно до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (із змінами та доповненнями, далі - Порядок) суми штрафних санкцій перераховуються роботодавцями відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

З огляду на наведені приписи чинного законодавства обов'язок з працевлаштування інвалідів покладено на державну службу зайнятості, однак при умові надання підприємствами, установами та організаціями інформації про створені робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів.

З копії листа Жашківського районного центру зайнятості від 09.08.2012р. №908 вбачається, що відповідач протягом 2010 року не подавав звіти форми 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів (а.с.36).

Форма статистичної звітності №3-ПН «Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), яка повинна щомісячно подаватись до державної служби зайнятості, затверджена наказом Державного комітету статистики №244 від 06.07.1998р. Неподання звіту форми 3-ПН свідчить про те, що робочі місця для працевлаштування інвалідів створені не були. З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що неподання звіту форми 3-ПН свідчить про те, що робочі місця для працевлаштування інвалідів відповідачем не створені, а отже, відповідач порушив покладений на нього обов'язок і не створив у 2010 році робочі місця для працевлаштування інвалідів.

При цьому, відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

В ході проведення виїзної позапланової перевірки позивачем іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна» на предмет виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. (акт від 24.04.2012р.) встановлено, що у 2010 році у відповідача середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила - 194 працівника, з них, кількість штатних працівників яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність -4 особи. Приймаючи до уваги, що відповідно до ст.19 Закону для відповідача чисельність штатних працівників-інвалідів має становити 8 осіб, у акті від 24.04.2012р. встановлено невиконання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів (а.с.6).

Середньорічна заробітна плата штатного працівника за звітний період становить 14927,32грн., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів відповідно до розрахунків має складати 59709,28грн. Оскільки, в установлений Законом термін, до 15 квітня 2011 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2010 році відповідач не сплатив, Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, згідно наданого розрахунку (а.с.11), також просить стягнути з відповідача пеню в розмірі 5170,02грн. виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Крім того, з копії листа Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 18.07.2012р. №1344/01-12 вбачається, що відповідач протягом 2010 року взагалі не подавав звіти форми 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів (а.с.35).

Оцінюючи зібрані у справі докази, приймаючи до уваги, що відповідачем не доведено, вжиття всіх заходів для недопущення господарського правопорушення, а також ту обставину що відповідачем не сплачено зазначені адміністративно-господарські санкції та розмір пені, нарахованої на суму за незайняті робочі місця інвалідами у 2010 році, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 128, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов прокурора Жашківського району Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна»про стягнення адміністративно-господарських санкцій -задовольнити повністю.

Стягнути з іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна» (19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Давиденко, 48, ідентифікаційний номер - 33353730) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, просп. Хіміків, 50, ідентифікаційний код -21368023) суму адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2010 році в розмірі 59709 (п'ятдесят дев'ять тисяч сімсот дев'ять) гривень 28 копійок та пені в сумі 5170 (п'ять тисяч сто сімдесят) гривень 02 копійки.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Ю. Гриньковська

постанова складена в повному обсязі 10.09.2012р.