Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/8224/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І.В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Жолоб Я.С. (дов.)
відповідача: Головко М.Ю. (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля»
до Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Донецької
області Державної податкової служби
про визнання неправомірними дії, зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ
Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі - ДП «Добропіллявугілля») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (надалі - відповідача, Добропільська ОДПІ) про визнання неправомірними дій щодо нарахування в картці особового рахунку платника податків пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 123 815,66 грн., зобов'язати вчинити певні дії, а саме внести зміни до картки особового рахунку платника податків з картки особового рахунку пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 123 815,66 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості як неправомірно нараховану.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на обов'язковість рішень суду про розстрочення, у тому числі для податкового органу. Останній за його твердженням не належить до органів, на які покладені функції з виконання судових рішень, а тому не вправі втручатися у визначення податкового боргу, який сплачується.
На думку позивача, рішення суду про розстрочення податкового боргу змінює строки сплати його до бюджету. Тому, у разі сплати боргу у відповідності до судових рішень, відсутній факт прострочення, а тому відсутні підстави для нарахування пені.
Ухвалою суду від 30.08.2012р., в порядку правонаступництва, замінено первинного позивача ДП «Добропіллявугілля» на належного позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» (надалі - позивач, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля»).
Представник позивача у судовому засіданні від 30.08.2012р. позовну заяву підтримав та просив суд задовольнити її в повному обсязі.
Відповідач не надав до суду письмові заперечення.
Представник відповідача у судове засідання від 30.08.2012р. проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстровано виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області в кості юридичної особи (ЄДРПОУ 32186934, місце знаходження: 85000, Донецька область, Добропільський район, м.Добропілля, пр.Шевченко,2), про що видане відповідне свідоцтво серія А00 №291209.
Під час судового розгляду стало відомо, що Наказом Міністерства вугільної промисловості України №50 від 07.02.2011р. припинено діяльність ДП «Добропіллявугілля» та визначено правонаступником Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля».
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» зареєстровано виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 37014600, місцезнаходження: 85043, Добнецька область, м.Добропілля, м.Білицьке, вул.Красноармійська, буд.1А), про що видане відповідне свідоцтво серія А01 №352680.
На підставі статуту Державного підприємства «Добропіллявугілля» підприємство засноване на державній власності згідно з наказами Мінпаливенерго України від 21.02.2003року за №92, від 26.05.2005року за №№237, 238 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25.07.2005року за №1123, від 05.10.2005року за №1417 та розпорядження КМУ від 01.10.2005року за №417-р.
На адресу ДП «Добропіллявугілля» надійшов лист від 20.01.2012р. № 979/8/19-013-2. У цьому листі відповідач повідомив позивача про нарахування пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 123 815,66 грн. за період з серпня по грудень 2011р., також була нарахована пеня на рішення суду №2а-7319/08 про розстрочку (відстрочку) податкового боргу.
Позивач вважає дії з такого нарахування неправомірними, оскільки платіжними дорученнями ним самостійно були перераховані кошти на виконання судових рішень, а не на погашення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища. У свою чергу відповідач спрямовував сплачені грошові кошти у погашення іншого податкового боргу, ніж передбачений судовими ухвалами про розстрочення боргу, що позивач вважає неправомірним.
Відповідно до п. 14.1.162 ст. 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно зі ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Нарахування пені закінчується:
- у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
- у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
- у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);
- при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судом встановлено, що Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26.11.2009 року по справі №2а-17125/09/0570 позовні вимоги Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 487 091,25грн. та зі збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 15 309,28 грн. задоволені. Також в зазначеній постанові встановлено відстрочити виконання постанови в даній справі до 01.12.2011р.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01.02.2011 року по справі №2а-7319/08/0570 позовні вимоги Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 675 240,05 грн. задоволені. Ухвалою суду від 03.06.2011 року було розстрочено виконання судового рішення від 01.02.2011р. у справі №2а-7319/08/0570 строком на 36 місяців з графіком розстрочення: з червня 2011 року по травень 2014 року включно по 18 809,56 грн. кожного місяця та з 1 травня 2014 року по 31 травня 2014 року у розмірі 16 905,44 грн. за місяць.
Позивачем платіжними дорученнями від 01.08.2011р. на суму 259 374,61 грн., №75 від 20.07.2011р. на суму 10 885,90 грн., №3843 від 14.07.2011р. на суму 7 923,66 грн. сплачено суму податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду по справі №2-а-17125/09 та постанови Донецького окружного адміністративного суду по справі №2а-7319/08/0570.
Згідно платіжних доручень №360 від 01.08.2011р., №75 від 20.07.2011р., №3843 від 14.07.2011р. відповідачем перераховано дані кошти в рахунок сплати податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища код платежу 19050200, а не на виконання рішень суду.
При сплаті вищезазначеними платіжними дорученнями грошових коштів зі збору за забруднення навколишнього природного середовища податковим органом нарахована пеня у розмірі 123 815,66 грн.
Згідно ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили є обов'язковими на всій території України.
Суд зауважує, що з початку дії Податкового Кодексу України, тобто з 01.01.2011р., у податкового органу не виникало право несплачену і відстрочену за судовими рішеннями заборгованість з податків і зборів, що виникла до цієї дати, переводити у стан податкової заборгованості, що виникла з 01.01.2011р.
У відповідності до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відтак, з 01.01.2011р. орган державної податкової служби має повноваження на зарахування коштів, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 3.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 р. N 1036, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1431/18726, визначено, що на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Як вбачається із матеріалів справи позивач сплачував не податковий борг, а виконував постанови Донецького окружного адміністративного суду по справі №2-а-17125/09 та по справі №2а-7319/08/0570.
Таким чином, з урахуванням загальнообов'язкового принципу дії закону в часі та норм ст.124 Конституції України, суд приходить до висновку щодо нетотожності статусів податкової заборгованості платників податків, яка виникла до 01.01.2011р. та розстроченої за судовими рішеннями заборгованості, що в свою чергу свідчить про неправомірність дій податкового органу в частині нарахування пені платнику податків за несвоєчасне погашення податкової заборгованості.
Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що правомірність нарахування пені платнику податків за несвоєчасне погашення податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 123 815,66грн. відповідачем не доведена.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 112, 128, 136, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» задовольнити повністю.
Дії Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби щодо нарахування в картці особового рахунку платника податків пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 123 815,66 грн. визнати направомірними.
Зобов'язати Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію Донецької області Державної податкової служби внести зміни до картки особового рахунку платника податків - Товариства з обмеженою відповідальніст. «ДТЕК Добропіллявугілля», шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 123 815,66 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості як неправомірно нараховану.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» (ЄДРПОУ 37014600, місцезнаходження: 85043, Донецька область, м.Добропілля, м.Білицьке, вул.Красноармійська, буд.1А) 1 238 (одну тисячу двісті тридцять вісім) гривень 15 (п'ятнадцять) копійок судового збору.
3. Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 30 серпня 2012 року, повний текст виготовлено 3 вересня 2012 року.
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.