ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 липня 2012 р. 16:12 Справа №2а-1373/11/14/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Щепанської А.В.,
за участю представників сторін:
прокурор - не з'явився;
від позивача - Компанейцев С.В., довіреність від 04.07.2012 року
від відповідача - Євтодієва Г.В., довіреність від 07.03.2012 року;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес-Крим"
до Сімферопольської міжрайонної Державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби,
за участю Прокуратури Автономної Республіки Крим
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000892301/0 від 09.08.10р., № 0000892301/0 від 25.10.10р., № 0000902301/0 від 09.08.10р., №0000902301/1 від 25.10.10р., № 0001441701/0 від 09.08.10р., № 0001441701/1 від 22.11.10р.,
Суть спору: До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес-Крим" (далі - позивач) до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000892301/0 від 09.08.10р., № 0000892301/0 від 25.10.10р., № 0000902301/0 від 09.08.10р., №0000902301/1 від 25.10.10р., № 0001441701/0 від 09.08.10р., № 0001441701/1 від 22.11.10 р. Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.02.2012 року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
У судовому засідання 29.03.2011 року позивачем було заявлено клопотання про уточнення позовних вимог, а саме: визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000902301/0 від 09.08.10р., №0000902301/1 від 25.10.10р., № 0001441701/0 від 09.08.10р., № 0001441701/1 від 22.11.10 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.05.2011 року призначена по справі судово-бухгалтерська експертиза.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.05.2011 року зупинено провадження у справі до одержання результатів судово-бухгалтерської експертизи. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2012 року поновлено провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.04.2012 року замінено первісного відповідача - Державну податкову інспекцію в Сімферопольському районі АР Крим на його правонаступника Сімферопольську міжрайонну Державну податкову інспекцію Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.
Представник позивача у судовому засіданні 05.07.2012 року позов підтримав, надав пояснення по суті справи.
Представник відповідача у судовому засіданні 05.07.2012 року проти позову заперечував в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Велес-Крим» є юридичною особою, зареєстрованою Сімферопольською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим 05.06.2006 року (ідентифікаційний код юридичної особи - 34398437). Місцезнаходження юридичної особи: 97548, Україна, АР Крим, Сімферопольський район, село Теплівка, вул. Розвідників бойня, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А 01 № 116638 (а.с.15).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Велес-Крим» знаходиться на податковому обліку в органах державної податкової служби Крим з 07.06.2006 року за № 1755.
Судом встановлено, що працівниками Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим, на підставі направлення від 30.06.2010 року № 261/23-02, виданого ДПІ в Сімферопольському районі, було проведено виїзну планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Велес-Крим» ЄДРПОУ 34398437 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року.
За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт № 1353/23-02/34398437 від 27.07.2010 року, у якому встановлено порушення:
- п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 року в результаті чого занижено ПДВ за 2007 рік за загальною декларацією у сумі 234 867 грн., у тому числі за січень 2007 року в сумі 3 759 грн., за лютий 2007 року в сумі 2 735 грн., березень 2007 року в сумі 22 917 грн., квітень 2007 року в сумі 19 851 грн., травень 2007 року в сумі 19 762 грн., червень 2007 року в сумі 24 417 грн., липень 2007 року в сумі 20 395 грн., серпень 2007 року в сумі 21 457 грн., вересень 2007 року в сумі 21 985 грн., жовтень 2007 року в сумі 25 162 гри., листопад 2007 року в сумі 133 грн., грудень 2007 року в сумі 49 556 грн.;
- «Інструкції про порядок обчислення та справляння збору за забруднення навколишнього природного середовища», введеної Постановою КМУ від 01.03.1999 року за № 303, затвердженої спільним Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДІЇ А України 19.07.1999 року № 162/319 заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища у 2007 року у сумі 753,69 гри., 2008 року у сумі 2 634,57 грн. , в т.ч. на 1 кварталі 2008 року у сумі 442,63 грн., 2 кварталі 2008 року - у сумі 538,00 грн., 3 кварталі 2008 року - у сумі 861,22 грн., 4 кварталі 2008 року - у сумі 792,72 грн.
- п.п. 4.1.4. п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 не надання розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9-ть місяців 2007 року, 2007 рік, 1 квартал, півріччя, 9-ть місяців та 2008 рік;
- п.п. 4.1.4. п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 не надання Декларації з ПДВ за спеціальним режимом оподаткування: сільськогосподарського підприємства (пункт 11.29 Закону) за лютий - грудень 2007 року.
- Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке затверджено постановою Правління Національного банку України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320, в частині проведення готівкових розрахунків без поданням одержувачем коштів платіжного документа у квітні 2007 року у сумі 682 грн.,червні 2007 року на 12 000 грн., липні 2007 року на 20 000 грн.,
- п.4 "Порядку акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робот, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини", який затверджено Постановою КМ України №271 від 26.02.1999 р. (із змінами та доповненнями) не перераховані на окремий рахунок кошти у сумі 101 258,45 грн. підлягають стягненню до бюджету.
- п.п.6.3.2. п.6.3. ст.6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-1V від 22.05.2003 року донараховано податок з доходів фізичних осіб у сумі 488,68 грн.
- 1.31. ст.1 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств»
- п.п. 11.1.2. п.11.1 ст.11; п.п.8.1.1 п.8.1 ст.8; п. 1.2, п. 1.15. ст.1; п.п.9.6.2 п.9.6 ст.9; п.п. 12.1, ст. 12; п.7.1. п.7.2 ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб " №889-1V від 22.05.2003 року, донараховано податок з доходів фізичних осіб у загальній сумі - 278 769,87 грн.
- ст. 6, ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» донараховано податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі - 733,67 грн.
На підставі зазначеного Акту були прийняті:
- податкові повідомлення - рішення № 0000892301/0 від 09.08.2010 року, № 0000892301/1 від 25.10.2010 року якими визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 6 102, 39 грн. у тому числі за основним платежем у сумі 3 388,26 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) санкціями у сумі 2 714,13 грн.;
- податкові повідомлення - рішення № 0000902301/0 від 09.08.2010 року, № 0000902301/1 від 25.10.2010 року, якими збільшено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 310 310,00 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 138 688,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 171 622,00 грн.;
- податкові повідомлення - рішення № 0001441701/0 від 09.08.2010 року, та № 0001441701/1 від 25.10.2010 року, якими збільшено податок з доходів з фізичних осіб у сумі 837 835,65 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 279 278,55 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 558 557,10 грн.
25.08.2010 року позивачем до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим було подано первинну скаргу на вказані податкові повідомлення-рішення.
Рішенням Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим від 21.10.2010 року первинна скарга залишена без задоволення, податкові повідомлення-рішення без змін.
05.11.2010 року ТОВ «ВЕЛЕС-КРИМ» було подано скаргу до Державної податкової адміністрації в АР Крим на податкові повідомлення-рішення № 0000892301/0, № 0000902301/0, № 0001441701/0 від 09.08.2010 року, № 0000892301/1, № 0000902301/1, № 0001441701/1 від 25.10.2010 року.
Рішенням Державної податкової адміністрації в АР Крим від 04.01.2011 року про результати розгляду повторної скарги скарга залишена без задоволення, податкові повідомлення-рішення без змін.
Не погодившись з вказаним рішенням позивач оскаржив податкові повідомлення - рішення № 0000892301/0, № 0000902301/0, № 0001441701/0 від 09.08.2010 року, № 0000892301/1, № 0000902301/1, № 0001441701/1 від 25.10.2010 року до Державної податкової адміністрації України
Рішенням Державної податкової адміністрації України від 15.03.2011 року скарга ТОВ «ВЕЛЕС-КРИМ» залишена без задоволення, податкові повідомлення- рішення без змін.
Не погодившись з висновками акту перевірки № 1353/23-02/34398437 від 27.07.2010 року та податковими повідомленнями - рішеннями № 0000892301/0, № 0000902301/0, № 0001441701/0 від 09.08.2010 року, № 0000892301/1, № 0000902301/1, № 0001441701/1 від 25.10.2010 року позивач оскаржив їх до суду.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог судом встановлено, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно матеріалів справи та відповідно п.2.1. ст.2 і п.6.1. ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. № 168/97-ВР ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" є платником податку на додану вартість до бюджету за ставкою 20% по операціям з реалізації покупного товару ( робіт, послуг).
Згідно п. 11.29, п.11.21. ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями та ст.8.1 ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" користується спеціальним режимом оподаткування з податку на додану вартість.
Відповідно до цього режиму не сплачують у бюджет суми ПДВ підприємства, визначені сільськогосподарськими товаровиробниками за результатами здійснення операцій із продажу товарів ( робіт, послуг) власного виробництва.
Сума податку на додану вартість, нарахована на вартість поставленої сільськогосподарської продукції (послуг) підлягає сплаті до спец рахунків і використовуються на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення.
З 01.01.2009 року сума податку на додану вартість, нарахована на вартість поставленої сільськогосподарської продукції (послуг) не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського виробника, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовану ними продукцію власного виробництва, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення.
Згідно вищевказаного ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" подано до ДПІ в Сімферопольському районі у 2007-2008 Декларації по ПДВ:
- загальна (по операціям реалізації покупних товарно-матеріальних цінностей, робіт, послуг),
- спеціальна № 2 (скорочена) по рослинництву, спеціальна № 1 (скорочена).
З 01.01.2009 року ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" надало до ДПІ в Сімферопольському районі дві Декларації по ПДВ: загальна (по операціям реалізації покупних товарно - матеріальних цінностей, робіт, послуг) та спеціальна.
За період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" задекларовано податкових зобов'язань по податку на додану вартість по загальній декларації у сумі 1 858 550 грн.
Відповідно до пункту 11.29 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» до 1 січня 2008 року було зупинено дію пункту 7.7 статті 7. пунктів 10.1 та 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з продажу переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Зазначені кошти залишались в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовувались ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України (постанова КМУ від 26 лютого 1999 року № 271).
Згідно з пунктами 4, 5 та 6 Порядку акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 року № 271, із змінами і доповненнями) на підставі даних бухгалтерського та податкового обліку сільськогосподарський товаровиробник складає декларацію з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, крім операцій з продажу переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, і в терміни, передбачені законодавством для звітності, подають її до органів державної податкової служби.
Одночасно з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням із Міністерством аграрної політики.
Залишок податкових зобов'язань відповідно до декларації з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, тобто різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальниками перераховується сільськогосподарськими товаровиробниками з поточного рахунка на окремий рахунок у терміни, передбачені для перерахування суми податку на додану вартість до бюджету.
Не перераховані на окремий рахунок зазначені кошти вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням, і підлягають стягненню до державного бюджету у безспірному порядку.
Залишок податкового кредиту відповідно до згаданої декларації, тобто від'ємна різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам, зараховується сільськогосподарським товаровиробникам на зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів.
Кошти, перераховані сільськогосподарськими товаровиробниками на окремий рахунок, використовуються ними для придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання кошти стягуються до державного бюджету в безспірному порядку.
Відповідальність за нецільове використання сум податку на додану вартість, які залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників, несуть їх керівники.
Контроль за дотриманням цього Порядку здійснюють органи державної податкової служби.
Платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону) суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні цих платників податку для цільового використання, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену).
До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами (підпункт 1,2 пункту 1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 червня 2005 року за № 702/10982, із змінами і доповненнями).
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-КРИМ» за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року задекларовано податкового кредиту з податку на додану вартість по загальній декларації у сумі 1 668 072,00 грн.
Перевіркою повноти визначення податкового кредиту по загальній декларації за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року встановлено його завищення всього за 2007 рік у сумі 234 163,00 грн., за рахунок включення до податкового кредиту ТМЦ (кабеля, светільника, лампи накалювання, розеток, ізоленти, вимикача, плоскогубців, доїльного апарату, каністри, пульсатора, інших ТМЦ та приладів), які при наявності всіх необхідних документів слід було включити до декларації з ПДВ, що оподатковується за спеціальним режимом оподаткування п. 11.29, п. 11.21 ст. 11 Закону України №168/93-ВР, реалізації кабеля, светільника, лампи - накалювання, розеток, ізоленти, вимикача, плоскогубців, доїльного апарату, каністр, пульсаторів інших ТМЦ та пристроїв за наданими до перевірки документами не встановлено у т.ч.: у січні 2007 р. ПДВ у розмірі - 2699,43 грн., у лютому 2007р. ПДВ у розмірі - 2735 грн., у березні 2007р. ПДВ у розмірі - 23814,51 грн., у травні 2007р. ПДВ у розмірі - 16510,41 грн. У червні 2007 року ПДВ у розмірі - 27549,11 грн., у липні 2007р. у розмірі - 20028 грн., у серпні 2007р. ПДВ у розмірі - 56212,71 грн. До перевірки за серпень надано реєстр отриманих податкових накладних на суму ПДВ 56212,71 грн., до складу податкового кредиту декларації включено 21785 грн., у вересні 2007р. ПДВ у розмірі - 62582,45 грн. До перевірки за вересень 2007 рік надано реєстр отриманих податкових накладних на суму ПДВ 62582,45 грн., до складу податкового кредиту декларації включено 22348,00 грн., у жовтні 2007р. ПДВ у розмірі - 92978,71 грн. До перевірки у жовтні 2007р. надано реєстр отриманих податкових накладних на суму ПДВ 92978,71 грн., до складу податкового кредиту декларації включено 24932 грн., у грудні 2007р. ПДВ у розмірі - 40409,79 грн. До перевірки у грудні 2007р. надано реєстр отриманих податкових накладних на суму ПДВ -409,79 грн., до складу податкового кредиту декларації включено 53163 грн., на 12753 грн. ПДВ за грудень 2007р. податкові накладні до перевірки не надані.
У загальній декларації з ПДВ за 2007 рік підприємством визначено податкового кредиту за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року у сумі 234 163,00 грн.
Судом встановлено, що до реєстрів отриманих та виданих податкових накладних внесено податкові накладні на загальну суму 414 323,00 грн.
При дослідженні документів первинного бухгалтерського та податкового обліку встановлено, що податкові накладні, які були в наявності у підприємства; усі занесені до реєстрів отриманих та виданих податкових накладних відповідних звітних періодів, але до загальної декларації внесені частково. Отримані ТМЦ оплачені та відображені по Дт рахунку 20 Кт рахунка 631.
Податковий кредит повністю сформований з вимогами діючого законодавства та підтверджений належним чином оформленими податковими накладними.
Податкові накладні - є звітними податковими документами та одночасно розрахунковими, що підтверджують правомірність включення платником податку сум ПДВ до податкового кредиту.
Податкові накладні, суми сплаченого (нарахованого) податку, за якими підприємство включило до складу податкового кредиту, оформлені згідно з вимогами пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість" та надійшли до підприємства у відповідних періодах, що підтверджується записами у реєстрі отриманих податкових накладних .
Підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97 від 03.04.1997 року встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.п. 7.4.5, п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996 бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться на підприємстві. Фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Підставою для відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій (п.1 ст.9 Закону № 996). Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст.1 Закону № 996). Обов'язкові реквізити первинного документа встановлені п.2 ст.9 Закону № 996. Первинні документи повинні бути складені в момент здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її завершення (п.1. ст.9 Закону № 996).
Відповідно до п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995р., первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Для оподаткування мають значення бухгалтерські документи, що відображають господарські операції та фіксують отриманий прибуток і інші економічні показники господарської діяльності.
Бухгалтерські документі - це сукупність письмових актів, фіксуючих здійснені господарські операції відповідно до вимог законодавства.
Бухгалтерські документи в роботі суб'єкта господарювання служать, як відомо, засобом ведення обліку матеріальних цінностей і грошових коштів. На підставі бухгалтерських документів (документації) контролюється правильність здійсненних операцій, ведеться поточний аналіз виконаної роботи, встановлюються причини господарських порушень, тобто документація виконує контрольно - аналітичні функції.
Правове значення бухгалтерських документів проявляється в тому, що з їх допомогою підтверджується правильність зареєстрованих в обліку фактів. Факт наявності первинного документу не може бути проігнорований контролюючим органом, оскільки тільки аналіз первинних документів може давати об'єктивну картину господарської діяльності і, віддзеркалення її результатів у податковій звітності. Господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою (п.1.32 Закону №334).
Таким чином, висновки за Актом перевірки ДПІ № 1353/23-02/34398437 від 27.07.2010,щодо заниження податкового кредиту з ПДВ по загальній декларації за січень-грудень 2007 на 234 867 грн. первинними документами бухгалтерського та податкового обліку підприємства не підтверджені.
Що до суми доходу, яка була виплачена позивачем своїм засновникам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за 2007-2009 роки у зв'язку з операціями формування статутного фонду, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів перевірки, згідно рішення загальних зборів учасників ТОВ «Велес-Крим» від 25 березня 2008 року та акту про внесок у статутний фонд ТОВ «Велес-Крим" громадянином ОСОБА_4 внесено нерухомого майна на загальну суму 250000 грн.
Нежитлові будинки, які вніс ОСОБА_4 до статутного фонду ТОВ «Велес- Крим» у не грошовій формі на загальну суму - 250000 грн., відображено у бухгалтерському обліку по рахункам 15 «Основні засоби» та 46 «Статутний фонд».
ОСОБА_3, з метою формування своєї частки в статутному фонді забажав внести в статутний фонд ПП «Велес-Крим» нерухоме майно на загальну вартість 601400 грн., яке належить йому на праві власності, а саме: корівник (вартістю 114000 грн.), зважувальна (вартістю 400 грн.), ветсанітарна перепустка (вартістю 5000 грн.), гноєсховище (вартістю 92500 грн.) і телятник вартістю 389500 грн.), які знаходяться за адресою АДРЕСА_1
Об'єкти, які вніс ОСОБА_3 до статутного капіталу ТОВ «Велес-Крим» у не грошовій формі на загальну суму - 601400 грн., відображені в бухгалтерському обліку по рахункам 15 «Основні засоби» та 46 «Статутний фонд».
Майнові внески громадян ОСОБА_3 на суму 601000 грн. та ОСОБА_4 на суму 250000 грн. до статутного фонду ТОВ «Велес-Крим» у не грошовій формі визначено, як продаж нерухомого майна.
На думку ДПІ, ТОВ «Велес-Крим» при здійсненні означених операцій (внесок в статутний фонд не у грошовій формі (об'єкти нерухомого майна) був зобов'язаний, як податковий агент утримати з громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 податок з доходів фізичних осіб у розмірі - 5% від оціночної вартості внесків.
Перевіркою донараховано 42550 грн. податку з доходів фізичних осіб. Також в ході перевірки було встановлено, що з метою збільшення статутного фонду ТОВ «Велес-Крим» громадянин ОСОБА_3 згідно актів оцінки майнових вкладів до статутного фонду ТОВ «Велес-Крим» вніс майновий вклад у вигляді рухомого майна (перелік наведено в акті перевірки) на загальну суму 1574799,15 грн.
Податковим агентом при нарахуванні на користь платників податків - фізичних осіб доходів у вигляді відчуження майна є ТОВ «Велес-Крим».
ДПІ встановлено, що інвестування фізичною особою до статутного фонду господарського товариства належного їй на праві власності рухомого майна є з її боку відчуженням такого майна, а товариство в обмін на внесене до його статутного фонду рухомого майна надало фізичній особі корпоративні права на 1574799,15 грн.
Перевіркою донараховано 236219,87 грн. податку з доходів фізичних осіб.
Як вважає ДПІ у наслідок порушення п.п. 8.1.1 н. 8.1 ст. 8, п. 1.2., п. 1.15. ст. 1, п.п. 9.6.2 п. 9.6 ст. 9, п.п. 12.1. ст. 12 Закону України "Про податок з прибутків фізичних осіб " № 889-ГУ від 22.05.03. із змінами і доповненнями і згідно п. 7.1 ст. 7 цього Закону донарахований податок з прибутків фізичних осіб в загальній сумі - 236 219.87 грн. (1 574 799,15* 15% = 236 219,87грн.) на тій же основі донарахований податок з прибутків фізичних осіб при здійсненні операції (внесок до статутного фонду не в грошовій формі (об'єкти нерухомого майна) ТОВ до статутного фонду не в грошовій формі (об'єкти нерухомого майна) ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" було зобов'язано, як податковий агент утримати з гр. ОСОБА_3, і ОСОБА_4 податок з прибутків фізичних осіб в розмірі - 5% від оцінної вартості внеску в не грошовій формі, яка складає, - 851 000,00 грн.
В результаті порушення п.п. 8.1.1 н. 8.1 ст. 8. п. 1.2.,п. 1.15. ст. 1, н.п. 9.6.2 п. 9.6 ст. 9 . п.н. 1 1.1.2. п. 1 1.1 ст. 11 України «Про податок з прибутків фізичних осіб» № 889-ГУ від 22.05.03 і згідно п. 7.2 ст. 7 цього Закону донараховано податку з прибутків фізичних осіб в сумі - 42 550.00 грн. (851 000,00*5%=42 550,00 грн.)
При проведені дослідження встановлено, що відповідно з нормами підпункту 9.6.2 пункту 9.6 статей 9 Закону України "Про податок з прибутків фізичних осіб" (далі - Закон № 889) операції з внесення платником податку засобів і майна до статутного фонду юридичної особи - резидента в обмін на емітовані їм корпоративні права вважаються придбанням інвестиційного активу.
Наступний продаж окремого інвестиційного активу є операцією платника податку з корпоративними правами, а позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу такого окремого інвестиційного активу, і його вартістю, яка розраховується виходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу є інвестиційним прибутком (підпункт 9.6.2 пункту 9.6 статей 9 Закону № 889), який є об'єктом оподаткування податком з прибутків фізичних осіб (підпункт 4.2.13 пункту 4.2 статей 4 Закони № 889) при здійсненні платником податку вказаної операції.
Враховуючи викладене, згідно з нормами Закону № 889 вклад (внесок) фізичної особи у вигляді майна (що знаходиться у власності такої особи) до статутного фонду юридичної особи - резидента є придбанням ним фізичною особою права власності на частку (пай) в статутному фонді такої юридичної особи, тобто є витратами, понесеними у зв'язку з придбанням інвестиційного активу.
За результатами звітного року до складу загального річного оподатковуваного податком доходу платника включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами (підпункт 9.6.6 пункту 9.6 статей 9 Закону № 889).
Фінансові результати операцій з інвестиційними активами (підпункт 9.6.1 пункту 9.6 статей 9 Закону № 889) обліковуються платником податку самостійно і окремо від інших прибутків і витрат.
У статті 12 описаний порядок оподаткування операцій з продажу майна, операції продажу визначені п. 1.31 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств № 283/97-ВР від 22.05.97 року як "будь-які операції, які здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, постачання, і іншим цивільно-правовим договорам, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від термінів її надання, а також операції, з безоплатного надання товарів".
Операції по внеску до статутного фонду є частиною корпоративного права, яке визначається як право власності на частку (пай) в статутному фонді юридичної особи, створеної відповідно до законодавства про господарські товариства, включаючи право на управління і отримання відповідної частки прибутку цієї юридичної особи і не є договором в понятті ГКУ.
Таким чином, висновки в акті ДПІ про донарахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 278769,87 грн. по п. 9.6.1. Закону України від 22.05.2003. № 889-1У "Про податок з прибутків фізичних осіб" не обґрунтована, оскільки облік інвестиційних прибутків веде сам платник податку, тобто особа, яка вносить внесок до статутного фонду, "Облік фінансових результатів операцій з?інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, відокремлено від інших доходів та витрат.
За 2007- 2009 у зв'язку з операціями формування статутного фонду позивачем своїм засновникам ОСОБА_3, та ОСОБА_4 сума доходу не була виплачена.
Також, згідно до висновків експертного дослідження № 90/11 від 12 березня 2012 року (за адміністративною справою № 2а-1373/11/0170/14 (судово-економічна експертиза), з якими погоджується суд, встановлено, що висновки за Актом перевірки ДПІ № 1353/23-02/34398437 від 27.07.2010 року, щодо заниження податкового кредиту з ПДВ по загальній декларації за січень-грудень 2007 на 234867 грн. первинними документами бухгалтерського та податкового обліку підприємства не підтверджені. 3а 2007- 2009 у зв'язку з операціями формування статутного фонду позивачем своїм засновникам ОСОБА_3, та ОСОБА_4 сума доходу не була виплачена.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення. Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами обґрунтованість своїх заперечень.
Згідно з ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У судовому засіданні 05.07.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 09.07.2012 року.
Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000902301/0 від 09.08.2010 року, № 0000902301/1 від 25.10.2010 року, № 0001441701/0 від 09.08.2010 року, № 0001441701/1 від 22.11.2010 року.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес-Крим" (ЄДРПОУ 34398437) витрати зі сплати судового збору у сумі 10,20 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.