Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/9391/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповський Є.В.
при секретарі Пригода О.В.
за участю представників сторін:
представника позивача: Верніченко Л.В.,
представник відповідача: Березін Д.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Донбасгеологія»
до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька
про скасування вимоги про сплату боргу № Ю-1027 від 03.07.2012 року
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Донбасгеологія» звернулося до суду із позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги про сплату боргу № Ю-1027 від 03.07.2012 року.
Позов мотивовано: п. 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті від 21 січня 2004 року № 22 реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником, так щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів утримувача; згідно ст. 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користування і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути противоправна позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним; також зазначає, що згідно відповідно ст. 319 Цивільного кодексу України, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечить закону, держава не втручається у здійснення власником права власності; сплачуючи грошові кошти та визначаючи напрямок його сплати, реалізує своє право власника грошових коштів, а відповідач змінює напрямок платежу, обмежує позивача в реалізації конституційного права на розпорядження своєю власністю. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав аналогічно викладеному у позові.
Відповідач заперечував проти позову, та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку тим, що механізм зарахування сум, що надходять від страхувальника, в рахунок сплати недоїмки по страховим внескам, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення та механізм накладення фінансових санкцій та пені спрямований на дотримання страхувальниками платіжної дисципліни, метою якої є додержання конституційних прав громадян на пенсійне забезпечення.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач - Публічне акціонерне товариство «Донбасгеологія» є юридичною особою та внесено до єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців за кодом 01432227.
Приватне акціонерне товариство «Донбасгеологія» є страхувальником та платником страхових внесків, зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька від 06 жовтня 2008 року за № 05-16-04-9456.
03 липня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька було прийнято вимогу про сплату боргу у розмірі 43731,96 грн. №Ю-1027, дана вимога була прийнята в зв'язку із тим, що поточні платежі позивача були зараховані відповідачем в рахунок погашення попередньої заборгованості, що підтверджується карткою особового рахунку та не заперечується сторонами.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька доведена правомірність своїх дій, а тому позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідач у даній справі є суб'єктом владних повноважень, оскільки відповідно до вимог частин 1, 3 статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011р. територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади діють на підставі положень, що затверджуються керівником центрального органу виконавчої влади.
Згідно із пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідно до пункту 7 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. № 5-5) затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Відповідно ч.2 ст. 6 Закону України № 2464, завданнями та функціями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення одліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску , здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Згідно із підпунктом 1.1 цього Положення управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до наведених вимог законодавства органом Пенсійного фонду України на підставі даних особового рахунка платника, які підтверджували недоїмку зі сплати страхових внесків, суми боргів з фінансових санкцій та пені, накладених відповідними рішеннями відповідача, сформовано вимогу.
Статтею 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску. Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Право Пенсійного фонду та його територіальних органів стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску визначено п. 7 ч.1 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Частинами 4,6 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Порядок формування вимоги визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1.
Згідно з пп. 8.2 п. 8 вказаної Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, зокрема, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Таким чином, ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» чітко передбачено обов'язок відповідача погашати суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
А згідно даних карток особового розрахунку позивача за період з 01.01.12 р. по14.08.12 р., за останнім рахувалася попередня заборгованість, а отже спірна вимога підлягає сплаті станом на 30.06.12 р. у сумі 43731,96 грн.
Отже, органом Пенсійного фонду правомірно прийнято вимогу на підставі даних картки особового рахунка платника.
Таким чином, суд приходить до висновку, що норми чинного законодавства не мають обмежень щодо формування вимоги в залежності від тих чи інших обставин, проте чітко визначають, що за наявності недоїмки зі сплати страхових внесків вимога формується щомісяця на всю суму боргу, що і було зроблено органом Пенсійного фонду України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що приймаючи вимогу № Ю-1027 від 03.07.12р. про стягнення на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька з боржника Приватного підприємства «Донбаслеологія» заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені в розмірі 43731,96 грн. відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлених законодавством, у зв'язку із чим позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Зважаючи на заявлені предмет та підстави позову та доведеність правомірності дій відповідача, щодо прийняття вимоги № Ю-1027 від 03.07.12 р., відсутні підстави для задоволення позову Приватного підприємства «Донбаслеологія», щодо скасування спірної вимоги.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.ст. 2, 9, 11, 70, 71, 79, 86, 94, 158, 160-163, 167, 188, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Донбасгеологія» до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги про сплату боргу № Ю-1027 від 03.07.2012 року - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 05 вересня 2012 року, складання постанови у повному обсязі - 07 вересня 2012 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Череповський Є.В.