Постанова № 25910211, 10.09.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
2а-7994/12/2670
Номер документу
25910211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 вересня 2012 року № 2а-7994/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С. при секретарі судового засідання Іконніковій О.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Сентос Централ Логістікс»доДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва Державної податкової службипроскасування податкового повідомлення-рішення № 0001602330 від 11.11.2011,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001602330 від 11.11.2011.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.

04.09.2012 в судовому засіданні за згодою представників сторін ухвалено розглядати справу в порядку письмового провадження в порядку ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

20.10.2011 за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Сентос Централ Логістікс»ДПІ у Голосіївському районі міста Києва ДПС було складено Акт № 506/1-23-30-35982565 (далі -Акт перевірки), яким встановлено порушення позивачем п.п. 198.1, 198.2, 198.6 ст. 198, п.п. 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України та, як наслідок, заниження податку на додану вартість за серпень 2011 року на 122817 грн.

11.11.2011 на підставі Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0001602330, яким у зв'язку з порушенням п.п. 198.1, 198.2, 198.6 ст. 198, п.п. 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України, позивачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 122817 грн., а також застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 30704,25 грн.

Як встановлено судом, позивачу на підставі договору про комплексне рекламне обслуговування від 03.01.2011 № 68 (далі -Договір) з ТОВ «Універсальна дія»надано відповідні рекламні послуги на загальну суму 736900 грн. (в тому числі ПДВ у розмірі 122816,67 грн.), що підтверджується належним чином оформленими актами здачі-прийняття робіт (надання послуг), рахунком та податковими накладними, копії яких залучені до матеріалів справи. Позивач надані послуги оплатив повністю, в тому числі сплативши у їх ціні податок на додану вартість у розмірі 122816,67 грн., що підтверджується випискою по рахунку позивача з відміткою банку про її виконання.

Водночас, з аналізу Акту перевірки видно, що підставою для висновку відповідача про порушення позивачем п.п. 198.1, 198.2, 198.6 ст. 198, п.п. 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України та, як наслідок, заниження податку на додану вартість на 122817 грн., стало те, що по контрагенту ТОВ «Універсальна дія»зазначена одна податкова накладна від 26.07.2011 № 720 на загальну суму 736900,00 грн., в т.ч. ПДВ у розмірі 122816,67 грн., яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 198.1, 198.2, 198.6 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з, зокрема, придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

За змістом п.п. 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Відповідно до змісту п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ перехідних положень ПК України реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року.

З матеріалів справи видно, що на виконання умов Договору ТОВ «Сентос Централ Логістікс»на підставі рахунку від 26.07.2011 було перераховано ТОВ «Універсальна дія»кошти у сумі 736900,00 грн., в т.ч. ПДВ у розмірі 122816,67 грн., що підтверджується випискою по рахунку позивача з відміткою банку про її виконання, та в силу вимог ст.ст. 198, 201 ПК України ТОВ «Універсальна дія»було виписано позивачу податкові накладні від 26.07.2011 №720 на загальну суму 368450,00 грн., у т.ч. ПДВ 61408,34 грн., та від 26.07.2011 №727 на загальну суму 368450,00 грн., у т.ч. ПДВ 61408,34 грн., які були складені на підставі акта здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 26.07.2011 № 072602 та попередньої оплати, що відбулася 26.07.2011.

Згідно з п. 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 21.12.2010 N 969 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за N 1401/18696, податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.

Як встановлено судом, сума ПДВ у розмірі 122817 грн. була віднесена позивачем до складу податкового кредиту на підставі податкових накладних, виписаних ТОВ «Універсальна дія». На момент складання вказаних податкових накладних ТОВ «Універсальна дія»було включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, а також зареєстроване платником податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства, з урахуванням чого суд приходить до висновку про наявність у нього права на складання податкових накладних. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 10.01.2012 у справі № К/9991/81953/11.

Таким чином, сума податку на додану вартість у розмірі 122817 грн., віднесена ТОВ «Сентос Централ Логістікс»до податкового кредиту, підтверджується податковими накладними, оформленими відповідно до вимог ст. 201 ПК України та Порядку заповнення податкової накладної, а сума ПДВ по кожній із них становить менше 100 тисяч гривень, у зв'язку з чим, вказані податкові накладні не підлягали реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що, в свою чергу, давало право позивачу на включення до податкового кредиту за серпень 2011 року вказану суму ПДВ.

Суд не бере до уваги посилання в Акті перевірки на те, що позивачем по контрагенту ТОВ «Універсальна дія» зазначена одна податкова накладна від 26.07.2011 № 720 на загальну суму 736900,00 грн., в т.ч. ПДВ у розмірі 122816,67 грн., яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, з огляду на наступне.

За змістом п. 1 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 N 1002 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за N 1402/18697, виправлення помилки в Реєстрі здійснюється методом "сторно" за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення таких помилок. Коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів.

Відповідно до змісту пп. 4.3 п. 4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 N 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за N 168/704, помилки в облікових регістрах за минулий звітний період виправляються способом сторно. Цей спосіб передбачає складання бухгалтерської довідки, в яку помилка (сума, кореспонденція рахунків) заноситься червоним чорнилом, пастою кулькових ручок тощо або із знаком "мінус", а правильний запис (сума, кореспонденція рахунків) заноситься чорнилом, пастою кулькових ручок тощо темного кольору. Внесенням цих даних до облікового регістру у місяці, в якому виявлено помилку, ліквідується неправильний запис та відображається правильна сума і кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку. Довідка має наводити причину помилки, посилання на документи та облікові регістри, в яких допущено помилку, і підписується працівником, який склав довідку, та після її перевірки - головним бухгалтером.

Як видно з матеріалів справи, після виявлення, бухгалтерською довідкою до Реєстру виданих та отриманих податкових накладних за серпень 2011 року від 21.09.2011 виправлено вищевказану помилку щодо зазначення однієї податкової накладної від 26.07.2011 № 720 на загальну суму 736900,00 грн., в т.ч. ПДВ у розмірі 122816,67 грн., та вказано причину такої помилки - невірне відображення у Реєстрі податкових накладних операцій з ТОВ «Універсальна дія»у серпні 2011 року, про виявлення та виправлення якої відповідачу неодноразово було наголошено при оскарженні спірного податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку.

Враховуючи викладене, а також те, що, по-перше, ТОВ «Універсальна дія»виписало та включило до Реєстру виданих та отриманих податкових накладних за липень 2011 року податкові накладні від 26.07.2011 №720 на загальну суму 368450,00 грн., у т.ч. ПДВ 61408,34 грн., та від 26.07.2011 №727 на загальну суму 368450,00 грн., у т.ч. ПДВ 61408,34 грн., що не оспорюється відповідачем та підтверджується листом ТОВ «Універсальна дія»від 28.10.2011 № 21, по-друге, формування позивачем податкового кредиту з податку на додану вартість на підставі виписаних ТОВ «Універсальна дія»податкових накладних, за висновком суду, є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим викладений в Акті перевірки висновок ДПІ у Голосіївському районі міста Києва ДПС про порушення ТОВ «Сентос Централ Логістікс»п.п. 198.1, 198.2, 198.6 ст. 198, п.п. 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України є необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам законодавства та дійсним обставинами справи, а винесене на його підставі спірне податкове повідомлення-рішення від 11.11.2011 № 0001602330 -безпідставним та неправомірним.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесення ним спірного податкового повідомлення-рішення.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

Водночас, зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, передбачений ч. 4 ст. 11 КАС України, зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне захистити порушені права позивача шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.11.2011 № 0001602330, прийнятого Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва Державної податкової служби.

За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сентос Централ Логістікс»(01032, м. Київ, вул. Либідська, 1, літера «А») задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.11.2011 № 0001602330, прийняте Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва Державної податкової служби.

3. Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 1535,21 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сентос Централ Логістікс»за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 23) за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.С. Пащенко