Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"05" вересня 2012 р. № 2а- 5141/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Мартинчук С.М.,
за участі представника позивача -Осаволюк Т.Л. (довіреність б/н від 10.04.2012р.);
представника відповідача - Сосонного В.Т . (довіреність №2623/9/10-014 від 25.07.2012 р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та з урахуванням уточнених вимог просить суд визнати протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки ТОВ "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ПП "Світ Касандри-350" за період з 01.12.2010 р. по 31.12.2010 р..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковим органом під час проведення вжиття заходів щодо проведення зустрічної звірки порушені приписи Податкового кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, а саме податковим органом проведено зустрічну звірку без підстав для її проведення . Посилаючись на вказані обставини, позивач у судовому засіданні підтримав позов та просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував. Від ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби надійшли письмові заперечення на позовну заяву та документи в обґрунтування своєї правової позиції. У запереченнях відповідач зазначив, що дії по проведенню зустрічної звірки є такими, що відповідають положенням Податкового Кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи позивача та заперечення відповідача , встановив наступне
Судом встановлено, що працівниками ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби проведено зустрічну звірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" щодо підтвердження відомостей , отриманих від особи , яка мала правові відносини з платником податків ПП "Світ Касандри - 350" за період з 01.12.2010р. по 31.12.2010р. За результатами зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" відповідачем складено довідку № 58/2201/32674184 від 21.03.2012 року про результати проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС"(а.с.9-39) .
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції -контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань платників податків визначений нормами Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платників податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі за текстом -Порядок № 1232).
Відповідно до п.2 Порядку № 1232 визначені підстави для проведення зустрічних звірок, а саме встановлено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Отже, аналізуючи вище зазначені положення діючого законодавства, суд приходить до висновку, що діюче податкове законодавство дозволяє податковим органам проводити зустрічну звірку суб'єкта господарювання виключно за наявності хоча б однієї з двох підстав: або, якщо під час перевірки платника податків та зборів (контрагента суб'єкта господарювання) виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій з суб'єктом господарювання, або, якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З довідки № 58/2201/32674184 від 21.03.2012 року, вбачається, що відповідач вважав підставою для проведення спірної зустрічної звірки позивача - необхідність підтвердження відомостей , отриманих від особи , яка мала правові відносини з платником податків ПП "Світ Касандри - 350" за період з 01.12.2010р. по 31.12.2010р., проте це не є підставою для проведення зустрічної звірки позивача відповідно до п.2 Порядку № 1232.
За приписами п. 4 Порядку № 1232 від 27.12.2010 року встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги щодо оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Судом встановлено, що відповідачем 18.07.2011 року прийнято лист про надання пояснень та їх документального підтвердження № 15561/10/18-018(а.с.40), який адресовано позивачу та отримано ним. Зазначеним листом відповідач просить позивача надати пояснення та їх документальне підтвердження взаємовідносин ТОВ "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" та ПП "Світ Касандри - 350" за період з 01.12.2010р. по 31.12.2010р., у зв"язку з надходженням інформації, яка свідчить про порушення податкового законодавства ПП "Світ Касандри - 350" за період з 01.12.2010р. по 31.12.2010р.
Т.ч. запит надіслано позивачу саме на підставі встановлення інформації, яка свідчить про порушення податкового законодавства ПП "Світ Касандри - 350" , а не позивача.
Суд зазначає, що у листі запиті відповідача відсутнє зазначення ст. 73,3 ПКУ та відсутність такої підстави, як проведення зустрічної звірки , як підставу для надіслання зазначеного листа.
Директором ТОВ "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" на адресу ДПІ надіслано лист - відповідь на запит відповідача (а.с.41).
Пунктом 3 Порядку №1232 від 27.12.2010 року встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Відповідачем не надано до суду запитів ініціаторів зустрічної звірки позивача з платниками податків -органів державної податкової служби, де знаходяться на обліку платники податків, отримання яких передує проведенню зустрічної звірки, відповідно до п. 3 Порядку № 1232 від 27.10.2010 року.
Таким чином, фактично відповідачем не надано доказів щодо наявності у податкового органу підстав для проведення зустрічної звірки.
Також в довідці зустрічної звірки позивача ДПІ не має конкретного посилання на акт перевірки ПП "Світ Касандри - 350", а зазначено, що від ДПІ у Київському районі м.Харкова отримано матеріали перевірки ПП "Світ Касандри - 350" за грудень 2010р., але які саме матеріали представник відповідача пояснити не зміг та доказів суду на підтвердження цього суду не надав.
Позивачем до матеріалів справи надано копію постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.05.2011р. по справі №2а-2976/11/2070, згідно якої дії по проведенню документальної позапланової перевірки ПП "Світ Касандри - 350" за період з 01.10.2010р. по 31.01.2011р. визнано протиправними, яка набрала законної сили відповідно до Ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2011р.
Відповідно ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій , посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, на момент проведення зустрічної звірки позивача, саме: 21.03.2012р. дії по проведенню документальної позапланової перевірки ПП "Світ Касандри - 350" за період з 01.10.2010р. по 31.01.2011р. визнано протиправними, що набрало законної сили відповідно до Ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2011р., у зв"язку з чим відповідач не міг вважати за підставу зазначений акт перевірки та висновки, викладені в ньому.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок проведення зустрічної звірки, передбачений п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком № 1232 від 27.12.2010 року та зустрічну звірку проведено без наявності підстав, передбачених законодавством України для її проведення.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатніх належних та допустимих доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності його дій щодо проведення зустрічних звірок позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними -задовольнити у повному обсязу.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки ТОВ "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ПП "Світ Касандри-350" за період з 01.12.2010 р. по 31.12.2010 р.
Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕМ'ЄР ПЛЮС" (адреса:м. Харків, вул. Заліська,26) витрати зі сплати судового збору у розмірі 32,82 грн. (тридцять дві гривні вісімдесят дві копійки).
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 07 вересня 2012 року.
Суддя Шляхова О.М.