Постанова № 25908846, 04.09.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2012
Номер справи
2а/0570/10913/2012
Номер документу
25908846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/10913/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13 год. 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тарасенко І.М.

при секретарі Бебешко Ю.О.

за участю

позивача ОСОБА_1 - особисто,

представника відповідача Бондаренка О.І. - за дов. від 04.09.2012 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації Донецької міської ради про визнання незаконним рішення та зобов'язати вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної реєстрації Донецької міської ради про визнання незаконним рішення та зобов'язати вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 24 листопада 2006 року він зареєстрований, як фізична особа - підприємець відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_1, номер запису 2 266 000 0000 030223 від 24.11.2006 року.

25 січня 2011 року ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації Донецької міської ради надав заяву про припинення підприємницької діяльності та анулювання свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця. Серії НОМЕР_1 від 24.11.2006 року.

В зв'язку з тим, що в 2012 року, у нього виникла необхідність поновити підприємницьку діяльність, то 13 лютого 2012 року він подав до Управління державної реєстрації заяву про скасування реєстрації припинення підприємницької діяльності по рішенню фізичної особи - підприємця.

Проте, листом від 16.02.2012 року за №894/01-22 Управління державної реєстрації Донецької міської повідомило позивача про те, що відсутня заява про відміну реєстрації припинення підприємницької діяльності по рішенню фізичної особи - підприємця, та скасування його заяви про припинення підприємницької діяльності неможливо. Оскільки це не передбачено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

На думку позивача, відмова відповідача у задоволенні його заяви не відповідає нормам діючого законодавства, в зв'язку з чим порушують його законні права.

Позивач у судовому засіданні наполягав на задоволенні позову, свої вимоги мотивував аналогічно викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовної заяви, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що 25.01.2011 року позивачем до Управління державної реєстрації Донецької міської ради подана заява про припинення підприємницької діяльності, про що, згідно вимог статті 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» про реєстрацію до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення підприємницької діяльності (номер запису у реєстрі 12660050002030223). На підставі статті 22 цього Закону про реєстрацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації 01.02.2011 року було опубліковане відповідне повідомлення. 13.02.2012 року позивач звернувся до управління із заявою про відміну реєстрації припинення підприємницької діяльності, у якій просив скасувати подану 25.01.2012 року заяву про припинення підприємницької діяльності в зв'язку зі зміною рішення.

Проте, на законодавчому рівні, а саме Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» не врегульований порядок відмови фізичної особи - підприємцем від власного рішення про припинення підприємницької діяльності, зокрема не встановлено переліку документів, необхідних для відміни власного рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення підприємницької діяльності, тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази які є в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є фізичною особою, зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради 24 листопада 2006 року, номер запису 2 266 000 0000 030223, що мешкає за адресою: 83114, АДРЕСА_1.

Відповідачем у даних правовідносинах є суб'єкт владних повноважень - Управління державної реєстрації Донецької міської ради, діяльність якого регламентована Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 подав до Управління державної реєстрації Донецької міської ради заяву від 25 січня 2011 року б/н про припинення підприємницької діяльності та анулювання свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, Серії НОМЕР_1 від 24.11.2006 року.

У відповідності до статті 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» до Єдиного державного реєстру внесено рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення підприємницької діяльності за номером запису у реєстрі 12660050002030223 та 01.02.2012 року у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації було опубліковане відповідне повідомлення.

ОСОБА_1 13 лютого 2012 року звернувся до Управління державної реєстрації Донецької міської ради з заявою про скасування реєстрації припинення підприємницької діяльності по рішенню фізичної особи - підприємця.

Однак, відповідач листом від 16.02.2012 року за №894/01-22 повідомив позивача про те, що відсутня заява про відміну реєстрації припинення підприємницької діяльності по рішенню фізичної особи - підприємця, та скасування його заяви про припинення підприємницької діяльності неможливо. Оскільки це не передбачено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Так, відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проте, на законодавчому рівні, саме, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» не врегульований порядок внесення запису про відміну державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за рішенням фізичної особи - підприємця.

Таким чином, має місце відсутність в діючому нормативно - правовому акті необхідна юридична норми, яка б регулювала дані правовідносини, тобто існує правова прогалина.

Приписами пункту 4 статті 8 КАС України передбачено, що забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

У зв'язку із зазначеним, у відповідності до частини 7 статті 9 КАС України, суд вважає за доцільне при вирішенні спірних правовідносин виходити із конституційних принципів, які є нормами прямої дії, у зв'язку із чим, за відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, застосовувати закон, що регулює подібні правовідносини (аналогію закону).

Разом з тим, в судовому засіданні представником відповідача було наголошено на тому, що у формах заяв та повідомлень, надання або надсилання яких встановлено наказом Міністерства юстиції України від 30.11.2011 року за №3433/5 «Про затвердження форм заяв та повідомлень, надання (надсилання) яких встановлено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» така заява відсутня, а саме про відміну реєстрації припинення підприємницької діяльності по рішенню фізичної особи - підприємця.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось судом раніше, позивач звернувся до Управління державної реєстрації з заявою від 13.02.2012 року про скасування реєстрації припинення підприємницької діяльності по рішенню фізичної особи - підприємця.

Листом від 16.02.2012 року за №894/01-22 відповідач повідомив позивача про те, у формах заяв та повідомлень, надання (надсилання) яких встановлено ч. 2 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 30.11.2011 р. № 3433/5 «Про затвердження форм заяв та повідомлень, надання (надсилання) яких встановлено Законом, відсутня заява про відміну реєстрації припинення підприємницької діяльності по рішенню фізичної особи -підприємця.

Проте, суд зазначає, що наказ Міністерства юстиції України від 30.11.2011 року за №3433/5 «Про затвердження форм заяв та повідомлень, надання (надсилання) яких встановлено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» набув чинності 28 лютого 2012 року.

Таким чином, суд звертає увагу на те, що відповідач станом на день надання відповіді, а саме 16.02.2012 року відносно відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 про скасування реєстрації припинення підприємницької діяльності по рішенню фізичної особи - підприємця посилаючись на наказ Міністерства юстиції не врахував того, що наказ Міністерства юстиції від 30.11.2011 року за №3433/5 не набув чинності.

Також, в судовому засіданні представник відповідача наголошував на тому, що розгляд заяви на теперішній час неможливий, бо Наказом Міністерства юстиції України від 30.11.2011 р. № 3433/5 «Про затвердження форм заяв та повідомлень, надання (надсилання) яких встановлено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» на даний час набув чинності та така процедура в ньому відсутня.

З цього приводу суду зазначає наступне.

Так, нормами статті 52 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначений порядок внесення до Єдиного державного реєстру судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Так, частиною 2 вказаної статті передбачено, що дата надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.

Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця внести до Єдиного державного реєстру запис про відміну державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису для взяття фізичної особи - підприємця на облік, а також не пізніше наступного робочого дня видати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) на адресу місця проживання фізичної особи - підприємця, щодо якої було прийнято судове рішення про відміну державної реєстрації припинення, виписку з Єдиного державного реєстру (частина 3 статті 52 Закону).

Таким чином з урахуванням конституційних принципів, суд вважає, що позов щодо зобов'язання внести реєстраційний запис до Єдиного державного реєстру про відміну державної реєстрації припинення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за рішенням фізичної особи - підприємця, підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації Донецької міської ради про визнання незаконним рішення та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати незаконним рішення Управління державної реєстрації Донецької міської ради про відмову провести скасування реєстрації припинення підприємницької діяльності за рішенням фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління державної реєстрації Донецької міської ради внести реєстраційний запис до Єдиного державного реєстру про відміну державної реєстрації припинення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31213206700005, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк отримувач ГУ КСУ у Донецькій області) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (83114, АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 04 вересня 2012 року.

Постанову у повному обсязі складено 07 вересня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Тарасенко І.М.