Постанова № 25908829, 29.08.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2012
Номер справи
2а/0370/2277/12
Номер документу
25908829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2012 року Справа № 2а/0370/2277/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Грушецькому П.В.,

з участю представників позивача Папенко Т.А., Боровського В.В.,

представників відповідача Вознюка А.М., Кузьменко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2007 року Публічне акціонерне товариство «Волиньобленерго» (далі - ПАТ «Волиньобленерго») звернулося у Господарський суд Волинської області з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Луцька ОДПІ) про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 16.06.2007 року №0000792301/0, №0000802301/0, від 20.08.2007 року №0000792301/1, №0000802301/1 та від 18.09.2007 року №0000792301/2, №0000802301/2.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що сплачені товариством кошти Луцька ОДПІ неправомірно зараховувала в рахунок погашення сум, нарахування яких згідно рішень судів визнано неправомірним. Крім того, податковим органом не було враховано, що суми податкових зобов'язань по податку на додану вартість та по податку на прибуток були розстрочені згідно договорів від 03.05.2006 року №28 та №29. Позивач також посилається на те, що в оспорюваних податкових-повідомленнях рішеннях як підстава нарахування штрафів значиться акт №121/02262/2301/00131512 від 16.06.2007 року, який товариство не отримувало, а перевірка в червні 2007 року взагалі не проводилась. Скарга товариства, подана до ДПА у Волинській області, рішенням від 18.09.2007 року залишена без розгляду. Позивач також посилається на те, що акт перевірки від 29.05.2007 року складений з порушенням вимог Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, а тому, не є належним доказом по даній справі. Крім того, зазначає позивач, що податковий орган при нарахуванні штрафних санкцій не дотримався строків встановлених статтею 250 Господарського кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 16.06.2007 року №0000792301/0, №0000802301/0, від 20.08.2007 року №0000792301/1, №0000802301/1 та від 18.09.2007 року №0000792301/2, №0000802301/2.

16.02.2009 року постановою Господарського суду Волинської області у позові ПАТ «Волиньобленерго» відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2010 року вищеназвана постанова суду після апеляційного перегляду залишена без змін.

14.06.2012 року ухвалою Вищого адміністративного суду України за касаційною скаргою ПАТ «Волиньобленерго» постанова Господарського суду Волинської області від 16.02.2008 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2010 року скасовані, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві так як вважають, що товариством не порушено граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість та податку на прибуток та просять позов задовольнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та суду пояснили, що актом перевірки від 29.05.2007 року встановлено, що позивач не забезпечив своєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань в сумі 1798881,78 грн. по податку на прибуток та 1364721, 50грн. по ПДВ, які набули статусу узгодженого податкового зобов'язання 12.04.2006 року - з моменту прийняття Львівським апеляційним господарським судом ухвали по справі №2/82-2А, якою було залишено в силі рішення господарського суду Волинської області. Луцька ОДПІ вважає, що рішення судів та рішення ОДПІ про розстрочку податкових зобов'язань, на які посилається позивач як на підставу позовних вимог, взагалі жодного відношення не мають до предмету оскарження.

Тому, враховуючи вищевикладене вважають, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені правомірно та просять в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.

Відповідно до Преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відкритим акціонерним товариством «Волиньобленерго» змінено найменування на Публічне акціонерне товариство «Волиньобленерго» з 31.03.2011 року, яке відповідно до пункту 1.1. Статуту товариства є правонаступником всіх прав та зобов'язань ВАТ «Волиньобленерго».

Судом встановлено, що 29.05.2007 року Луцькою ОДПІ було проведено невиїзну перевірку дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання ВАТ «Волиньобленерго», за результатами якої складено акт №02262, в якому зафіксовані порушення позивачем підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ВАТ «Волиньобленерго» несвоєчасно сплачено податок на прибуток в сумі 1798881,78 грн. та ПДВ на суму 1364721,50 грн.

Відповідно до змісту акту від 29.05.2007 року ВАТ «Волиньобленерго» не забезпечено своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання в сумі 1798881,78 грн. по податку на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення (форма»Р») від 26.05.2005 року №0001732301 та своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання в сумі 1364721,50 грн. по податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення (форма «Р») від 26.05.2005 року №0001722301, прийнятих на підставі акта комплексної документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства від 24.05.2005 року №00710/150/231/00131512 та рішення суду від 19.04.2006 року №2/82-2А.

16.06.2007 року Луцькою ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення №0000792301/0, яким нараховане податкове зобов'язання зі сплати штрафу в сумі 682360,75 грн. за платежем податок на додану вартість та №0000802301/0, яким нараховане податкове зобов'язання зі сплати штрафу в сумі 899440,89 грн. за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності.

Вказані податкові-повідомлення-рішення позивач оскаржував в адміністративному порядку, проте рішеннями Луцької ОДПІ від 20.08.2007 року №18419/10/25-06 та Державної податкової адміністрації у Волинській області (далі - ДПА у Волинській області) від 18.09.2007 року №15618/25-006 первинну скаргу залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін та повторну скаргу залишено без розгляду.

У відповідності до підпункту 4.3. пункту 4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платників податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 року №253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року №567/5758 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), за результатами розгляду скарг позивача Луцькою ОДПІ були винесені відповідні податкові повідомлення - рішення від 20.08.2007 року №00007923014/1, №0000802301/1 та від 18.09.2007 року №0000792301/2 та №0000802301/2.

Проаналізувавши зібрані та досліджені докази суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 16.06.2007 року №0000792301/0, від 20.08.2007 року № 0000792301/1, від 18.09.2007 року №0000792301/2, від 16.06.2007 року №0000802301/0, від 20.08.2007 року №0000802301/1 та від 18.09.2007 року №0000802301/2 прийняті всупереч чинному законодавству, а тому позовні вимоги ПАТ «Волиньобленерго» підлягають до задоволення, виходячи із наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до рішення ДПА у Волинській області від 03.05.2006 року №14 про розстрочення податкових зобов'язань між Луцькою ОДПІ та ВАТ «Волиньобленерго» було укладено договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань від 03.05.2006 року №28, відповідно до якого товариству було надано розстрочення податкових зобов'язань за платежем податок на додану вартість на загальну суму 1910980,00 грн. на термін з 03.05.2006 року по 04.12.2006 року, відповідно до якого зазначене податкове зобов'язання підлягало сплаті рівними платежами по 272997,14 грн. по термінах сплати 05.06.2006 року, 05.07.206 року, 04.08.2006 року, 04.09.2006 року, 03.10.2006 року, 02.11.2006 року та 04.12.2006 року в розмірі 272997,16 грн.

Також відповідно до рішення ДПА у Волинській області від 03.05.2006 року №15 про розстрочення податкових зобов'язань між Луцькою ОДПІ та ВАТ «Волиньобленерго» було укладено договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань від 03.05.2006 року №29, відповідно до якого товариству було надано розстрочення податкових зобов'язань за платежем податок на прибуток на загальну суму 2866472,00 грн. на термін з 03.05.2006 року по 04.12.2006 року, відповідно до якого зазначене податкове зобов'язання підлягало сплаті рівними платежами по 409496,00 грн. по термінах сплати 05.06.2006 року, 05.07.2006 року, 04.08.2006 року, 04.09.2006 року 03.10.2006 року, 02.11.2006 року та 04.12.2006 року.

Разом з тим, відповідно до рішення Луцької ОДПІ від 04.12.2006 року №34 про перенесення раніше визначених термінів сплати розстрочених сум від 04.12.2006 року до договорів про розстрочення (відстрочення) податкового зобов'язання від 03.05.20006 року №28 та №29 були внесені зміни, згідно з якими останній платіж за договорами був перенесений з 04.12.2006 року на 11.12.2006 року.

Так, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31.10.2006 року скасовано постанову Львівського апеляційного господарського суду від 22.03.2006 року та залишено в силі постанову Господарського суду Волинської області від 18.01.2006 року, якою відмовлено в задоволенні позову Луцької ОДПІ про визнання за ВАТ «Волиньобленерго» податкового зобов'язання у розмірі 1910980,00 грн. ПДВ та 2866472,00 грн. податку на прибуток.

Крім того, Луцькою ОДПІ не виконано постанову Господарського суду Волинської області від 18.08.2006 року, якою задоволено позовні вимоги ВАТ «Волиньобленерго» та визнано протиправними дії Луцької ОДПІ по включенню в податковий борг штрафу в сумі 4099181,00 грн., зобов'язано Луцьку ОДПІ виключити суму штрафних санкцій в розмірі 4099181,00 грн. зі складу податкового боргу ВАТ «Волиньобленерго» та зарахувати отримані кошти в розмірі 4099181,00 грн. в рахунок узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток. Дана постанова ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 12.12.2006 року залишена без змін та набрала законної сили 12.12.2006 року.

Як вбачається з матеріалів справи, Луцькою ОДПІ не були враховані укладені договори №28 та №29 та не було здійснено перерозподіл раніше віднесених сум на погашення нарахованих податкових зобов'язань в рахунок узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток, в тому числі: в рахунок оплати податку на прибуток в сумі 1798881,78 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням від 26.05.2005 року та податку на додану вартість в сумі 1364721,50 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням від 26.05.2005 року №0001722301, прийнятих на підставі акта комплексної документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства від 24.05.2005 року №00710/150/231/00131512 та рішення суду від 19.04.2006 року №2/82-2А.

Крім того, рішенням ДПА у Волинській області від 01.02.2007 року №1415/25-004 про результати розгляду повторної скарги ВАТ «Волиньобленерго» було скасовано податкове повідомлення-рішення від 27.10.2006 року №0006182301/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 83310,08 грн., а скаргу задоволено.

Відповідно до підпункту 6.4.1 пункту 6.4. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження та якщо рішення контролюючого органу про нарахування суми податкового зобов'язання або стягнення податкового боргу скасовується чи змінюється судом.

Оскільки судами було встановленого, що нарахування Луцькою ОДПІ позивачу податкових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 2866472,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 20.04.2004 року №0001462301/0 та з податку на додану вартість в сумі 1910980,00 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням від 20.04.2004 року №0001472301/0 є незаконними, а дії відповідача по включенню в податковий борг штрафу в сумі 4099181,00 грн. визнано протиправними, а також ДПА у Волинській області визнано безпідставним застосування до позивача штрафних санкцій за платежем з податку на прибуток в сумі 83310,08 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням від 27.10.2006 року №0006182301/0, тому і дії Луцької ОДПІ щодо розподілу отриманих грошових коштів в погашення вказаних податкових зобов'язань є протиправними.

Разом з тим, в порушення підпункту 6.4.1 пункту 6.4. статті 6 Закону №2181 Луцька ОДПІ не здійснила перерозподіл раніше віднесених сум на погашення незаконно нарахованих податкових зобов'язань в рахунок узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток, з врахуванням договорів №28 та №29, в тому числі: в рахунок оплати податку на прибуток в сумі 1798881,78 грн., згідно з податковим повідомленням-рішенням від 26.05.2005 року та податку на додану вартість в сумі 1364721,50 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням від 26.05.2005 року №0001722301, прийнятих на підставі акта комплексної документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства від 24.05.2005 року 300710/150/231/00131512 та рішення суду від 19.04.2006 року №2/82-2А.

Крім того, Луцькою ОДПІ безпідставно зроблено висновок про незабезпечення позивачем своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання в сумі 1798881,78 грн. по податку на прибуток згідно з податковим повідомленням-рішенням від 26.05.2005 року №0001732301 та в сумі 1364721,80 грн. по податку на додану вартість згідно з податковим повідомленням-рішенням від 26.05.2005 року та безпідставно винесені податкові повідомлення-рішення від 16.06.2007 року №0000792301/0 щодо сплати штрафу в сумі 682360,75 грн. за платежем податок на додану вартість та №0000802301/0 щодо сплати штрафу в сумі 899440,89 грн. за платежем податок на прибуток підприємств.

Пунктом 6.1 статті 6 Закону №2181 визначено, що у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Проаналізувавши вище викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам вищевказаної статті.

Відповідно до пункту 7.7. статті 7 Закону №2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Разом з тим, як вбачається із виписки з особової картки платника податків з податку на прибуток сума 2222903,80 грн. яка є неузгодженою, перебуває в податковому обліку з 03.05.2006 року по 18.12.2006 року і в погашення якої, відповідно до пункту 7.7. статті 7 Закону №2181 зараховувались сплачені кошти товариства.

У відповідності до пункту 4.2.1 пункту 4.2 статті 4 Закону №2181 якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом.

Крім того, суд не приймає до уваги посилання відповідача на акт перевірки від 29.05.2007 року №02262 як підставу нарахування позивачу податкових зобов'язань, оскільки даний акт складений не вірно та жодним чином не стосується нарахування податкових зобов'язань. Так в акті від 29.05.2012 року зазначено, що при перевірці використано статутні документи, історія сплати узгодженого податкового зобов'язання, акт комплексної перевірки від 24.05.2005 року та рішення суду від 19.04.2006 року. Акт складено та направлено позивачу без додатків, і всі розрахунки штрафних санкцій до акту, подані Луцькою ОДПІ не є належними та допустимими доказами по справі, оскільки в даних розрахунках відсутній підпис особи, яка провела даний розрахунок та відсутні дані, чому зараховане саме такі суми, а не ті, що сплачені товариством.

Крім цього, розрахунки проведені значно пізніше ніж був складений сам акт.

Між позивачем та Луцькою ОДПІ були укладені договори розстрочки узгоджених зобов'язань від 03.05.2012 року №28 та №29 на суму 1910980,00 грн. та 2866472,00 грн.

Із платіжних доручень, які знаходяться в справі та довідки вбачається, що платежі по даних договорах сплачені повністю і в строки, в них визначених.

Як вбачається з облікової картки платника та довідок про платежі до бюджету по податку на додану вартість та про платежі до бюджету з податку на прибуток здійснені ВАТ «Волиньобленерго» з 03.05.2006 року по 31.12.2006 року сума податкових зобов'язань позивачем сплачена.

Разом з тим, відповідно до акту звірки розрахунків з бюджетом станом на 31.12.2006 року на кінець 2006 року згорнуте сальдо розрахунків з бюджетом сторонами узгоджено, проте податковим органом у 2007 році винесені рішення про застосування штрафних санкцій за прострочені платежі до бюджету у 2006 році, з огляду на що суд приходь до висновку, що такі податкові повідомлення-рішення винесені безпідставно.

Також, суд враховує ту обставину, що податковим органом в судовому засіданні наявними та допустимими доказами не доведено того, звідки Луцькою ОДПІ визначено станом на 03.05.2006 року суми узгоджених зобов'язань по ПДВ - 1364721,50 грн. і податку на прибуток - 1798881,78 грн., з яких в подальшому нараховувались штрафні санкції згідно оспорюваних податкових повідомлень-рішень, і що вказані суми є узгодженими.

Із наявних в справах актах перевірок, податкових повідомлень-рішень і судових рішень вказаного не вбачається. Невідображені ці суми і в обліковій картці платника податків.

Більше того, Луцька ОДПІ актом взаємозвірки від 31.12.2006 року вказує, що у платника податків відсутні несплачені податкові зобов'язання, а в 2007 році виносить оспорюванні податкові повідомлення рішення, за якими нараховує штрафні санкції по зобов'язаннях, які платник податків нібито мав до 31.12.2006 року.

Суд при вирішенні даного спору враховує, ту обставину, що ПАТ «Волиньобленерго» сплачувались податкові зобов'язання, які пізніше рішенням Вищого адміністративного суду від 31.10.2006 року були визнані протиправними та скасовані.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що в даному випадку Луцькою ОДПІ належними та допустимими доказами не доведено того, суми зобов'язань по ПДВ та податку на прибуток, з яких обраховувались штрафні санкції, були узгодженими та на підставі чого, і що платником податків було допущено порушення строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з врахуванням вищевикладеного.

Отже, виходячи із вищенаведеного, оспорювані податкові повідомлення - рішення Луцької ОДПІ від 16.06.2007 року №0000792301/0, від 20.08.2007 року № 0000792301/1, від 18.09.2007 року №0000792301/2, від 16.06.2007 року №0000802301/0, від 20.08.2007 року №0000802301/1 та від 18.09.2007 року №0000802301/2 винесені із порушенням вимог чинного податкового законодавства, є протиправними та підлягають скасуванню, а позов до повного задоволення.

Інші доводи представників відповідача не спростовують висновків суду, зроблених в судовому засіданні.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про податок на додану вартість», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 16 червня 2007 року №0000792301/0, від 20 серпня 2007 року № 0000792301/1 та від 18 вересня 2007 року №0000792301/2.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 16 червня 2007 року №0000802301/0, від 20 серпня 2007 року №0000802301/1 та від 18 вересня 2007 року №0000802301/2.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі з 03 вересня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С.Денисюк