УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2012 р. Справа № 33139/10
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Грущенко І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу відкритого акціонерного сільськогосподарського товариства «Антонінське» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.09.2010 року в справі за позовом відкритого акціонерного сільськогосподарського товариства «Антонінське» до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені,
В С Т А Н О В И В :
У червні 2010 року ВАСТ «Антонінське» звернулося до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Позивач посилався на те, що рішення управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі №985, №986, №987, №988 та №989 від 29.04.2010 року суперечать чинному законодавству, оскільки ґрунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального та процесуального права. Вважав, що відповідач порушив порядок застосування фінансових санкцій та нарахування пені, та пропустив строк застосування штрафних санкцій встановлений ст.250 Господарського кодексу України.
ВАСТ «Антонінське» просило визнати дії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області неправомірними та скасувати рішення №985, №986, №987, №988 та №989 від 29.04.2010 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені на суму 21149, 89 грн.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.09.2010 року в задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило ВАСТ «Антонінське», подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема вказує, що при вирішенні спору судом невірно застосовано норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким регулюється сплата страхових внесків та не враховано строки застосування штрафних санкцій, передбачені ст. 250 Господарського кодексу України.
Апелянт просить скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.09.2010 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
В справі встановлено, що ВАСТ «Антонінське», код ЄДРПОУ 00387312, відповідно до ст.ст. 14, 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України.
За період з 01.01.2009 року по 22.06.2010 року ВАСТ «Антонінське» несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувало страхові внески. Так, страхові внески за липень - вересень 2009 року сплачені позивачем у січні - квітні 2010 року.
29.04.2010 року управлінням Пенсійного фонду України в Красилівському районі прийнято рішення №985, №986, №987, №988 та №989 про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальну суму 21149,89 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведена правомірність дій та рішень про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, оскільки ВАСТ «Антонінське» порушувало вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо сплати страхових внесків.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закону) на платника страхових внесків покладені обов'язки щодо нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в повному обсязі в установлені строки. Згідно ч.6 ст. 20 Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим періодом для позивача відповідно до абзацу 2 ч.6 ст. 20 та п.1 ст. 14 Закону є календарний місяць.
Згідно з ч.2. ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.
Пунктом 2 ч.9 ст.106 Закону встановлено, що за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків органами Пенсійного фонду накладається штраф в розмірі 10 % своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми несплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум, розрахована за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до ч.13 ст.106 Закону, про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.
Крім того, згідно з пп. 9.3.2 п.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1, розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Як видно з матеріалів справи, за кожний базовий період, коли позивачем було несвоєчасно сплачено страхові внески, відповідачем прийнято по-одному рішенню про застосування штрафних санкцій.
Таким чином, рішення відповідача №985, №986, №987, №988 та №989 про застосування до ВАСТ «Антонінське» фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків на суму 21149,89 грн. є правомірними, оскільки порушення вимог щодо сплати страхових внесків встановлені та не заперечуються самим позивачем.
Посилання апелянта на необхідність застосування до спірних правовідносин ст. 250 ГК України є безпідставним, оскільки штрафні санкції застосовані до позивача, за своєю правовою природою не є адміністративно-господарськими, а санкціями, що передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату чи несвоєчасну сплату страхових внесків, і строки давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів згідно ч. 15 ст. 106 Закону не застосовуються.
За таких обставин постанова суду першої інстанції відповідає матеріалам справи, наявним в ній доказам, правильно застосованим нормам матеріального права, тому підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Доводи апеляційної скарги, в зв'язку з наведеним, підставою для її задоволення бути не можуть.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного сільськогосподарського товариства «Антонінське» залишити без задоволення.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.09.2010 року по справі № 2а-4207/10/2270 залишити без змін.
Ухвала набирає законної з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : М.П. Кушнерик
Д.М.Старунський