Постанова № 25897209, 04.09.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2012
Номер справи
2а-1670/4792/12
Номер документу
25897209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4792/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

при секретарі - Авдєєнку Є.В.,

за участю:

представника позивача - Ровної Л.І.,

представника відповідача - Цикаришвілі Б.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Білоцерківська агропромислова група" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

19 липня 2012 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (по тексту - позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Білоцерківська агропромислова група" (по тексту - відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 197497,23 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 3634 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач порушив вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, в результаті чого утворилась заборгованість по несплаті адміністративно-господарських санкцій та пені до Фонду соціального захисту інвалідів.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

У своїх запереченнях посилався на те, що на протязі 2011 року на підприємстві працювало 9 інвалідів, одна особа, якій встановлено інвалідність працевлаштована в травні 2011 року. Відповідно до розрахунку кількості робочих місць для інвалідів на підприємстві повинно було працювати 14 працівників, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність. Для виконання цього нормативу підприємство щомісячно подавало до Великобагачанського районного центру зайнятості звіт за формою 3-ПН про наявність вакантних місць для інвалідів. Разом із тим, з 01.01.2011 по 31.12.2011. особи з інвалідністю на підприємство не направлялися.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши інші докази у їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875-XII (далі -Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб -у кількості одного робочого місця.

Частиною другою статті 19 вищезазначеного Закону регламентовано, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, установи, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї ж статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Судом встановлено, що Приватне підприємство "Білоцерківська агропромислова група" зареєстроване як юридична особа 30.07.1997, ідентифікаційний код 13961362 (а.с. 7-12).

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, щороку подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (частина дев'ята статті 19 Закону №875).

Відповідно до частини другої Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01. 2007 №70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Так, згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (форма № 10-ПІ, реєстраційний номер 53/202/14), поданим Приватним підприємством "Білоцерківська агропромислова група" 24.02.2012 вх. № 3177 Полтавському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві за 2011 рік становила 360 осіб, фонд оплати праці штатних працівників склав 10157 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника -28214 грн.(а.с.3).

При цьому, в звіті у рядку (02) середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність вказано 7 осіб та в рядку (03) кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вказано 14 осіб.

Згідно із списком інвалідів, які працювали в 2011 році на Приватному підприємстві "Білоцерківська агропромислова група", 6 осіб із встановленою групою інвалідності (ІІ та ІІІ) пропрацювали на підприємстві в 2011 році 12 місяців, одна особа ( ІІІ група інвалідності) - 7 місяців та 2 особи (ІІІ група інвалідності) - 4 місяці.

З огляду на вимоги частини другої статті 19 Закону №875, кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу у відповідача у 2011 році повинен складати 14 місця.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку (частина десята статті 19 Закону №875).

Згідно із статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Як слідує із розрахунку позивача, сума адміністративно - господарських санкцій за 7 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, для відповідача у 2011 році склала 197497,23 грн. У зв'язку з тим, що вказану суму адміністративно-господарських санкцій відповідачем до 18.04.2012 не було сплачено, позивачем донараховано пеню у розмірі 3634 грн. (а.с.4).

Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку (частина дев'ята статті 20 Закону №875).

Надаючи оцінку позовним вимогам про стягнення із відповідача суми адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 201131,23 грн., суд виходить з наступного.

Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із листами Великобагачанського районного центру зайнятості від 25.04.2012 №252 (а.с.36), від 13.08.2012 №550 (а.с.42-43) протягом 2011 року Приватним підприємством "Білоцерківська агропромислова група" надавались звіти за формою 3-ПН «про наявність вакансій»із зазначенням місць для працевлаштування інвалідів.

Так, згідно звітів за формою 3-ПН (а.с.23-35) слідує, що відповідачем до Великобагачанського районного центру зайнятості направлено звіти про наявність вакансій:

станом на 28.01.2011 (вхідний від 28.01.2011) -за професіями "двірник" - 4 особи, "охоронник"- 4 особи, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 28.02.2011 (вхідний від 28.02.2011) -за професіями "двірник" - 4 особи, "охоронник"- 3 особи, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 28.03.2011 (вхідний від 28.03.2011) -за професіями "двірник" - 5 осіб, "охоронник"- 5 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 28.04.2011 (вхідний від 28.04.2011) -за професіями "двірник" - 4 особи, "охоронник"- 3 особи, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 27.05.2011 (вхідний від 27.05.2011) -за професіями "двірник" - 4 особи, "охоронник"- 4 особи, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 14.06.2011 (вхідний від 14.06.2011) -за професіями "двірник" - 2 особи, "охоронник"- 2 особи, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 29.06.2011 (вхідний від 29.06.2011) -за професіями "двірник" - 5 осіб, "охоронник"- 5 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 08.07.2011 (вхідний від 08.07.2011) -за професіями "двірник" - 5 осіб, "охоронник"- 5 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 27.07.2011 (вхідний від 27.07.2011) -за професіями "двірник" - 5 осіб, "охоронник"- 5 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 26.08.2011 (вхідний від 26.08.2011) -за професіями "двірник" - 5 осіб, "охоронник"- 5 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 28.09.2011 (вхідний від 28.09.2011) -за професіями "двірник" - 5 осіб, "охоронник"- 5 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 28.10.2011 (вхідний від 28.10.2011) -за професіями "двірник" - 6 осіб, "охоронник" - 6 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 28.11.2011 (вхідний від 28.11.2011) -за професіями "двірник" - 6 осіб, "охоронник"- 6 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань;

станом на 28.12.2011 (вхідний від 28.12.2011) - за професіями "двірник" - 6 осіб, "охоронник"- 6 осіб, де у розділі "основні вимоги до претендента на вакансію" (гр. 14-15) вказано інваліди загальних захворювань.

Таким чином, відповідач інформував службу зайнятості у встановленому чинним законодавством порядку про вакантні місця для працевлаштування інвалідів у 2011 році всього в кількості 10 місць (130 вакансій:12 міс.року = 10,83).

Натомість згідно інформації Великобагачанського районного центру зайнятості (а.с. 36, 42-43) з 01.01.2011 по 31.12.2011 особи з інвалідністю для працевлаштування в Приватне підприємство "Білоцерківська агропромислова група" в зв'язку з тим, що на обліку не перебували та з питань працевлаштування не звертались такі особи, що проживають на території, де розташоване підприємство. Дані про відмову підприємства працевлаштувати інвалідів в 2011 році, до Великобагачанського районного центру зайнятості не надходили.

Доказів того, що будь-яким іншим органом працевлаштування інвалідів направлялися відповідачу протягом 2011 року інваліди для працевлаштування чи інваліди самостійно зверталися до відповідача з метою працевлаштування, і що відповідач відмовив у прийнятті інвалідів на роботу, суду не надано.

З аналізу норм Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" слідує, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця, натомість вимагає від нього вжиття заходів для працевлаштування інвалідів, визначених у статті 18 Закону.

При вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій суд виходить із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій, при цьому враховує, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

З огляду на те, що відповідач вживав необхідних заходів для працевлаштування інвалідів, а саме: надавав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, вини в діях відповідача судом не встановлено, а відтак, застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені за порушення терміну їх сплати за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів є необґрунтованим.

Отже, позовні вимоги Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Приватного підприємства "Білоцерківська агропромислова група" адміністративно-господарських санкцій в розмірі 197497,23 грн. та пені за порушення терміну їх сплати в розмірі 3634 грн. задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 86, 159, 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Білоцерківська агропромислова група" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 07 вересня 2012 року.

Суддя С.О. Удовіченко