ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/702/12
"11" квітня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Баранюк А.З.
при секретарі судового засідання Дудар М.В.
за участю:
представника позивача: Федірка В.С.;
представника відповідача: Задорожнього І.М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мак-Тернопіль" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання рішення протиправним,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мак Тернопіль" (надалі -Позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі -Відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01 листопада 2011 року № 0002982303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій. В подальшому позивач збільшив позовні вимоги та просив суд визнати протиправними дії працівників Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції щодо проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Мак-Тернопіль" 12 жовтня 2011 року та складання Акту перевірки від 19 жовтня 2011 року.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав та пояснив, що перевірка була проведена не уповноваженою особою, оскільки в Додатку № 2 до наказу від 11.10.2011р. № 374 "Про проведення фактичних перевірок" наведено список працівників залучених до проведення фактичних перевірок суб'єктів господарської діяльності сфери готівкового обігу на території області, а саме Захарків В.І., Бугера P.O. та Якубовський М.Б. Однак, фактичну перевірку здійснив старший державний податковий ревізор-інспектор Лабівка В.Б., який не залучався до проведення перевірок, тобто перевірку проведено не уповноваженою особою, що являється порушенням вимог ст.ст. 80, 81, 86 Податкового кодексу України.
Представник позивача також зазначив, що штрафні (фінансові) санкції безпідставно застосовано на підставі підзаконного нормативного акта. Зокрема він пояснив, що в пункті 1.1. резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.05.2001 р. у справі № 7-рп/2001 (справа про відповідальність юридичних осіб), передбачено що виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави, кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконних нормативно-правових актів. Таким чином, штрафні (фінансові) санкції які застосовані до TOB "Мак-Тернопіль" на підставі підзаконного нормативного акта -Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995 р. є протиправними.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що перевірка ТОВ "Мак-Тернопіль" проведена відповідно вимог законодавства. Також пояснив, що оскільки позивач не оприбуткував готівку належним чином податковим органом правомірно застосовано до позивача суму штрафних (фінансових) санкцій у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, а тому відсутні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 01 листопада 2011 року № 0002982303 та визнання неправомірними дій співробітників податкового органу.
Заслухавши пояснення представників позивача і відповідача, дослідивши докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
У відповідності до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі по тексту -ПК України) органи держаної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби -щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку до початку проведення такої перевірки (пункт 80.2. статті 80 ПК України).
11 жовтня 2011 року ДПА України в Тернопільській області видано наказ № 374 "Про проведення фактичних перевірок" (а.с. 9). Відповідно до Додатку № 2 до цього наказу до проведення фактичних перевірок суб'єктів господарської діяльності у сфері готівкового обігу на території області були залучені СДПРІ ДПА в Тернопільській області Захарків В.І., СДПРІ Тернопільської ОДПІ Бугера P.O. та СДПРІ Тернопільської ОДПІ Якубовський М.Б. (а.с. 10).
З матеріалів справи вбачається, що на підставі направлень від 11.10.2011 року № 425/23-3, 426/23-3 та 424/23-3 (а.с. 33) СДПРІ ДПА в Тернопільській області Лабівкою В.Б., СДПРІ Тернопільської ОДПІ Якубовським М.Б., СДПРІ Тернопільської ОДПІ Бугерою Р.О. проведена фактична перевірка каси TOB "Мак-Тернопіль" (код ЄДРПОУ 14032280) за адресою м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 9 щодо дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Відповідно до п.80.5 ст. 80 Податкового кодексу України 80.5. допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Пунктом 81.1 ст. 81 ПК України встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;
- копії наказу про проведення перевірки;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Позивачем до перевірки були допущені СДПРІ ДПА в Тернопільській області Лабівка В.Б., СДПРІ Тернопільської ОДПІ Якубовський М.Б. та СДПРІ Тернопільської ОДПІ Бугера Р.О.
За наслідками перевірки складений Акт від 19.10.2011 року № 14/19/18/23/14032280 (а.с. 6,7). Із пунктів 1.3. та 4.5 Акта перевірки слідує, що перевірку TOB "Мак-Тернопіль" здійснили Лабівка В.Б., Якубовський М.Б. та Бугера Р.О. В журналі реєстрації перевірок № 1 TOB "Мак-Тернопіль" під № 1 (а.с. 12) внесено запис про проведення фактичної перевірки в період з 12.10.2011 р. по 19.10.2011 р. Лабівка В.Б., Якубовський М.Б. та Бугера Р.О. В касовій книзі TOB "Мак-Тернопіль" від 05.08.2011 р. на сторінці 16 "Каса за 07.10.2011 р." здійснено запис: "Перевірка проведена 12.10.2011 р. СДПРІ Лабівка В.Б.".
Згідно із п. 80.7 ст. 80 ПК України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами органу державної податкової служби у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Таким чином, фактична перевірка позивача проводилась двома працівниками, а саме СДПРІ Тернопільської ОДПІ Якубовським М.Б. та СДПРІ Тернопільської ОДПІ Бугерою Р.О., які були включені до Списку працівників, залучених до проведення фактичних перевірок суб'єктів господарської діяльності сфери готівкового обігу на території області зазначених у Додатку № 2 до наказу ДПА України в Тернопільській області від 11 жовтня 2011 року № 374, та СДПРІ ДПА в Тернопільській області Лабівкою В.Б., який не був включений до згаданого Списку, проте позивач не заперечив щодо його допуску до перевірки та надав особам, що її проводили необхідні документи.
Оскільки двоє посадових осіб органу державної податкової служби, а саме: СДПРІ Тернопільської ОДПІ Якубовський М.Б. та СДПРІ Тернопільської ОДПІ Бугера Р.О. були допущені до проведення перевірки, відповідно до вимог статей 80 та 81 ПК України, допуск позивача до проведення перевірки СДПРІ ДПА в Тернопільській області Лабівки В.Б. не може вплинути на законність дій співробітників податкового органу щодо її проведення, складання Акту перевірки та спростувати її результати.
Таким чином суд вважає, що при організації та проведенні перевірки посадові особи податкового органу діяли з дотриманням вимог статей 75, 80, 81 ПК України, а твердження позивача, що перевірка проводилась не уповноваженою особою не відповідає дійсним обставинам справи.
З Акту від 19.10.2011 року № 14/19/18/23/14032280 слідує, що в ході перевірки були виявлені порушення вимог пункту 2.6 глави 2 та пунктів 4.2 та 4.3 глави 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Національного банку України від 12.06.1995 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320, а саме не оприбуткування у касі готівки в повній сумі її фактичного надходження - 3790,00 грн. згідно прибуткового касового ордеру № 231 від 07.10.2011 року (а.с. 32).
Зазначене Положення визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою. Пунктом 2.6 Положення встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року № 436/95 з метою подальшого вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобов'язань перед бюджетами і державними цільовими фондами установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами-громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки -у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
На підставі матеріалів перевірки, у відповідності до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, керуючись пунктом 1 абзацу 3 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995 року Тернопільською ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення від 01.11.2011 року № 0002982303 (а.с. 8), яким до TOB "Мак-Тернопіль" застосовано штрафну (фінансову) санкцію в п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми -18950,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що податкове повідомлення-рішення від 01 листопада 2011 року № 0002982303 підлягає скасуванню, оскільки Законами України не встановлені фінансові (штрафні) санкції за порушення правил обігу готівки та право органів державної податкової служби на застосування фінансових (штрафних) санкцій за такі порушення правил здійснення господарської діяльності, таким чином Указ Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" не має законодавчої сили, а тому відповідач не мав права застосовувати передбачені цим Указом і не передбачені законами України фінансові (штрафні) санкції.
Суд вважає, що штрафні (фінансові) санкції застосовано до позивача правомірно виходячи із наступного.
З метою вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобов'язань перед бюджетами і державними цільовими фондами Президентом України видано Указ від 12.06.1995 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".
Відповідно до п. 2 Указу штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Відповідно до пункту 4 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Вищої ради юстиції щодо офіційного тлумачення положень абзаців другого, третього пункту 1 частини першої статті 150 Конституції України від 27 березня 2002 року №7-рп/2002, стаття 106 Конституції України закріпила конкретний перелік повноважень Президента України, який на основі та на виконання Конституції і законів України видає обов'язкові до виконання на території України укази і розпорядження. За юридичними ознаками ці акти глави держави можуть мати як нормативно-правовий, так й індивідуально-правовий характер. Виходячи зі змісту статті 106, частини другої статті 147, частини першої статті 150, статті 152 Конституції України укази і розпорядження Президента України є правовими актами.
Згідно частини 3 ст.106 Конституції України Укази Президента України є обов'язковими до виконання на території України.
Таким чином, орган державної податкової служби України за порушення позивачем норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, правомірно застосував фінансові санкції у вигляді штрафу відповідно до Указу Президента України від 12.06.95 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки". Вказана позиція також міститься в листі ДПА України від 12.07.2002 року № 10918/7/23-2117 "Про надання роз'яснень".
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Мак-Тернопіль" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002982303 від 01 листопада 2011 року, визнання протиправними дій працівників Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції щодо проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Мак-Тернопіль" 12 жовтня 2011 року та складання Акту перевірки від 19 жовтня 2011 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова виготовлена і підписана 13 квітня 2012 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.