Постанова № 25841178, 27.08.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2012
Номер справи
2а-7105/12/1370
Номер документу
25841178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2012 р. м. Львів № 2а-7105/12/1370

13 год. 04 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Задорожної М.М., представника позивача Петрицин О.П., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області до відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Львівської області про визнання дій неправомірними, скасування постанови, -

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Львівської області (далі -відділ ДВС Дрогобицького МРУЮ). Уточнивши позовні вимоги, просить:

визнати дії державного щодо відмови у відкритті виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 5164/11/1370, виданого18.10.2011 року Львівським окружним адміністративним судом ;

скасувати постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП № 33113481 від 19.06.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що приймаючи постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.06.2012 року державний виконавець не взяв до уваги ту обставину, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 року № 803 «Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України»та постанови Правління Пенсійного фонду України від 01.08.2011 року № 21-2 управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Управління Пенсійного фонду України в Дрогобицькому районі Львівської області. Зазначає також, що проігноровано положення ч.5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження»та ч.1 ст. 264 КАС України.

Представник позивача просить задовольнити уточнені позовні вимоги.

Відповідач заперечив проти позову з підстав викладених у письмових запереченнях від 27.08.2012 року № 09-13/6765, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог та розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Львівської області. Зазначив, що постанова від 19.06.2012 року про відмову у відкритті виконавчого провадження винесена державним виконавцем правомірно та відповідно до п.8 ч.1 ст. 26 Закону «Про виконавче провадження», оскільки у відділ ДВС Дрогобицького МРУЮ надійшов виконавчий документ від управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області (код ЄДРПОУ 37893404), а стягувачем за виконавчим документом є управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі (код ЄДРПОУ 22408026).

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, зачитавши заперечення відповідача, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінивши їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи:

18.10.2011 року Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист на підставі постанови у справі №2а-5164, яким зобов'язав стягнути з ДП «Будівельне управління № 44 «ВАТ Прикарпатбуд»на користь управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі 13729,31 грн.

Позивач 15.05.2012 року направив оригінал виконавчого листа від 18.10.2011 року по справі № 2а- 5164/2010 начальнику відділу ДВС Дрогобицького МРУЮ.

Державним виконавцем Якимчуком Я.Б. відділу ДВС Дрогобицького МРУЮ винесено 13.04.2012 року керуючись п.8 ч.1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження»постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження № 32179738, оскільки у відділ ДВС Дрогобицького МРУЮ надійшов виконавчий документ від управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області (код ЄДРПОУ 37893404), а стягувачем за виконавчим документом є управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі (код ЄДРПОУ 22408026).

Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області 23.11.2011 року звернулося до відповідача з заявою про примусове виконання виконавчого листа. Державним виконавцем відділу ДВС Дрогобицького МРУЮ 12.12.2011 року видано постанови аналогічного змісту про відмову у відкритті виконавчого провадження № 30323807 та 19.06.2012 року № 33113481.

Позивач не погоджуючись з постановою про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.06.2012 року, оскаржив останню у судовому порядку.

Оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін суд виходить з наступних міркувань:

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень (ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно п. 1 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За змістом ч. 1 ст. 181 КАС України учасник виконавчого провадження має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця порушено його права, свободи чи інтереси.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено Законом України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року № 606-XIV (далі -Закон № 606-XIV).

Статтею 1 Закону № 606-XIV виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Згідно ч. 1 ст. 2 цього Закону примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

У відповідності до ст. 7, ч. 1 ст. 8 Закону № 606-XIV учасниками виконавчого провадження є державний виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання. Для проведення виконавчих дій державний виконавець за необхідності залучає понятих, працівників органів внутрішніх справ, представників органів опіки і піклування, інших органів та установ у порядку, встановленому цим Законом. Відповідно до ч. 2 ст. 11 цього Закону державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 606-XIV державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ст. 17 Закону № 606-XIV примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню, крім інших, виконавчі листи, які видаються судами.

Відповідно до ст. 19 Закону № 606-XIV державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, у т.ч. за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.

Стаття 26 Закону № 606-XIV визначає обставини, що зумовлюють відмову у відкритті виконавчого провадження, а саме у разі наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.

Суд погоджується з мотивацією позивача, що підстава для відмови у відкритті виконавчого провадження передбачена п. 8 ч. 1 ст. 26 Закону № 606-XIV не поширюється на даний конкретний випадок, оскільки позивач повідомив відповідача листом від 27.10.2012 року про те, що відповідно до постанови Кабінету міністрів від 27.07.2011 року № 803 «Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України»та постанови Правління Пенсійного фонду України від 01.08.2011 року № 21-2 «Про заходи щодо припинення діяльності деяких управлінь Пенсійного фонду України у Дрогобицькому районі Львівської області припинені шляхом злиття та утворено нове, що має назву управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області і є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Управління Пенсійного фонду України в Дрогобицькому районі Львівської області.

Відповідно до ч.5 ст.8 Закону № 606-XIV у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Стаття 264 КАС України передбачає, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Отже, державний виконавець відмовивши у відкритті виконавчого провадження позбавив позивача права на звернення до суду щодо заміни сторони виконавчого провадження її правонаступником, оскільки така заміна проводиться тільки у виконавчому провадженню.

Суд зауважує, що в запереченнях на позовну заяву не наведено жодних обґрунтованих законних підстав для винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження.

Оскільки відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України, то суд розцінює постанову державного виконавця Якимчука Я.Б. відділу ДВС Дрогобицького МРУЮ про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.06.2012 року не інакше, як ухилення від ч.1 ст.11 Закону «Про виконавче провадження», а саме державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням наведеного, позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають до задоволення.

Враховуючи положення ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються .

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163,167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати дії державного виконавця щодо відмови у відкритті виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 2а-5164/11/1370, виданого 18.10.2011 року Львівським окружним адміністративним судом протиправними.

Скасувати постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП № 33113481 від 19.06.2012 року.

Судові витрати з відповідача не стягуються.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 31 серпня 2012 року.

Суддя Сподарик Н.І.